تربیت فرزند پسر – راه های تربیت موفق کوک پسر چگونه است

بدون پاسخ به این پرسشها، نمیتوان به برنامة درسی متناسب با نظام اعتقادی و ارزشی در یک نظام دست یافت. در نامگذاری عناصر، از دیدگاه میلر استفاده شده است.12 هرچند ممکن است با مراجعه به منابع دینی بتوان به عناصر(عوامل) دیگری، که در برنامة درسی تربیت اخلاقی تأثیرگذار هستند، دست یافت، اما این پژوهش دنبال چنین هدفی نیست. مطالعات نشان می دهند که کودکان امروز، 40% از همدلی کمتری نسبت به کودکان 20 سال پیش بر خوردارند و دلایل احتمالی این امر پرداختن کودکان به بازی های ویدئویی خشونت آمیز و وقت گذرانی در شبکه های اجتماعی است.

قراردادن کودک در مهد کمک کننده است و در آخر والدین باید با به کارگیری روش های تربیتی سالم درجهت جلوگیری از اینگونه مشکلات در کودکان تک فرزند تلاش کنند. در جنبهی فرهنگی تربیت لازم است تا میراث فرهنگی، دائم در حال رشد و توسعه باشد و از کاربردهای آن استفاده شود. انسان ها برای مواجهه با یک دستگاه یا ماشین باید مطالعه کنند تا بتوانند عملکردی داشته باشند حال والدین با یک انسان مواجه اند نه ماشین بنابراین مطالعه و به دست آوردن آگاهی جزء مهم ترین، بدیهی ترین و ابتدایی ترین کارهایی است که یک والدین باید برای تربیت فرزندانشان انجام دهند.

ضرورت تربیت دینی کودکان لااقل از دو دید فردی و اجتماعی قابل رسیدگی است از لحاظ فردی باید گفته شود که مذهب پایه و مایه همهی جوانب و ابعاد زندگی فرد و سبب بسیاری از رشدها و انحطاطهاست چه بسیارند امانتهای الهی که در سایهی بیتوجهی اولیای کودک جنبههای عقیدتی و مذهبی او لکهدار میشوند و یا کودکانی را که میتوانند در آیندهای نزدیک اعضای مفید به حال خود و اجتماع باشند ولی افرادی میشوند خائن، عقدهای، هرزه، فحاش و بیبند و بار که لطمه آن پیش از هر کس متوجه خودشان میشود.

آموزشهای مذهبی برای امروز شاید کمتر ولی برای طفل بسیار ضروری است و از آن جهت که سبب رشد اندیشه، ایجاد نظم، ارتقاء منطق است. میگویند امروز هم بقایای آن چاهها وجود دارد و به نام او نامیده میشود. باید بدانید که در رفتار دختران و پسران تفاوت های بسیاری وجود دارد . رفتار اخلاقی هم لازم است؟ معیار اساسی انسان مداری دینی یا دین انسان مدار نفی و حذف خدا از قاموس وجود، و جداسازی او از فرهنگ بشری است که با شعار پرهیاهوی «همه امور بدون خدا» همراه است. چنانچه در نمناک اشاره کرده ایم زمانی که فرزندتان با شخصی بزرگتر از خود مانند معلم، مربی و یا شخصی دیگر به مشکل خورد، ابتدا به دنبال شنیدن صحبت های هر دو طرف باشید و سپس از فرزند خود بخواهید که در صورت تکرار این اتفاق به شما اطلاع دهد و از بی احترامی کردن به آن شخص خودداری کند و به این ترتیب شما علاوه بر تاکید بر احترام به دیگران، مهارت حل مسئله فرزند خود را نیز تقویت خواهید کرد.

اعتماد به نفس درکودک این سنی که تازه پا به عرصه ی اجتماع و روابط اجتماعی گذاشته از مهم ترین موارد است و والدین باید اهمیت این موضوع را به فرزندشان که قرار است در جامعه باشد آموزش دهند بنابراین آنان باید با تشویق کردن و ارزشمند شمردن کودک، تحقیر نکردن، پرهیز ازخشونت و رابطه ی خشونت آمیز،کمک به بیان هرچه بیشتر احساسات و دغدغه ها، و عکس العمل درست نشان دادن در مقابل مشکلات و کارهای اشتباه و راهنمایی کردن در ازای تحقیر و فریاد زدن به افزایش اعتماد به نفس و ایجاد رابطهی هرچه صمیمی تر با فرزند خود تلاش کنند.

