جنگ ایران و آمریکا در خلیج فارس – ❤️ پست روزانه

آنچه امروز مهم است، مرور این پرونده به عنوان یکی از مهمترین پروندههای تاریخ دیپلماسی معاصر ایران و تلاش برای درسآموزی از آن با هدف ارتقای منافع و امنیت ملی کشور است. ما امروز مقابل یک تجربه عالی قرار داریم به نام کشور اسلامی. اماراتیها امروز خواستار حضور آمریکا، فرانسه و انگلیس و کمک اسرائیل هستند.» نصرالله درباره یمن هم به مسئله حملات تنبیهی صنعاء به امارات اشاره کرد و گفت: «حل موضوع امارات آسان است. در پیمان سنتو، ایران با چهار دولت ترکیه، پاکستان، انگلیس و آمریکا اتحاد نظامی دارد و در شرایطی نیست که بخواهد با انگلیس وارد جنگ نظامی شود. پس از رد درخواستهای پیاپی حزبالله لبنان از سوی تلآویو، مبنی بر آزادی زندانیان لبنانی دربند در اسرائیل، نیروهای حزبالله لبنان ۱۲ ژوئیه ۲۰۰۶ در مرز لبنان و اسرائیل با وارد شدن به خاک اسرائیل به گروهی از نیروهای زمینی ارتش اسرائیل حمله کردند و دو سه سرباز اسرائیلی را اسیر گرفته و به خاک لبنان انتقال دادند. لذا فرماندهی عراق به نیروهای مستقر در مرزها اعلام کرد تا نقاط ضعیف و نفوذپذیر ایران را شناسایی کنند و وارد عملیات شوند (رجوع کنید به درودیان، 1376ش، ص 231ـ 268؛ انصاری، ص 19). این استراتژی برای افزایش توان تهاجمی عراق طراحی شده بود.

متعاقباً عملیات ثامنالائمه، اولین عملیات بزرگ ایران، در 5 مهر 1360 در شمال آبادان و شرق کارون با موفقیت انجام شد (درودیان، 1378 ش الف ، ص 161) و در نتیجه نیروهای عراقی مستقر در شرق رودخانه کارون محاصره و اسیر یا هلاک شدند (غلامعلی رشید، ص 27ـ33؛ نیز رجوع کنید به ارتش جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس، ج 3، ص261ـ 284؛ نبردهای شرق کارون، ص 222). این موفقیت نقطه عطفی در تاریخ جنگ عراق با ایران بهشمار میآید و ناکامیهای بعدی عراق از همین عملیات شروع شد (درودیان، 1378 ش الف، ص 164). عملیات طریقالقدس نیز با هدف آزادسازی بستان طراحی و در 8 آذر 1360 اجرا شد. شاید بتوانند به این نتیجه برسند که می گوید – این سلاح را بگیر- اگر به خاطر داشته باشید چند ماه پیش گانتز وزیر جنگ دشمن صهیونیستی به فرانسه رفت و صحبت شد که فرانسوی ها می خواهند به لبنان کمک کنند وکنفرانس بین المللی تشکیل دهند. چند اتفاق میافتد یکی هم اینکه شما میگویید؛ یعنی شاه واقعا به این نتیجه میرسد که عملا این کار ممکن نیست. این اتفاق چطور رخ میدهد؟ اما از آنجا که مواد غذایی همیشه مورد نیاز است فعلا بیشترین حجم مواد صادراتی ایران به افغانستان را تشکیل میدهد.

با این همه، روسیه پس از رخدادهای مرتبط با «کریمه» در سال ۲۰۱۴ میلادی، خود را برای تحریمهایی بسیار شدید آماده کرده و حالا زمانِ آن رسیده که آمادگیاش را محک بزند. نظام سربازگیری فاقد کارایی لازم بود و از تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چندان نمیگذشت و آشوبهای داخلی عملاً نیروهای این سپاه را درگیر کرده بود. ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز عملیات والفجر یک را طراحی و اجرا کرد، اما هیچکدام از آنها تحول اساسیای در وضع جنگ ایجاد نکرد ( ارتش جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس، ج 5، ص 292، ج 6، ص 158ـ 159؛ اردستانی، 1379 ش، ص 34). پس از مسدود شدن محور پیشروی بهسوی بصره در عملیات رمضان و بینتیجه ماندن حرکت در محور العماره در عملیات والفجر مقدماتی، عملیات خیبر (نخستین عملیات آبی ـ خاکی ایران) بهمنظور دستیابی به جاده العماره بصره طراحی و در اسفند1362 اجرا شد (اردستانی،1363 ش،ص1). حوثیهایِ اکثراً شیعه، با نظم منطقهای تحت سلطه ایالات متحده، اسرائیل، عربستان سعودی و متحدان عمدتا سنی آنها مخالفند.

به زعم آنان ارتش ایران، اگر چه از نظر نیرو و تجهیزات نظامی بر ارتش عراق برتری داشت، اما از نظر کیفیتهای رزمی، نظیر برخورداری از فرماندهان کارآزموده و مجرب، نظم و انضباط، میزان قدرت انجام عملیات و موارد دیگر، با توجه به اوضاع پیش آمده بعد از انقلاب اسلامی، از شرایط مطلوب برخوردار نبود. علاوه بر این، آمریکا در سالهای اخیر نشان داده که قصد دارد هزینههای نظامی خود برای حفظ نظم امور در جهان را به دوش دیگران بیندازد: از صراحت لهجه «ترامپ» در این مورد بگیرید، تا رویکرد چراغخاموش «بایدن» که احتمالا میخواهد اروپاییها سرِ کیسه را اندکی شُل کنند و پول بیشتری در «ناتو» هزینه کنند. این اقدامات نمی تواند بدون آنکه میزانی از تایید و همراهی متقابل ایالات متحده را به همراه داشته باشد، به موفقیت دست یابد. در این دوره، سپاه پاسداران سه عملیات بزرگ والفجر 8، کربلای 4 و کربلای 5 را اجرا کرد. عراق، برای مقابله، از سلاحهای شیمیایی استفاده کرد ولی سرانجام، با هجوم نیروهای ایرانی از سه محور اصلی و تحمل تلفات سنگین، مجبور به عقبنشینی شد («گزیده اسناد والفجر 8»، ج 5، ص 502؛ اردستانی، 1379 ش، ص 178ـ179). پس از آن، عراق به بمباران عقبه نیروهای ایرانی، انهدام پلها، حمله از محور ساحلی و استفاده وسیع از سلاح شیمیایی مبادرت کرد اما نتوانست مانع پیشروی نیروهای ایرانی شود.

دیدگاهتان را بنویسید