در قضیه جدایی بحرین ، چه کسی سر ایران کلاه گذاشت؟

جنگندههای روسی و موشکهای این کشور (تا لحظه تنظیم این گزارش)، دستکم ۱۱ فرودگاه در سراسر اوکراین را در هم کوبیدهاند و انبارهای مهمات، رادارها و دیگر زیرساختهای حیاتی اوکراین هم هدف قرار گرفتهاند. به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه تهران تایمز در سر مقاله امروز خود به تبیین و توضیح موضع ایران در قبال درگیری بین روسیه و اوکراین پرداخت. دکتر ولایتی، وزیر امور خارجه وقت ایران، زمینه­های پذیرش قطعنامۀ ۵۹۸ از سوی ایران چنین خلاصه کرده است: «در ماه آخر جنگ، حمایت جهانی از عراق، به اوج رسید و آمریکاییها عملأ و به ­طور مستقیم وارد صحنه شدند، سکوهای نفتی ما را بمباران می­کردند، با هدایت هواپیماهای عراقی بمباران نفتکشها را تسهیل می ­کردند، فرانسویها هواپیمای پیشرفته سوپراتاندارد و میراژ ۲۰۰۰ در اختیار آنها گذاشتند، روسها مدرن­ترین هواپیماهای جنگنده، دور پرواز را به عراق ارسال کردند، کویت و عربستان نیز سیل دلار را به بین ­النهرین جاری کردند. در واقع، رفتار روسها نشان میدهد که نزدیک به ۸ سال است برای چنین روزی آماده شدهاند: روسیه چند سالی است که از حجم ذخایر دلاریِ خود کم کرده و شروع به انباشت یورو و سایر ارزها (نظیر «یوان چین») کرده تا بتواند تحریمهایی از این دست را تاب بیاورد. جالب این که بر مبنای این گزارش شاهزاده حاضر شده بود در قبال اقدام مشفقانة تزار در بازپس­دادن نواحی اشغالی، بخشی از نیروهای نظامی خود را به لهستان گسیل کند تا به نفع روسها بجنگند (FO.

پس از ماجرای خروج ناگهانی آمریکا از افغانستان، اروپاییها (که ظاهرا با آنها مشورت نشده و منافعشان در نظر گرفته نشده بود)، زمزمه اجرای یک طرح قدیمی را به میان آوردند: «ارتش واحد اروپایی» (European army). سوال اصلیِ همه کسانی که ماجرا را دنبال میکنند اما این است که در روزهای آینده چه اتفاقاتی رخ خواهد داد. شاید این کار بنده عادلانه نباشد اما خداروشکر ما کار غیرقانونی نکردیم و خدا را شاکرم که به لحاظ اجتماعی هیچ کار غیرقانونیای انجام ندادم هر کاری هم کردم در چارچوب قانون بوده است. نیروی دریایی آمریکا در کنار کشورهای دیگر چندین ناو جنگی خود را برای باز نگه داشتن تنگه هرمز به کار گرفت. این طرحِ قدیمی، قرار بود مشتمل بر آمادهکردنِ یک نیروی مثلا ۲ هزار نفری زبده نظامی، خارج از ساختار «ناتو» باشد که بتوان در موقعیتهای حساس (مثل بحران لیبی، بحران تخلیه افغانستان یا همین بحران اخیر در اوکراین) آنها را به سرعت به کار گرفت. جعفر شیرعلی نیا محقق جنگ مینویسد: «درگیری ناوچههای جنگی نیروی دریایی ارتش با آمریکاییها بسیار خسارتبار بود، اما حمله قایقهای تندرو موفق بود و رسانههای ایرانی از بین این سه واقعه سومی را برجسته کرده و بازتاب دادند.» در واقع قایق های سپاه ملزم شده بودند به صورت اختیاری به یک سری از کشتیهایی که عبور و مرور می کنند حمله کنند.

دستور داده شد به سکوی نفتی امارات حمله کنند. پیرو این افشاگری، ویسکرمی نماینده خرم آباد و چگنی، به خبرنگار دیدهبان ایران، توضیحاتی داده است که در ادامه می خوانید:مهرداد ویس کرمی، دبیر کمیسیون ویژه طرح صیانت در واکنش به انتشار برخی اخبار مبنی بر انتقال و تغییر رشته پسرش گفت: سال ۹۲ یک قانونی مبنی بر تغییر رشته فرزندان هیات علمی به دانشگاههای دیگر تصویب شد. انگلستان با تمام قوا می کوشید که تسلط خود ا بر این منطقه نفت خیز ادامه داده و در هر حال از به تصرف در آمدن آن توسط دولت های محور جلوگیری به عمل آورد. پیش از این در کوران رقابت های انتخاباتی چند روز پس از آخرین مواجهه کنترل شده ایران و آمریکا در خلیج فارس، او در بین هوادارانش در فلوریدا وعده داد که در صورت پیروزی در انتخابات به قایق ایرانی شلیک خواهد کرد. چرا که اولاً: کشتی های لازم برای این کار را نداشتند و ثانیاً: این راه دریائی به قدری خطرناک بود که اقدام به حمل این مقدار نفت اگر هم به فرض محال مساله کمبود کشتی های بارکش در میان نبود، از ایالات متحده آمریکا به خاورمیانه جز از دست دادن کشتی های بیشتر و غرق آنها توسط دشمن ثمر دیگری به بار نمی آورد.

با این همه، تا همینجا چند حدس میتوان زد: نخست اینکه این جنگ کوتاهمدت خواهد بود. به نظرم ایران در مورد بحرین چارهای نداشت و در مورد برجام هم همینطور؛ علاوه بر اینکه دستاوردهای بسیاری داشت. ایران ممکن است تصمیم بگیرد همزمان به چند کشتی حمله کند. پدافندهای موشکی پیشرفته ایران یکی از موانع بزرگ بر سر راه حمله به این کشور هستند.درباره پدافند SA-۲۰c لازم به ذکر است که مقامات اطلاعاتی و دفاعی آمریکا درباره این پدافند مفصلاً اظهارنظر کردهاند. در گزارشهای بعدی بر خلاف آنچه که شواهد و قرائن نشان میدهد، از جمله اظهارات شخص دونالد ترامپ درباره پرهیزش از جنگ با ایران، و برای آنکه یک بار برای همیشه به جنگ روانی آمریکاییها درباره جنگ نظامی با ایران پایان دهیم، فرض خواهیم کرد که یک رئیسجمهور دیوانه یا یک ۱۱ سپتامبر جدید بتواند مقدمات حمله آمریکا به ایران را فراهم کند. قبل از آن، ایران در جوامع بینالمللی و به خصوص از سوی متحدان غربی خود، در موضوع بحرین تحت فشار بود. در آمریکا، «جو بایدن» برچسبِ «ضعف در مقابل دیکتاتور روسیه» را از همین حالا هم بر پیشانی دارد: «ترامپ» چند روز پیش در مصاحبهای گفته بود که اگر او به جای «بایدن» رییسجمهور بود، بحران اوکراین اصلا پیش نمیآمد.

دیدگاهتان را بنویسید