در قضیه جدایی بحرین ، چه کسی سر ایران کلاه گذاشت؟

یکی از مهم ترین امتیازهای این قطعنامه در مقایسه با قطعنامه های پیشین این بود که در بند ششم آن ، طبق نظر ایران از دبیرکل خواسته شد تا هیئت بی طرفی را برای مشورت با ایران و عراق و تحقیق در باره مسئولیت شروع جنگ تعیین کند (ملکی ، ص ۱۸۱). دبیرکل وقت سازمانمللمتحد نیز این گزارش را طی یک جلسه رسمی به شورایامنیت تقدیم کرد. چگونه یک کتاب خوب بخریم؟ من معتقدم توافق برجام از صدر تا ذیل پر از اشکال است اما در آن زمان، ایران احتمالا یک سانتیمتر بیشتر از آن نمیتوانست به دست بیاورد. در شرایط خلأ من در اتاقم مینشینم و میگویم این قرارداد پر از اشکال است اما وقتی با موجودیتی طرف هستید که بعد از هشت سال دوران تباهی آقای احمدینژاد به جایی رسیدهای که تمام دنیا علیه شما هستند و چندین قطعنامه با اکثریت صددرصدی علیه ایران تصویب شده، شما راهی جز این ندارید. آنها از آنها پرسیدند آیا شما می خواهید احتمال جنگ ایران و آمریکا در سال 98 بنویسید؟

«ایرانی¬ها افراد سرسخت خاورمیانه¬اند که وقتی دارای احساسات مذهبی می شوند ، دوبرابر خطرناک می¬شوند. وقتی شاه میتواند جزایر را بازپس بگیرد چطور، برای مردم مهم نیست؟ «کشور را با اتکاء به آراء عمومی مردم اداره کنیم» و هر سال به طور متوسط یک انتخابات مردمی را برگزار نماییم. در جنگ تحمیلی برای اولین بار در تاریخ، ایرانیان توانستند هشت سال در برابر دشمنی که مورد حمایت گسترده ابرقدرت ها قرار داشت، نه تنها مقاومت کنند؛ بلکه بدون اتکا و وابستگی به قدرتهای بیگانه، یک وجب از خاک میهن را در اشغال دشمن نگذارند و برای تنبیه متجاوز تا عمق خاک دشمن نیز نفوذ کنند. بلکه از آن روست که قادریم نقمت را به نعمت مبدل سازیم.امروز جامعه ما بیش از هر زمانی محتاج «فرهنگ دفاع مقدس» و «فرهنگ بسیجی» است. با این همه انتظارات گروه­های خاصی از مخالفان سیاسی رییس جمهور در اتخاذ مواضع تندتر در قبال این بحران، انتظاری خلاف رویه جهانی موجود است و دولت بی­آنکه تحت تاثیر این هیاهو قرار گیرد، در تلاش است تا بحران به وجود آمده را با هدف تامین منافع ملی مورد رصد و تحلیل قرار دهد. نام ایران برای بسیاری از مردم جهان آشنا شد و به مرور و با پیرزوی های مکرر ایران در نبرد، رفتار ایرانیان با اسرا، اثبات متجاوز بودن عراق و سپس، جریان حمله ی صدام به کویت و در ادامه، حمله ی امریکا به عراق، همه و همه دست به دست هم داد تا حقانیت ایران را به مردم دنیا ثابت کرده و از این کشور، کشوری الگو بسازد تا آنجا که از سفرا و رئیس جمهور ما بهتر از رؤسای خود، استقبال می کنند.

درس بحرین به کمک ایران آمد ضمن اینکه مطلقا بدهبستانی هم صورت نگرفت. در واقع، اگر قصد داشته باشیم از مزیت ها و فرصت های این جنگ برای منافع ملی ایران صحبت کنیم، بدین معنا نیست که استقبال یا دخالت کرده ایم. دیگر کشورها مانند ژاپن و آلمان نیز از همین قاعده پیروی کردند و بدین جا رسیدند.خوشبختانه ایرانیان از جنگ، فرصتی عالی برای بهبود شرایط خود ساختند که نتایج شگرف را می بینیم. باعث شد که نگاه ها به ایران عوض شود.جنگ، ایران را به همه معرفی کرد. همه در پرتو هشت سال جنگ تحمیلی امکان پذیر شد. چرا که طالبان جریانی نزدیک به عربستان است و از نظر رفتاری قائل به گفتگو و پایبندی به معاهدات بینالمللی نیستند و در صورتی که طالبان در افغانستان به قدرت برسند، امکان دارد با اعمال قدرت نظامی این معضل را رقم بزنند. نشست بغداد در نوامبر 1978 مانع خروج کشورهای میانه رو عرب از صف مقاومت متحد عربی شد و همین امر وجهه سیاسی عراق را تقویت کرد. اعلامیههای نظامی عراق نیز نشان میدهد که ارتش عراق در روزهای نخست جنگ با مقاومت چندانی روبه رو نشد. «چرخش نخبگان» به قولی در نظام تعریف شده و جنگ به صورت سیال تداوم داشت.

شاید در ابتدا متناقضنما به نظر بیاید، اما تنها کشوری که به اندازه کافی قدرت نظامی داشته باشد، میتواند از این قدرت استفاده نکند. هیچ نیرو و یا پایگاه آمریکایی در لبنان وجود ندارد اما آمریکاییها در تشکیلات نظامی لبنان دخالت میکنند. پذیرش این قطعنامه هرچند به معنای پذیرش آتشبس از سوی ایران بود، ولی عراق به حملات خود ادامه داد و مجددا داخل خاک ایران شد تا نقاط مهمی از جمله خرمشهر را بهدست بیاورد تا با وضع بهتری در مذاکرات حضور داشته باشد، اما موفقیتی بهدست نیاورد. این هیات در نهایت در ۱۸ آذر ۱۳۷۰ مصادف با ۹ دسامبر۱۹۹۱ میلادی، طی گزارشی به دبیرکل وقت سازمانمللمتحد عراق را بهعنوان متجاوز جنگ معرفی کرد. جنگ شهرها در ۸ اسفند ۱۳۶۶ با بمباران دوباره تهران شروع شد و تا ۱۱ فروردین ۱۳۶۷ ادامه داشت . ۲۹ مرداد ۱۳۶۷ روزی تاریخی در زندگی مردم ایران و عراق بود؛ پایان جنگ تحمیلی هشت ساله. این قطعنامه بلافاصله از سوی عراق پذیرفته شد، ولی بعد از گذشت یکسال و هفت روز از تاریخ صدور آن (و به فاصله پانزده روز بعد از سقوط هواپیمای مسافری پرواز IR۶۵۵ بهدست آمریکا در ۲۷ تیر ۱۳۶۷) از سوی ایران پذیرفته شد. جنگ علاوه بر آنکه گفتمان جدیدی را شکل و گسترش داد خود به «فرهنگ» جدید تبدیل شد.جنگ که برای قرن ها در تاریخ ایران نشانه فروپاشی و سقوط رژیم های ایران، شکست ایرانیان به دست متجاوزان، تحمیل قراردادهای ننگینی چون ترکمانچای و گلستان، عقب نشینی از مرزها و دادن بخشی از سرزمین و یا وابسته شدن به قدرت های خارجی بود.

دیدگاهتان را بنویسید