جنگ عراق با ایران

البته خبرهای دروغینی مبنی بر اینکه طالبان ۹۰ درصد خاک افغانستان را اشغال کرده و در کنترل خود گرفته اند، منتشر شده که هیچ کدام صحیح نیست و یک تبلیغات وسیعی است که عمدا امریکاییها برای تحریک مردم افغانستان و گسترش جنگ داخلی منتشر کرده اند. اهمیت نفت برای صنایع انگلستان و تامین سوخت ماشین آلات جنگی این کشور روز به روز افزایش می یافت. روز گذشته طالبان اعلام کرد که شهر لشکرگاه در این ولایت را به تصرف خود در آورده است اما امروز مقامهای نظامی افغانستان میگویند موفق شدهاند نیروهای طالبان را از شهر لشکرگاه، مرکز استان هلمند عقب برانند. در اخرین تحولات روز گذشته شهرستان های کرخ و گذره در نزدیکی شهر هرات یکبار دیگر بین طالبها و نیروی امنیتی افغانستان دست بدست شده و طالبان به حومه شهر هرات نیز رسیدند. در حال حاضر افغانستان احتیاج به راه، راه آهن و ایجاد شهرهایی جدید با کارخانجات تولیدی و خطوط برق و تلفن دارد که مردم افغانستان میتوانند با همیاری و همکاری درست و تکیه بر ذخایر و منابعی که در اختیار دارند، به این امور مبادرت ورزند و روابط اقتصادی بهتری با کشورهای همسایه خود برقرار سازند. این شهر تاریخی که در مرز ایران قرار دارد حالا در آستانه سقوط به دست نیروهای طالبان است.

امروز هم وزارت دفاع افغانستان نیروهای ویژه ای به این شهر اعزام کرد. پیشروی نیروهای طالبان در هرات باعث شد امروز صدها نیروی ویژه ارتش به این ولایت اعزام شوند. با وجود اینکه دولت افغانستان می گوید در لشکرگاه اوضاع را تحت کنترل دارد اما طالبان مدعی پیشروی شده است. این دیپلمات افغانستانی خاطرنشان کرد: این تلاشها در سطح ملی، منطقهای و بین المللی ادامه دارد و در این نشستها کشورهای همسایه به خصوص ایران و سازمانهای مهم بین المللی حضور داشتند که همه از طرح صلح حمایت کردند. در دیگر نواحی چیزی شبیه حکومت کنونی فرانسه بر اسپانیا جریان دارد و اکثر مردم مخالف سلطة روساند. فرودگاه قندهار نقش بسیار مهمی در جلوگیری از سقوط دومین شهر بزرگ افغانستان دارد. در قندهار نیز اوضاع بسیار آشفته است. گذشته از اینها، نکته بسیار عجیب این است که دولت امارات از بدو تاسیس خود تا به امروز به عنوان دولتی نوپا، ده ها میلیارد دلار موشک، جنگنده، سلاح و فناوری نظامی خریداری کرد، اما در اولین درگیری مستقیم با انصارالله، فریاد کمک خواهی سر داد و آمریکایی ها برای حمایت از آن، کشتی، موشک و جنگنده فرستادند. در همین خصوص، رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان، درگفتوگو با «ایران» گفت: با توجه به مشکلاتی که از سال گذشته به دلیل شیوع کرونا حادث شد، برای سالجاری صادرات ۲.۳ میلیارد دلاری کالا به افغانستان را هدفگذاری کرده بودیم.

امریکاییها سعی کرده اند تا طی این بیست سال گذشته بازار افغانستان را سرشار از کالاهای مبتذل و غیر مورد اعتماد مردم کنند و در حقیقت، اقتصاد این کشور زیر ضربات سیاستهای امریکایی دچار آسیب های جدی شده به طوری که در تامین نیازهای خود به برخی از کالاهای غیر ایرانی وابستگی پیدا کرده است. این وزارت امور خارجه، سفیر و سفارتخانه ها هستند که مورد بازخواست قرار میگیرند. از زمان آغاز جنگ داخلی، فعالیتها و اقدامات عمرانی و همچنین طراحی و تدوین برنامه های مرتبط با زیرساخت ها متوقف شده است. شاید اولش گول میخورد ولی بعد به جایی میرسد که عملا میخواهد شر دردسر بحرین را کم کند و با متحدان خود مدیریت تنش و بحران کند. «در ژوئن 1982 صدام تصمیم گرفت برنامه پرهزینه ساخت شبکه پناهگاه های زیرزمینی را به اجرا بگذارد تا بتواند منابع استراتژیک خود را از خطر حملات هوایی مصون بدارد. وقوع جنگ موجب گردید که توجه به منابع غیرنفتی و رهایی از وابستگی بر تک محصولی بودن نفت در کشور به یک راهبرد جدی مبدل گردد. از سوی دیگر، وجود منابع و تأسیسات اقتصادی عراق در کرکوک و سلیمانیه بر اهمیت این جبهه می افزود (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی .

تحت تأثیر پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، فعالیت جریانات و گروههای شیعی پاکستان تشدید شد و بر وزن سیاسی آنها در جامعه پاکستان تا حد زیادی افزوده شد به نحوی که حکومت وقت علیرغم گرایشی که به گروههای سنی مذهب داشت نمیتوانست دیگر آنها را نادیده بگیرد. هجوم عراق به شهر مهران و تصرف آن در 27 اردیبهشت 1365، اوج استراتژی دفاع متحرک عراق محسوب میشود (انصاری، ص35ـ56). گفت: در موضوع حقآبه هیرمند اشکالی وجود ندارد و همانطور که گفتم هر دو کشور بر مفاد معاهده آبی هیرمند پایبند هستند و لذا این که متاسفانه در رسانهها گفته میشود افغانستان حقآبه را پرداخت نمیکند موضوعی کاملا بی اساس است و مشکل اصلی کاهش چشمگیر بارندگی، تغییر اقلیم و استفاده چند صد برابری امروز از آب در مقایسه با گذشته است. نمایندگان و بزرگان شهر هرات خواستار آن هستند والی این شهر و فرماندهان نظامی و امنیتی آن تغییر کنند. در همین حال فرمانده پلیس ولایت هرات اعلام کرده که عبدالرحمن رحمانی، معاون ارشد امور امنیتی وزارت کشور افغانستان با ۳۰۰ سرباز تازه نفس به ولایت هرات رسیده است. در همین حال اوضاع در ولایت هلمند در جنوب افغانستان هم آشفته است.

دیدگاهتان را بنویسید