آشنایی با انواع خاک

خاکی با عدد pH کمتر از 7 اسیدی است، در حالی که خاک با pH بالاتر از 7 قلیایی است. به عنوان مثال، از مهمترین خواص خاک لومی، توانایی حفظ رطوبت و مواد مغذی می باشد. خواص خاک شنی برای کشاورزی ناچیز است. بنابراین، از خواص خاک سیلیت در کارهای کشاورزی برای بهبود حاصلخیزی خاک نیز استفاده می شود. از این رو برای کشاورزی مناسب تر است. خاک ها از نظر ترکیب و ساختار ذرات با هم متفاوتند. 50% این نوع خاکها را ذرات سلیت تشکیل داده است که دارای قطری بین 0.05 تا 0.002 میلیمتر میباشند و بر حسب اینکه ناخالصی مثل ماسه، رس و غیره بهمراه دارند به نام خاکهای سیلتی ماسهای و یا سیلتی رسی معروفند. خاک های بلوطی رنگ از لحاظ پوشش گیاهی غنی تر از خاک های قهوه ای استپی است. از آثار تلویزیونی او میتوان به «باغ بلور»، «گمشده»، «سرزمین کهن»، «رهایی»، «دیوار به دیوار 2»، «بر سر دوراهی» و « از یادها رفته» اشاره کرد. از قدیمیترین اقوامی که در این جزیره ساکن بودند میتوان از سیکانرها نام برد. اگر خاکی بیش از نیم سال خشک باشد و بدون اپی پدون مالیک باشد را خاک اریدی سول مینامند و به معنی خاک های بیابانی، خاکهای بیابانی قرمز رنگ، سیرزوم، سولونچاک، بعضی از خاک های قهوه ای یا قهوه ای متمایل به قرمز و خاک های سولونتز است و در زبان لاتین به معنی خشک است.

هنگامه قاضیانی از بازیگران محبوب زن سینمای کشورمان است که احتمالا او را با فیلم سینمایی «به همین سادگی» میشناسید. در حال حاضر چند اقامتگاه بومگردی از جمله اقامتگاه گاروم زنگی و دلفین در جزیره تأسیس شده است و از گردشگران پذیرایی میکند. پوشش گیاهی جزیره، بوتههای تمشک، نوعی خار خودرو و درختان انار ترش است و حیواناتی همچون شغال، روباه، خرگوش، ماهی، قرقاول، کبک و پرندگان دریایی در جزیره یافت میشوند. خاک های بیابانی از دیگر انواع خاک موجود در ایران می باشند این نوع از خاک مخصوص آب و هوای بسیار خشک و زمین غالبا فاقد پوشش گیاهی است. ♦ آب موجود در خاک: آبی که در خاک وجود دارد حمل مواد حلشده را به عهده دارد که البته این مواد حمل شده برای رشد و نمو گیاهان به مصرف میرسد. خاک های قلیایی معمولا در سطح وسیعی دیده نمی شود بلکه به صورت لکه هایی با خاک های شور وجود دارد. انواع خاک: انواع بسيار مختلفی از خاك ها وجود دارد و هر يک مشخصه های بی همتايی از نظر رنگ، بافت، ساختمان و محتويات دارند.

♣ آب به معنای واقعی کلمه از طریق خاک های شنی جریان دارد و مقدار کمی از آن برای استفاده گیاهان نگهداری می شود. خاک های قلیای از دیگر انواع خاک ها هستند که می توان به آن اشاره کرد این خاک ها در شرایط آب و هوایی نیمه خشک تکامل می یابد. قابلیت کشاورزی خاک های بلوطی رنگ: در ایران از این نوع خاک ها برای کشت غلات و معمولا گندم دیم استفاده می شود. خاک را می توان مواد آلی و غیرآلی روی سطح زمین تعریف کرد که محیطی را برای رشد گیاهان فراهم می کند. همچنین به کارگیری مرتب افزایش دهنده های آلی مانند کمپوست و کود، pH خاک قلیایی را به مرور کاهش می دهد. خاک های قهوه ای استپی فراوانترین تیپ خاک موجود در ایران است. خاک رس خیس، بسیار چسبناک است، اما هنگام خشک بودن، نرم است. اما توصیه میکنیم برای ایمنی در سفر و همینطور لذت بردن از جاده و مناظر، به خصوص وقتی به سمت رشت نزدیک میشوید، کمی آهستهتر رانندگی کنید. در مواردی که آب کافی و ارزان در اختیار باشد، قطعات کوچکی از آن برای ایجاد باغ های میوه و بیشه زار استفاده می شود. درنتیجه، آب خیلی خوب از خاک رس عبور نمی کند و یا فضا برای رشد ریشه های گیاهان فراهم نمی شود.

به حداقل رساندن فشردن زمین با استفاده از ماشین آلات برای کاهش تراکم سودمند است. این نوع خاک معمولا شور نیست مگر در مواردی که رسوب ها از مارنهای آهکی نمکی و گچی به وجود آمده باشد. البته این ترکیبات معدنی موجود در خاک از تخریب سنگهای اولیه یا سنگ مادر حاصل شدهاند که گاهی اوقات همراه با مواد تازه کلوئیدی و نمکها میباشند. در کشاورزی و باغبانی گاهی اوقات از اصطلاح هوموس برای توصیف کمپوست مدت دار استفاده می شود. برای کاهشpH خاک، سولفور معمولی کم هزینه ترین انتخاب است، اگرچه گاهی اوقات سولفات آهن و سولفات آلومینیوم به جای آن توصیه می شوند. مقدار مورد نیاز به بافت خاک و سایر عوامل بستگی دارد (به عنوان مثال برای خاک رس بیشتر از خاک شنی مورد نیاز است). دوست دارد، نفرت دارد و اشک میریزد. مقدار باران در مناطقی که خاک های قهوه ای استپی وجود دارد، 250 تا 400 میلیمتر در سال است.

دیدگاهتان را بنویسید