تجارت، محور سیاست خارجی چین – ایرنا

تبعات و پیامدهای این بحران برای نظام بین الملل را چگونه ارزیابی می کنید؟ تاثیر این بحران بر روابط غرب با چین و مسکو و پکن چه خواهد بود؟ این اتفاق در حالی رخ می دهد که آمریکا اعلام کرده است که نیروهایش را از غرب آسیا به شرق آسیا و حوزه پاسیفیک منتقل خواهد کرد لذا بعید نیست چین برای تضمین امنیت مسیرهای تجاری به دنبال تاسیس پایگاهی نظامی در غرب آسیا باشد. این ابتکار یک طرح سرمایهگذاری عظیم در زیربناهای اقتصادی بیش از ۶۰ کشور جهان و توسعه دو مسیر تجاری «کمربند اقتصادی راه ابریشم» و «راه ابریشم دریایی» است که هدف از آن گسترش سرمایه گذاری چین در عرصه بین المللی است. اقصای چین در شمال کشمیر منطقهای خالی از سکنه است اما بهترین راه ارتباطی بین تبت و سین کیانگ محسوب میشود. ضمنا همانطور که مانویت و مسیحیت از کشور ایران به سر زمین چین نفوذ نمود با پذیرش دین مبین اسلام توسط ایرانیان و بر افتادن دین زردشت و مانوی، کم کم اعتقادات اسلامی نیز به سر زمین چین که دائما با ایرانیان در تماس بودند راه یافت و سپس با اعزام نمایندگان مذهبی از سوی دربار خلفای عباسی زمینه برای نفوذ بیشتر دین اسلام در آن سر زمین فراهم گردید و هر چه بر این دامنه نفوذ افزوده میگشت از گسترش مانویت کاسته میگردید.

چین تمام تایوان را بخشی از خاک خود میداند و علاوه بر این با چندین کشور دیگر نیز مناقشات مرزی قدیمی دارد. از سال ۱۹۸۰ به بعد، چین علیرغم تلاش برای نفوذ در جهان، کمکم محدودیتهای خود را درک کرد و با در نظر گرفتن آن محدودیتها، حالت واقعیتر به خود گرفته و به دور از شعارهای دوران مائو، به تبادل سیاست با دیگر کشورهای جهان پرداخت. 3-هنر.هنر ساسانی در سر زمینهای شرق ایران که بر اثر عملیات نظامی فتح شده بود، نفوذ کرد و به تدریج به شهرهای دور دست ترکستان چین و حتی خود چین رسید.باید در نظر گرفت که این هنر حالت یک هنر تلفیقی ایرانی-بودایی داشت (71) . اصلاح سیستم بانکی: به منظور كنترل كلان اقتصادي كه در اقتصاد بازار به جاي برنامه ريزي عملي انجام مي شود، اصلاح سيستم بانكداري مدرن در دستور کار قرار گرفت. این کشور همچنین تامین مالی یک بندر بسیار بزرگ در سریلانکا را پذیرفت که بعدها به دلیل سرباز زدن سریلانکا از پرداخت بدهی های خود به چین، پکن برای ۹۹ سال کنترل این بندر را بر عهده گرفت.

حکومت چین در این زمینه بر بهبود استانداردهای زندگی چینیها، میزان باسوادی، و امید به زندگی از دهه ۱۹۷۰ به این سو و همچنین بهبود امنیت شغلی و تلاشهایی که برای مقابله با فجایع طبیعی همچون سیلهای دورهای و همیشگی رود یانگتسه صورت گرفته تأکید دارد. هرچند از دهه ۱۹۷۰ به بعد محدودیتهای اقتصادی و اجتماعی در چین به طرز چشمگیری کاهش یافتهاند اما آزادیهای سیاسی همچنان محدود است. بخشهایی از فعالان سیاسی و اجتماعی چین از جمله جنبش دمکراسیخواهی این کشور و برخی اعضای حزب کمونیست، اصلاحات سیاسی و اجتماعی را نیاز مبرم این کشور دانستهاند. چینیها همچنین در مورد حکومت بر جزایر متعدد واقع در سواحل شرقی و جنوبی با کشورهای مختلفی از جمله ژاپن، تایوان، فیلیپین و ویتنام اختلاف دارند. در پایان سال 2020، شی مذاکرات بر سر مشارکت اقتصادی جامع منطقهای به رهبری چین که شامل چین، ده کشور آسیای جنوب شرقی و استرالیا، ژاپن، نیوزلند و کره جنوبی می شود، به پایان رسید. این کشور همچنین ناوگان قابل توجهی از زیردریاییها شامل چندینزیردریایی اتمی در اختیار دارند. اما پس از دهه ۱۹۹۰ بیشتر این اختلافات با امضای معاهدات مرزی با کشورهای بازمانده از فروپاشی شوروی حلوفصل شدهاست. آنها از دهه ۱۹۹۰ تلاشهایی را برای حل این منازعات قدیمی از طریق مذاکرات انجام دادهاست.

در سال 159 قبل از میلاد ، پس از درگذشت امپراتور ، امپراتور ” هوی دی ” بر سند قدرت نشست . در طی این جنگ ها شش میلیون و دویست و پنجاه هزار نفر از بازماندگان ارتش حزب ملی نابود شدند و به دنبال آن ها نظام امپراتوری و فئودالی برای همیشه از چین رخت بربست و پس از آن در روز یکم ژانویه ی سال 1949 جمهوری خلق چین پایه گذاری شد. «ژو يووان زانگ» يک روستايي و کشاورز ساده بود که چين را بار ديگر متحد کرد و سلسله پادشاهي مغول ها را در چين منقرض ساخت و آنها را به دشت «گبي»: همانجايي که آمده بودند فراري داد، وی در 20 دسامبر سال 1398 ميلادي درگذشت. وزیر امور خارجه چین بر آمادگی پکن برای توسعه همکاریها در حوزه تامین مالی، انرژی، بانکی و فرهنگی با وجود تحریمهای غیرقانونی علیه ملت ایران تاکید کرد. رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به اهمیت روابط فرهنگی و ظرفیتهای مشترک تمدنهای کهن ایران و چین، علاقمندی هنرمندان ایرانی برای توسعه همکاریها در حوزه هنری را فرصتی ارزشمند برای بهره گیری از این ظرفیت روابط دانست.

دیدگاهتان را بنویسید