تاریخ ایران از آغاز تا کنون

مخاطبان این کتابخانه، پژوهشگران، محققان، دانشجویان و علاقه مندان به مباحث مربوط به ایران هستند و نیز مستشرقان و ایران پژوهان، از جمله کاربران و مخاطبان بین المللی این طرح می باشند. بخش پایانی کتاب به پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 میپردازد و پس از آن به وقایع منجر به شکلگیری جمهوری اسلامی ایران و تصویب قانون اساسی اشاره میکند. روزنامه وطن امروز روزنامهای بود که مجوز انتشار خود را در بهمن ۱۳۸۶ از وزارت ارشاد دریافت کرده و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ انتشار خود را آغاز کرد و پس از ۱۰ سال فعالیت در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ اعلام کرد که به دلیل مشکلات مالی دیگر فعالیت نخواهد کرد، اما در نهایت در تاریخ ۱۱ آبان ۱۳۹۸ فعالیت خود را مجددا از سر گرفت.

روزنامه وطن امروز در ۱۱ آبان ۱۳۹۲ در تیتر اول خود مدعی شد که رادیوفردا با سخنگوی یک گروهک مسلح تروریستی موسوم به « جیشالعدل » مصاحبه کردهاست؛ که این مصاحبه با تکذیب رادیو فردا همراه شد. در این میان… آهنگرها، نجاران و پینهدوزان نیز بودند و… در آغاز سیاست عربها در خراسان خودداری از ایجاد دگرگونی در ساخت اجتماعی مردم بود، و می کوشیدند تا از برخورد میان اجتماعات ایرانی و عرب تا حد امکان بکاهند تا هر یک جداگانه به زندگی سنتی خویش ادامه دهند. اردشیر بابکان پس از حکومت اشکانیان، حکومت ساسانیان را ایجاد کرد و شهر تیسفون در نزدیکی بغداد را پایتخت ساسانیان قرار داد .

پایتخت ساسانیان شهر تیسفون در نزدیکی بغداد در عراق امروزی بود. تاریخ ایران باستان را دوران تشکیل دولت ماد تا پایان حکومت ساسانیان و حمله اعراب به ایران دانسته اند. پس از استقرار دین اسلام در سرزمین ایران که در نتیجه پیروزی اعراب مسلمان بر ساسانیان و فتح ایران توسط آنها روی داد، تحولات بسیاری در عرصههای اجتماعی، مذهبی و سیاسی در تاریخ ایران به وجود آمد. جشن امردادگان پر از شادی و نشاط بوده است و برای برگزاری آن ایرانیان باستان به دشتهای سرسبز و فضاهای باز میرفتند و در کنار چشمههای روان و مزرعهها به شادی و پایکوبی میپرداختند.

در زمان باستان ایرانیان این جشن را با افروختن آتش بر بام خانهها و جشن و پایکوبی برگزار میکردند. احمد حسنوند در جلسه برنامهریزی ایام دهه فجر که امروز ششم بهمنماه در دفتر امامجمعه بروجرد برگزار شد، اظهار کرد: انقلاب اسلامی یک رویداد بزرگ در تاریخ ایران است که دستاوردهای عظیمی را به دنبال داشته است. زبان کارکرد اصلی زبان، ایجاد ارتباط یعنی انتقال اطلاعات از شخصی به شخص دیگر است. دانش مطالعه و بررسی زبان، زبانشناسی نامیده میشود.

کروناویروسها در دههٔ ۱۹۶۰ کشف شدند و مطالعه بر روی آنها بهطور مداوم تا اواسط دهه ۱۹۸۰ ادامه داشت. در تاریخ ایران پیش از آریایی ها ، تمدن کاسی ها (در کرمانشاه و لرستان) ، تمدن ساکنان تپه سیلک (در کاشان) ،تمدن های شهر سوخته (در سیستان)، تمدن جیرفت (در کرمان)، تمدن اورارتو (در آذربایجان)، تپه گیان (در نهاوند) ، تپورها در تبرستان (مازندران) و تمدن ایلام (در شمال خوزستان) در سرزمین ایران وجود داشت. به عنوان پیش درآمد برخی از پژوهش های جدید در بارهی تاریخ ایران باستان نیز در برنامه گنجانده شده است.

روز چهارشنبه ۱۴ اسفند حسن روحانی ، رئیسجمهور سابق ایران گفت:شیوع ویروس جدید کرونا تقریباً تمامی استانهای کشور را دربرگرفته است. در ۳ فروردین ماه ۱۳۹۹ رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاعرسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که «قرنطینه سطح سه علیه کرونا در حال اجراست» اما محدودیتهای بیشتر مستلزم حکومت نظامی است که نه ممکن است و نه مطلوب. به گفتهٔ رایان این بیماری بدون هیچگونه شناسایی وارد ایران شده و ممکن است ابعاد آن بسیار بیشتر از چیزی باشد که میبینیم.

