تربیت فرزند از دیدگاه امام سجاد(ع)

بعضی از والدین در مقابل فرزندان کار زشت انجام می دهند؛ یا فرزند را برای تربیت به خدمتکار یا مربی که ممکن است، مسلمان نباشد، می سپارند. محیط خانه و نوع رفتار والدین و روشهای که برای تربیت اولاد خود استفاده می کنند قطعا میتواند در تربیت صحیح آنان تاثیر مطلوب داشته باشد. عوامل فراوانی بر رشد اخلاقی انسان اثر دارد؛ از جمله روابط با دیگران، نوع پوشش، رژیم غذایی، قوانین جاری، نوع رفتار و برخورد دیگران، آیا همه اینها دست به کار تربیت انسان هستند؟ ارتباط اصل با روش در قالب حاکمیت اصل بر آنها توجیه می شود. در ادامه به ۱۱ نکته مهم پرداخته میشود که با رعایت آنها میتوانیم فرزندان مفیدی برای جامعه و کشورمان تربیت نماییم .

نقش مادری و تربیت اولاد و مهم ترین نقشی که از یک مادر انتظار می رود چیزی جز نقش تربیتی او نمی تواند باشد. بنابراین ، در می یابیم که در دین اسلام ، تربیت فرزندان یکی از مهم ترین تکالیفی است که والدین در قبال فرزندان خود به عهده دارند . هدف نهایی از تربیت اخلاقی در اسلام، افزایش مراتب و درجات قلبی در سایه معرفت الهی است تا شخص شایستگی لازم برای تقرب به خدا را پیدا کند.

از همین رو در گذشته و در فرهنگ یونان قدیم که دفاع از وطن و سرزمین بالاترین ارزش قلمداد میشد، آماده سازی فرد برای فداکاری در راه سرزمین را هدف از تربیت تلقّی میکردند. با توجه به آنچه بیان شد، حداقل مفاهیمی که در دستور کار هر مکتب تربیتی قرار می گیرد عبارت است از: مبنا، هدف، اصل و روش. آنچه همه، بر سر آن اتفاق نظر دارند داشتن هدف و روشهای متناسب با آن است. زیرا کودکان اتفاقات بد اطراف را به خود نسبت می دهند و همین موضوع می تواند به عنوان پایه ای برای افسردگی و یکی از روشهای تربیت اولاد بصورت غلط به شمار می آید.

در روانشناسی ورزشی شرایط روانی ورزشکاران موضوع اصلی مطالعه است تا الگوهای مختلف مربوط به آن کشف شود. به تعبیر دیگر شخص باید مدت زمان قابل توجهی در حال و هوای آن موضوع اقامت کند و منزل گزیند تا از آن بهره برد. مثلا چنین جمله ای مناسب به نظر می رسد: ” از اینکه امروز خودت کمد لباسهایت را آماده کردی خیلی خوشم آمد ممنونم ” .تمجید کردن به موقع وصحیح یکی از راهکارهای مناسب در تربیت اولاد میباشد که اعتماد به نفس کودک را نیز بالا میبرد. بایستی یک سری قوانین ثابت بر اساس قوانین صحیح که برای تربیت اولاد ضروری میباشد داشته باشید.

پس در غیر این اوقات رعایت پوشش مناسب از سوی والدین ضروری است. اگر شما نیز تجربیات خوبی در این زمینه دارید خوشحال میشویم در زیر این پست آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید . اگر کودکان به درستی تربیت نشود در آینده فرد خوبی برای جامعه نخواهد بود . بنابراین بزرگسالان، به ویژه والدین، باید از گلهاى زندگى خویش با لطافت و نرمى مراقبت كنند؛ با صبر و حوصله در برابر آزارهاى كودكانه آنان عطوفت و ملاطفت نشان دهند و جز در موارد استثنایى نگاه تند و چهره خشمگین بدانان نشان ندهند.

بخشی از زمان خود را با او بگذرانید و اجازه دهید که پسرتان احساس کند که نه تنها او را دست دارید و به او عشق می ورزید بلکه نگرانش هستید و تلاش کنید که عواطف خود را در درون خود محبوس نکنید ، آن ها را ابراز کنید و عملا به او نشان دهید نباید فقط به ابعاد مالی فرزندان و تاکین آن ها فقط از این جهت پرداخته شود بلکه باید به موارد این چنینی برای داشتن روابط خوب باید تلاش کرد .

مادر هم پیش از تولد می تواند ایفای نقش کند و هم پس از آن در دوره های کودکی، نوجوانی و جوانی. 1. سطح پیش عرفی؛ 2. سطح عرفی؛ 3. سطح پس عرفی. در دیدگاه رفتاری، معلم به تعریف قابلیتها پرداخته و برای اینکه دانشآموزان به سطح مطلوب قابلیتهای مختلف دست یابند، به طراحی برنامة تقویت کننده میپردازد.27 در مجموع، نقش معلم در برنامة درسی تربیت اخلاقی را به سه عنوان میتوان دستهبندی کرد: آموزشی، ایمان آفرینی، و شکلدهی به رفتار دانشآموزان.

برای ایجاد یک محیط امن باید بتوانید در مواقعی که محیط برای کودک کسل کننده شده یک سری فعالیت های جالب و سرگرم کننده برای وی فراهم کنید تا از کسالت بیرون بیاید. ۱۲- یکی از خطاهایی که پدر و مادر در تربیت فرزندان به آن دچار می شوند، عدم توجه به تربیت فرزند برای قبول مسئوليت و ندادن فرصت به فرزند، برای تغییر و بهتر شدن است که فرزند به همین منوال بزرگ می شود و احساس نقص و عدم اعتماد به نفس در او رشد می کند. در صورتی که کودک شما کار شایسته ای انجام داد بایستی مورد تمجید قرار گیرد .

هدف از تحسین کردن، افزایش رفتارهای شایسته است. 6-کمک به کودک در تعيين هدف و برنامه ريزي : فعاليتهاي کودک در طول هفته ، بايد تقسيم بندي شود و زمان خاصي براي تفريح ، تماشاي تلويزيون و انجام تکاليف در نظر گرفته شود . قطعا والدین شاد در زندگی محیطی شادی را ایجاد می کنند. زندگی كردنش، شكست و پیروزیش، جنگ هایش، تحمل و سكوتش، سخن و ایمانش، همه خاص خود اوست، بی نظیر و بی شبیه؛ و این خانواده، خانواده كاملی است كه تنها متعلق به شیعه و مسلمانان نیست، بلكه متعلق به همه انسانهاست، به طوری كه یك نویسنده اروپایی گفته است: «علی هزار سال زودتر از زمان واقعی خود متولد شده است.» و آن نویسنده توانای مسیحی می گوید: «كمالات علی بن ابی طالب، در كلمات بشری نمی گنجد » و از نامیدن او به عنوان «صوت العدالة الانسانیه، علی آوای عدالت انسانی» چندان راضی نیست.در دیدگاه امروزین، تربیت مؤثر غیرمستقیم، عملی و در حین كار و بازی است.

در این موقعیت، نظارت و مراقبت از فرزندان ضرورت مضاعف یافته، مسؤولیت سنگین تر مىشود و انجام دادن وظیفه تلاش بیشتر مىجوید. والدین شاد می توانند انرژی به کودکان خود بدهند و بیشتر به آنها محبت کنند. کودکان با نگاه کردن به رفتار پدر و مادر از آنها میآموزند. برای تربیت فرزند پسر، به چیزهایی فراتر از کثیفی و صدا نگاه کنید. شیوه تربیتی که برای فرزند خود انتخاب می کنیم ممکن است به رفتاری که از او سر می زند و سن او، خلق و خو و سبک تربیتی ما متفاوت باشد.

تربیت طفل عبارت است از آموختن طفل به آداب اجتماعی و اخلاقی متناسب با محیط خانوادگی او و کوشش در فراگرفتن طفل به علم یا صنعت. وقت گذاشتن کافی میتواند در تربیت اولاد شما تاثیر زیادی داشته باشد. با یک چشم به هم زدن، ۱ماهگی به ۱سالگی تبدیل میشود و بعد به خودتان خواهید آمد و میبینید که فرزندتان ۲۰ ساله شده است .حتما وقت هایی برای بیرون رفتن و تفریح و بازی کردن با فرزند خود کنار بگذارید. باور کنید صرف زمان برای کودکان مهمتر از صرف پول برای آنهاست .

بسیاری از کودکان در سنین 2 الی 5 سالگی برخی رفتارهای ناپسند مانند لجبازی، دروغگویی، پرخاشگری و بعضا بی ادبی را از خود نشان میدهند. به کمک دو شاخصه قاطعیت و صلابت باید در برابر رفتارهای ناپسندی که از فرزند شما سر میزند مقابله کنید .در تربیت همانگونه که محبت و اکرام ضروری است، انضباط و ایجاد برخی محدودیتها نیز لازم است. در این زمینه نقش پدر بسیار با اهمیت بوده و حتی از نقش مادر نیز ضروری تر است . ذکر این نکته ضروری است که شخصیت کودکانی که مادر و پدر آن ها طلاق گرفتهاند اما در محیط شاد به سر میبرند خیلی بهتر از کودکانی است که در خانواده های متشنج و دارای اختلاف هستند شکل میگیرد.

تربیت کودک بصورت صحیح یکی از وظایف مهمی است که والدین بایستید در وهله اول به آن توجه داشته باشند . برای مثال یکی این قوانین این میتواند باشدوسایل بازی بعد از بازی بایستی بصورت مرتب در جای خودش قرار گیرد و نمونه های از این دست که نظم کاری را در کودک افزایش میدهد. محیط امن بدین معنی است که شما از آرامش بالایی در زمینه تربیت فرزند خود برخوردار باشید و در عین حال کودک بتواند به جستجو در محیط اطراف خود پرداخته و در طول روز با کمترین آسیب به فعالیت ادامه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید