اصول مهم تربیت فرزند از نظر اسلام و قرآن – مسیر سبز

در روایتی از حضرت علی (ع) نقل شده است که خطاب به فرزندش امام حسن مجتبی (ع) فرمودند: «فرزندم، قبل از این که دلِ نرم تو سخت، و فکرت مشغول شود، من به تربیت تو اقدام کردم» (۱۶) در نگاه دینی، برای داشتن فرزند سالم و صالح؛ علاوه بر انتخاب همسری اصیل و دیندار، رعایت مسائلی مانند زمان و چگونگی آمیزش و نیز دقت در تغذیه حلال و مناسب در دوران بارداری و شیردهی ضروری است.

به این ترتیب او در بزرگسالی هم انسانی تک محور نمی شود، چراکه او تمرین کرده درباره راهکارهای متنوعی فکر کند. ۷- فرزند را زیاد امر و نهی نکنید تا جرات پیدا کند و در بزرگسالی نافرمان شود. در کتاب مادران و پسران میخوانیم که: «مسائل حل نشدۀ یک مرد با مادرش میتواند منشأ دردسرهای زیاد در زندگی او بشود». ایشان در این­باره می­فرماید: اگر بخواهید یک بچه­ای را تربیت بکنید، باید یک مسأله را چندین دفعه با چند زبان، با چند وضع، به او بخوانید. ۱۵- اگر کودک در خانه مورد احترام باشد، کمتر از اوامر پدر و مادر سرپیچی می کند.

5. پدر و مادر با تشویق و مهربانی، زمینههای اعتقادی و مذهبی را در آنان پرورش دهند. ما به نصیحت زبانی در پرورش دینی چندان معتقد نیستیم ، قائلیم که نقش عملی والدین کارسازتر است و رفتار مذهبی کودک به میزان علاقه و شایستگی و میزان درک و فهم والدین و نوع رفتار و موضعگیری آنها در برابر حوادث بستگی دارد. کتاب والد متفکر، کودک متفکر یکی دیگر از بهترین کتاب های فرزند پروری و تربیت کودک است و به والدین آموزش میدهد که چه عکسالعملی در مقابل رفتارهای ناخوشایند فرزند خود داشته باشند. ۴۰- تربیت فرزند و آموزش واجبات از وظایف والدین است و کسانی که به این امر توجه ندارند مورد نکوهش هستن.

آموزش این مهارت را از دوره جنینی شروع کنید. باید بدانید که مثلا اگر از سختکوشی او تعریف کنید این خصائل در اون چند برابر خواهد شد . اگر کودک شما هم این گونه است نگران نباشید! احترام به کودک و حسن معاشرت پدر و مادر با وی یکی از اساسی ترین عوامل ایجاد شخصیت در کودک است. پدر و مادر آموزگار اصلی این مهارت هستند. نقطه شروعش هم در خوشبینانه ترین حالت زمان بسته شدن نطفه است، بگذریم که کارشناسان معتقدند ماجرا پیش از این حرف ها شروع می شود و برخی آنقدر عقب رفته اند که شروع کار را تا زمان به دنیا آمدن شما پدر و مادر بالقوه عزیز عقب برده اند.

وقتی قرب را تحلیل می کنیم می بینیم که منظور از آن، قرب مکانی یا زمانی نیست، چون هیچ گاه انسان با خدای متعال رابطه زمانی یا مکانی نخواهد داشت.عدهای معتقدند که علم اخلاق را نمی توان تعلیم داد، چراکه این علم، مشتی مواعظ و نصایح بیش نیست و می توان آنها را از طریق ایجاد حال در متربی تثبیت کرد. چنین انسان هایی سخت به بن بست می رسند.

باور کنید جواب این سوال میزان دارایی های شما نیست، جوابش چگونگی تربیت و میزان مهارت هایی است که در این سال ها به او آموخته اید. در خانه طوری رفتار کنید که اطفال به راستگویی عادت کنند. اگر در میان مردم همجنس گرایی یا هر وصف دیگری ارزش اخلاقی شد بیان این مساله روان شناسی اخلاق است اگر بخواهیم انسانِ مقصد را معلوم کنیم و بدانیم که انسان اخلاقی کیست به روان شناسی نباید مراجعه شود. یا اگر از طریق رادیو صدای بی بی سی بخش فارسی یا پشتو را برای اطفال که پروگرامهای با ارزش برای اطفال ما تهیه میگردد.

اگر فرصت حرف زدن ندارید، وعده ای بگذارید تا درباره آن حرف زده شود و حتما بی خداحافظی فضای گفت وگو را ترک نکنید. اما اگر فرزندتان باز هم به نتیجه درستی نرسید، عجله نکنید و هول نشوید. زمان هم کم است، یعنی کار به صورت فشرده شروع می شود اما در طول سالیان از فشار کار کم می شود. اما از جایی که پای مشخصات فردی باز می شود قضایای حقیقیه علمی به کار نمی آید و باید سراغ قضایای شخصیه و خارجیه رفت از این به بعد نوبت به فن تربیت می رسد. این کار البته شیوه خاصی دارد که برایتان خواهیم گفت.

اغلب مردم فکر میکنند که فرزند پسر نباید در خانه کار کند . ثالثا، یادگیرنده بتواند آنها را در زندگی خود اعمال کند. شما شیوه گفت وگوی سه نفره را در زندگی الگوی خود قرار دهید، از این پس همه مسئول اتفاقی که در خانواده می افتد، هستند و بنابراین فرصت کمی برای سرزنش دیگری به دست می آید. اولین نکته ای که پس از تغییر تعداد اعضای خانواده باید در نظر گرفت، به رسمیت شناختن عضو جدید است. بویژه از زمانی که سخن گفتن را فرا گرفت، با او درباره مسائل مربوط به زندگی سه نفره تان صحبت کنید، او ذهن جستجوگری دارد، مطمئن باشید تعداد راهکارهایی که برای یک مساله ارائه می دهد از راهکارهایی که به ذهن شما می رسد، بیشتر است.