هرچند به گفته برخی متخصصان از دی ماه بیمارانی با علائم کروناویروس به مراکز درمانی مراجعه کردهاند که به علت نو پدید بودن بیماری مورد شناسایی قرار نگرفتهاند و به گفته معاون وزیر، چون در مقطع اوج همهگیری بیماری آنفلوانزای H1N1 بود، نظام سلامت به اشتباه آن را آنفلوانزا تشخیص داده و دیر متوجه ورود بیماری میشود. قم مخصوصاً از مراکز مهم عرب شد و در آنجا اعراب قدرت و ضیاع و مکنت بسیار به دست آوردند.

از زمان پيدايش امپراتوران ايران (۵۵۰قم) عيلام از ولايات خراجگزار ايران شد. با این حال، هنگامی که بابلیان در زمان حکومت نبوکدنصر یکم در واپسین دهههای قرن دوازدهم ق. آبشخورهای پیرنیا برای نوشتار این کتاب، تواریخ نوشته شده به زبانهای آلمانی، فرانسوی، روسی و انگلیسی است که برگردانهایی از منابع یونانی و رومی باستان چون تاریخ هرودوت، بودند. شیوع این کروناویروس پس از مدت کوتاهی تبدیل به دنیاگیری شد و تمام جهان را درگیر کرد. در اواسط فوریهٔ ۲۰۲۰ ایران پس از چین به دومین نقطهٔ کانونی گسترش ویروس کرونا در جهان تبدیل شد.

چرا ایران به عنوان کانون اپیدمی کرونا معرفی میشود؟ هشتاد نامه امیرکبیر به ناصرالدینشاه، به مناسبت روز اسناد ملی رونمایی شده و در معرض دید همگان قرار گرفتهاست. در دوره پهلوی صنعت نفت ایران به رهبری دکتر محمد مصدق ملی شد و همین مسأله زمینهساز قیامهای استقلال خواهانه گردید که در نهایت به انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ ش (۱۹۷۹ میلادی) منجر گردید. دوره مادها مادها اولین حکومت فراگیر در فلات ایران بودند آنان از هر طبقه و قومی که بودند برای جلوه گری هر چه بیشتر خود به هر چیزی که گمان میبردند خودآرایی است مانند یک نیاز حتمی و حیاتی دست مییافتند و در هر زمان وسایل موجود را از طلا، نقره، مفرغ، آهن تا گچ و سنگ و صدف میساختند.«اصلی که باید در نظر داشت، این است که طبق نقوش برجسته و مجسمههای ما قبل میلاد، پوشاک زنان آن دوره از لحاظ شکل، با کمی تفاوت، با پوشاک مردان یکسان است.»و «مرد و زن به واسطه اختلافی که میان پوشش سرشان وجود دارد، از هم تمیز داده میشوند.»دوره پارسیها (هخامنشیان)پارسیها به وسیله کوروش، دولت ماد را از میان برداشته و سلسله هخامنشی را تأسیس کردند.

کاسیها تمدنی را پایه گذاری کردند که امروزه ما آن را بنام تمدن تپه سیلک میشناسیم. نادرشاه افشار با شکست افغان ها و بازپس گرفتن ایران از دست آنها ، حکومت افشاری را پایه گذاری کرد .افشاریان مشهد را پایتخت خود انتخاب کرده و تا ۴۶ بعد حکومت خود را ادامه دادند. در اين دوره از تاریخ ایران دامپروى و کشاورزى و تجارت رونق بسيار داشت و بردهدارى رشد مىکرد. در این میان سرزمین اصلی ایران ویژگی بیشتری داشت و شامل ناحیهای میشد که امروزه ملت ایران در آن سکونت دارد.

این واژه به مشخصهٔ ظاهری ویریونها (شکل عفونی ویروس ) که در زیر میکروسکوپ الکترونی دیده میشود، اشاره دارد که یادآور تصویری از یک تاج سلطنتی ، یا تاج خورشیدی است. واژه «کروناویروس» از کلمه زبان لاتین “corōna” یا کلمه یونانی “κορώνη” به معنی تاج یا هاله گرفته شدهاست. در نامه جعلی مورد بحث خطاب به ناصرالدین شاه، گفته شده «سخن هزل بر زبان راندهاید»، اما در پایان اضافه شده: زیاده جسارت است! اندازهٔ ژنوم ویروسهای کرونا از ۲۶ تا ۳۲ کیلوباز، متغیر است که از بزرگترین ژنومها در بین ژنوم تمام آرانای ویروسها هستند. در ۸ اسفند مایک رایان مدیر اجرایی برنامهٔ فوریتهای پزشکی سازمان جهانی بهداشت گفت: ایران که در هفتهٔ گذشته فقط دو مورد ابتلا داشتهاست، امروز تا ۲۴۵ مورد آلودگی به کرونا را تأیید کردهاست.

اینکه دو سیستم را باید چه مقدار با هم تفاوت داشته باشند تا زبانهای متفاوتی محسوب شوند، نمیتوان بهطور دقیق بیان کرد؛ اما بهطور کلی اگر زبان دو نفر برای یکدیگر قابل فهم نباشد، دو زبان متفاوت محسوب میشوند. زبانهای هندواروپایی پرگویشورترین خانواده زبانی در جهان امروز است که زبان فارسی نیز به آن، تعلق دارد. بیشتر آثار آبراهامیان در ایران ترجمه شده است. ۱۶-عزت الله فولادوند، مقدمه ترجمه مقاله «آیا از تاریخ می­توان آموخت؟ طغرل آغازگر حکومت سلجوقیان بود و پس از او آلب ارسلان، ملکشاه، سلطان سنجر و دیگر شاهان در این دوران حکومت می کردند سلجوقیان با شکست غزنویان حکومت خود را آغاز کردند و قدرت خود را با وزرای بزرگ تثبیت نمودند .

به تسامح مذهبی معروف بوده و اکثر نژادها در آن زندگی می کردند. آریایی ایران و هند تا مدت ها در کنار هم زندگی می کردند و بعد از گذشت مدت ها، از هم جدا شدند. پس از مغولها، تیموریان (۱۵۰۶-۱۳۷۰ م) به خاک ایران هجوم آوردند و بار دیگر سرزمین ایران را عرصه تاخت و تاز و غارت قرار دادند. پازند نیز پس از آن به نگارش در آمد تا زند را به زبان فارسی دری توضیح دهد. در ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ ایران به اولین کشور دنیا تبدیل شد که پس از یک دورهٔ کاهش شمار مبتلایان، وارد موج دوم همهگیری کرونا شد.

اولین مبتلایان به کرونا در کشورهای لبنان ، بحرین ، عراق ، افغانستان ، عمان ، پاکستان ، گرجستان ، جمهوری آذربایجان ، عربستان ، استونی ، نیوزیلند و مجارستان همگی افرادی هستند که طی سفر به ایران به این ویروس آلوده شدهاند. در ۹ اسفند، کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاعرسانی وزارت بهداشت ایران اعلام کرد شیب نمودار ابتلا به ویروس کرونا در روزهای آینده کماکان صعودی خواهد بود. بدین ترتیب نخستین پیک بیماری از اسفند ۱۳۹۸ تا فرودین ۱۳۹۹ رخ داد که در نتیجه اجرای قرنطینه از شدت ابتلا کاسته شد. اما سایت اصولگرای رجانیوز، با رد تکذیبیه رادیوفردا، اقدام به انتشار تصاویر صفحات فیسبوک رسمی رادیوفردا و جیشالعدل و همچنین شبکه وهابی کلمه کرد که در آن تصاویر اخبار و فایل این مصاحبه مشاهده میشود و بدین ترتیب رادیوفردا را متهم به دروغگویی و پنهانکاری کرد.

همچنین میبایست تسمههای محکمی با خود داشته باشیم، زیرا این تسمهها را تقریبا به همه مردان و اسبها محکم میبستند و اگر پاره و فرسوده میشدند یا چیزی میشکست، همه چیز دچار وقفه میشد… تجمع پل ها، بندها، آسیاب ها، کانال ها و تونل ها که همه برای هدایت و مصرف درست آب ساخته شده بودند. پیش از آریائى ها اقوام گوناگونى در قسمت هاى مختلف فلات ایران مى زیسته اند. او بعد از دیپلم وارد دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران شد و توانست در ۱۳۴۴ از این دانشگاه فارغالتحصیل شود. او متأهل و دارای یک پسر به نام اشکان و دو دختر به نامهای میترا و ماندانا میباشد، او بعد از دیپلم وارد دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران شد و توانست در ۱۳۴۴ از این دانشگاه فارغالتحصیل شود و بعدها در سال ۱۳۴۹، در همان رشته (تاریخ و جغرافیا) فوقلیسانس دریافت کرد.

0 دیدگاه دربارهٔ «تاریخ ایران از آغاز تا کنون;

دیدگاهتان را بنویسید