با پرسش های مکرر ، خدا را در ذهن کودک بزرگ و دوست داشتنی کنید؛ روح مذهب را در اعماق وجود او نفوذ دهید، و شک ها را از درون او بزدایید. توبه/91) خداوند در آیهی تبلیغ میفرماید: اگر چنین نکنی (رسالت غدیر را ابلاغ نکنی) رسالت خدا را انجام ندادهای. تربیت پسر به دلیل اینکه ممکن است پسران ارتباط سختتری با والدین برقرار کنند کمی متفاوت تر از دختران خواهد بود تربیت نوزاد پسر نیز با توجه به اینکه پسران دارای سیکل رشدی متفاوت تری نسبت به دختران هستند متفاوت خواهد بود اما با انجام کارهایی از قبیل شنونده خوبی بودن، کم تر نصیحت کردن، تخریب نکردن و اطمینان داشتن، خشونت و تنبیه کم تر، به دست آوردن آگاهی درخصوص رشد کودک پسر در برقراری ارتباط نزدیک و صمیمی تلاش کنند، تربیت بهتری حاصل می شود.

از نکاتی که والدین همیشه نادیده میگیرند این است که فرزند پسر باید کمک به مادر را بیاموزد . عزت نفس به معنای داشتن اطمینان به توانایی ها و شایستگی های وجودی خود است و این همان چیزی است که هر پدر و مادری برای فرزند خود می خواهند. در تربیت فرزند پسر خود سعی کنید مادری بسیار مهربان و لطیف الاخلاق باشید . این تصوری بسیار اشتباه و مخرب است . کتاب والد متفکر، کودک متفکر یکی دیگر از بهترین کتاب های فرزند پروری و تربیت کودک است و به والدین آموزش میدهد که چه عکسالعملی در مقابل رفتارهای ناخوشایند فرزند خود داشته باشند.

تمرین یک ساز می تواند حس ارزشمندی از کسب دستاورد را به فرزند شما منتقل کند و مطالعات نشان داده اند که آموزش های موسیقی باعث تقویت مهارت تفکر کودکان خردسال و بهبود حافظه آن ها می شود. باید بدانید که مثلا اگر از سختکوشی او تعریف کنید این خصائل در اون چند برابر خواهد شد . مثلا فرزندان پسر علاقه بیشتری به اظهار نظر در مسائل زندگی دارند .

به آنها اجازه شرکت در بحث های خانوادگی و اظهار نظر بدهید . ما حتی معتقدیم که الگوهای تربیتی کودکان در جنبه ی اخلاق ، و در صبر و اخلاص و امانت و پاکی و برکناری از شبهات باید خدا گونه باشند، صاحب علم و آگاهی باشند و نظریه ای را عرضه و ارائه کنند که مدافع آن هستند ، در نظر داشته باشند که ذهن کودک به زمین آماده ای شبیه است که همه چیز را می پذیرد ، حتی اوهام و خرافات را. در امر تربیت کودکان از نظر دکتر هلاکویی ابتدا پدر و مادر خود باید آموزش ببینند و اصولی و علمی عمل کنند نه اینکه هرطور دوست دارند به امر تربیت بپردازند.

روانشناسان معتقدند که والدین باید تلاش های فرزند خود را تحسین کنند، نه استعداد های او را و مطالعات نشان داده اند زمانی که نوجوانان برای انجام وظایف و مسئولیت های خود تلاش می کنند، احساس داشتن توانایی مقابله با چالش های به وجود آمده بر سر راه اهداف خود را خواهند داشت. فرزند خود را به انجام کارهایی که از آن لذت می برد تشویق کنید، برای مثال اگر او علاقه مند به ورزش فوتبال است، او را در انجام این ورزش تشویق و حمایت کنید که با این کار شما به فرزند خود می آموزید احساسات دیگران را در نظر بگیرد و خود را به جای آن ها قرار دهد و به این ترتیب، او به شخصی تبدیل می شود که می تواند موقعیت های عاطفی مختلف را به خوبی اداره کند.

دیدگاهتان را بنویسید