در این بازه زمانی ۹۰ درصد شخصیت یک انسان شکل می گیرد. همچنین برعکس این هم اتفاق میافتد؛ یعنی همان طور که رفتار ظاهری انسان موجب تأثیر در حالات درونی فرد میشود، هرگونه تغییر در باطن نیز در ظاهر نمودار میشود. به همین ترتیب احتمال کمی وجود دارد که کودک تحت تاثیر خصوصیات درونی خود دست به رفتارهای اشتباهی بزند. رویکرد دیگری که برای تربیت اخلاقی وجود دارد، رویکرد مبتنی بر تأکید بر جنبههای ذهنی اخلاق و ارزشهاست و اخلاق نمودی از فعالیتهای درونی فرد است که به صورت مقاصد و نیات مشخص متجلی و بیان میشود. بدین لحاظ، تعریف مورد نظر ما نگاهی انحصاری به هیچ یک از ساختار یعنی مبنا و کارکرد یعنی روش، ندارد؛ بلکه دارای رویکرد ارتباط متقابل میان ساختار (مبنا) و کارکرد (روش) است (هوشیار، ص49؛ دیویی، ص78 و شاتو، ص258).

او هم مثل شما یک رای دارد. 5- يادگيری حركتی: به عوامل مؤثر بر كسب و اجرای مهارت های حركتی توجه دارد. ۱۶- مربی خوب کسی است که خواسته های کودک را از راه های صحیح و با روش درست تعدیل کند. به عبارت بهتر کودک به نتیجه ای می رسد که اشتباه است. امروز دهکده جهانی همان محیط اجتماعی است که در تعلیم و تربیت و شکل گیری شخصیت نقش ایفا می کند. در مبانی تعلیم و تربیت اسلامی، بر نقش اراده و اختیار انسان چندان تأکید به عمل آمده است که گمان میرود شخصیت انسان تنها با تلاش و سعی خود انسان شکل میگیرد.

سعی کنید از خصائل خوبه فرزند پسر خود تعریف بسیار کنید . و از تغافل استفاده کنید. شیوه استدلال و میزان هیجان شما در هنگام گفت وگو، بشدت شبیه همان رفتاری است که کودک تان از خود بروز خواهد داد، پس دقت تان را مضاعف کنید. همان طور که در بازار می چرخید که برایش بهترین سیسمونی را بخرید، باید برنامه ای جامع تدوین کنید تا انسانی که شکل می گیرد دست کم قابل دفاع باشد.

در این شرایط به پدرومادر توصیه اکید می شود که تجارب خود را به بچه انتقال ندهند، از خاطرات خودشان هم برایش نگویند، نصیحت هم نکنند بلکه طوری با بچه برخورد کنند که بچه با عقل خودش به این نتیجه برسد که آن امر غلط است. ۳۹- مناسب تکامل کودک به او آزادی دهید و او را به اختیار خودش بگذارید. زمانی هم که کودک متولد شد در هر سطحی او را درگیر زندگی خودش کنید. ۳۰- کودکان را از ۷ سالگی امر به نماز و از ۹ سالگی به روزه کنید. اوج این روند هم از زمان تولد کودکتان تا پنج سالگی اوست.

۱۷- ایمان را در کودکتان تقویت کنید. ۳۷- از نظر مادی نه بی توجه باشید نه کودک را ارضا کنید هر دو خطرناک است. حالا اگر همان زمانی را که سال های اولیه زیست کودک است ، درنظر بگیریم چه باید بکنیم؟ خوب گوش کردن به دلایل کودکانه، تایید و همراهی کردن او و طرح سوال از شیوه های برقراری ارتباط در این شرایط است. ۳۲- از متهم کردن اطفال به دروغ گویی خودداری کنید. ۹- به وعده خود وفا کنید.

از منظر كانت اخلاق را نبايد با آموزشهاي ديني درآميخت و بدتر از آن اينكه اخلاق را به صورت تابعي از دين تعليم دهيم بلكه برعكس متعلم را بايد با يك تعليم اخلاقي ناب مواجه كنيم، يعني اصول اخلاقي بايد حاصل كوششهاي خود عقل باشد پيامد چنين ديدگاهي ظهور سكولاريسم در مدرنيته بود، اخلاق سكولار ريشه هاي اخلاق را نه در شريعت كه در عقلانيت جستجو مي كند و دين عملاً از قلمرو زندگي اجتماعي و سياسي حذف و به قلمروهاي فردي رانده مي شود. اگر خداوندی هم به وجود آید، در قلمرو تفکر و نگرش انسانی وجود می یابد.

فرمود: این معرفت در دل های آنها قرار گرفت و آن جایگاه را فراموش کردند و روزی آن را به یاد می آورند و اگر این نبود، کسی نمی دانست خالق و رازق او کیست. اگر مشکلی برایتان پیش آمد، درباره اش حرف بزنید، آنقدر که مساله برای طرفین حل شود یعنی به نظر جدیدی برسید که برای هر دوی شما مثمرثمر باشد. پرخاشگری و عصبانیت او را زیر نظر داشته باشید. توجه داشته باشید فرزندان آنگونه که ما می خواهیم نمی شوند بلکه آن طوری که ما هستیم می شوند. و آن چون از نوادِر وجود است، جزو حساب ما نیاید؛ ما متعرض حال نوع هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید