خلاصه کاملی از جنگ ایران با عراق با تمام جزئیات

با تغییراتی که در ساختار نظامی ایران صورت گرفت و با افزایش قابلیتهای سپاه پاسداران و بسیج و با همراهی ارتش، نیروهای نظامی ایران ابتکار عمل را در جبههها بدست گرفتند. این عملیات به لحاظ وسعت ، میزان نیروهای شرکت کننده و سرعت عمل آنها در تأمین اهداف و نتایج بسیار چشمگیر بود (درودیان ، ۱۳۷۶ ش ، ص ۵۵). از پاییز ۱۳۶۴ ش با اعلام آمادگی جدّی کردهای معارض دولت عراق برای همکاری با قوای مسلح ایران ، سپاه پاسداران به منظور هدایت جنگهای نامنظم ، قرارگاه رمضان را تشکیل داد و نیروهای مسلح ایران درصدد برآمدند تا در زمستان نیز جبهه شمالی را فعال نگه دارند و با این تدبیر اجرای عملیات هم زمان در دو جبهه جنوبی و شمالی را میسر سازند (همانجا).در طول هشت سال جنگ ، در محور اربیل چهار عملیات منظم و ده عملیات نامنظم انجام شد. از آغازین روزهای جنگ، دولت پاکستان در مورد این جنگ موضع بیطرفی اتخاذ کرد، هرچند که دولتمردان این کشور در محافل خصوصی و در دیدارهایی که با مقامات جمهوری اسلامی ایران داشتند به نوعی بر متجاوز بودن رژیم عراق در جنگ اذعان میکردند دولت پاکستان با مخالفت با طرح تحریم اقتصادی ایران به خاطر ماجرای اشغال سفارت آمریکا در تهران، نشان داد که اهمیت فراوانی برای رابطه با ایران قائل است در این مرحله، حکومت وقت پاکستان تلاش زایدالوصفی را برای میانجیگری بین دو کشور جهت پایان دادن به جنگ بین دو کشور اسلامی انجام داد.

«منوچهر محمدی» معاون اسبق وزارت امور خارجه هم با «اصولی» توصیف کردن دیپلماسی فعال ایران در قبال بحران اوکراین گفت: جمهوری اسلامی همانطور که با جنگ موافق نیست، با پیشروی ناتو به سمت شرق هم موافق نیست و معتقدم خطر گسترش ناتو تهدیدی برای مرز شمالی ایران است. میترا لبافی خبرنگار حوزه کتاب صدا و سیما در صفحه اینستاگرام خود نوشت:کتاب “حوض خون” روایت زنان از یک رختشویخانه در اندیمشک در دوران دفاع مقدس است که در حال خواندن آن هستم. به گزارش تجارتنیوز، با وجود آنکه مسکو اصرار دارد این جنگ را یک «عملیات نظامی» معرفی کند (که بر اساس قاعده و تعریف باید ابعاد کوچکتر و مدتزمان محدودتری داشته باشد)، تا همین حالا منازعه گریبان مردم عادی را هم در اوکراین گرفته است. به هر حال مأموران سازمان ملل علائمی از روی بمب پیدا کردند و با رد یابی قضیه معلوم شد که جداره بمب ساخت کشور اسپانیا بوده است.

تجاوزکارانه ی ایرانی ها است. با تداوم جنگ در نیمه ی نخست سال 1981، دو طرف عملاً به نوعی بن بست در جنگ رسیدند، ولی ایران در پاییز همان سال با اجرای پاتک های گسترده، عراق را به عقب نشینی واداشت و در مارس 1982 به برتری آشکاری در جنگ دست یافت، به گونه یی که عراقی ها در ماه ژوئن به مرزهای خود عقب نشینی کردند. همچنین با توجه به مراوادت نظامی قابل توجهی که با کشورهای عرب منطقه خلیج فارس داشت نمیتوانست نسبت به تهدیدات امنیتی که در نتیجه این جنگ علیه امنیت این کشورها شکل گرفته بود بیتفاوت باشد. بهرغم قدرت نظامی برتر آمریکا، ایران میتواند به کمک ابزارهای دیگر، ترامپ را از هرگونه اقدام نظامی علیه تهران پشیمان کند.کارشناسان آمریکایی تا کنون بارها درباره قدرت نظامی و به خصوص موشکی ایران هشدار دادهاند. ◄ نقض حقوق بشر: یک سناریوی کاملاً تخیلی دیگر میتواند توسل آمریکاییها به دستآویز حقوق بشری برای توجیه اقدام نظامی علیه ایران باشد.

برخلاف تکذیب عراق، سربازانی که برای مداوا به اطریش و سوئد اعزام شده بودند شواهد انکار ناپذیری بودند. واقعیت آن است که جمهوری اسلامی، سال­هاست حضور و بلندپروازی­ آمریکا در منطقه را یکی از مهمترین دلایل بحران و آشوب در غرب آسیا می­داند و بر اساس همین دیدگاه هم، تکرار این حضور و ماجراجویی­ها در شرق اروپا را عامل بحران امروز. روزنامه نیویورکتایمز نیز با انتشار گزارشی در مورد معادن افغانستان، نوشته است که میزان ذخایر موجود در معادن تازه کشفشده لیتیوم، آهن، مس، کبالت و طلا در جنوب افغانستان به حدی است که میتواند این کشور فقیر را به یکی از مهمترین کشورهای جهان تبدیل کند. ما در همین چند هفته پیش به نقطهای رسیده بودیم که همه طرفها واقعاًً اعتقادشان بر این بود که توافق در دستشان است. دولت پاکستان ناگزیر بود در هر سیاستی که در قبال جنگ ایران و عراق اتخاذ میکرد جایگاه قابل توجه جمهوری اسلامی ایران در افکار عمومی، به ویژه در نزد احزاب و گروههای شیعی را در نظر بگیرد. البته حوادث ۱۱ سپتامبر، دروغهای جورج بوش درباره سلاحهای کشتار جمعی در عراق و برخی عوامل دیگر در شکلدهی به افکار عمومی مردم آمریکا پیش از جنگ عراق نقش مهمی ایفا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید