در قضیه جدایی بحرین ، چه کسی سر ایران کلاه گذاشت؟

آیت الله خامنه ای، رئیس جمهور وقت ایران آن روزها در سازمان ملل بود ودر سخنرانی عمومی اش گفت: «من مایلم از این تریبون این سوال را مطرح کنم که چرا دولتهایی که به روشنی و قاطعیت دانستهاند که رژیم عراق برافروزنده آتش جنگ و اقدام کننده به تجاوز است- و کم نیستند کسانی که این حقیقت را میدانند- در مقابل این جرم بزرگ و گناه بین المللی سکوت کردهاند و چرا رسانههای گروهی عالم مسئولیت عظیم خود را در برابر وجدان بشریت و استیضاح تاریخ را در این مورد به فراموشی سپردهاند؟ ایران پس از این واقعه به دادگاه بین المللی شکایت کرد که آمریکا با هدف قرار دادن تجهیزات و رزمندگان ایرانی در خلیج فارس پیمان دوستی بین ایران و آمریکا که در سال ۱۹۵۵ منعقد شده بود را نقض کرده است. به وجدان جامعه بینالمللی اینطور تفهیم نشده بود که ایران میخواهد حق خودش را پس بگیرد. ؛ به این معنا که ترامپ زمانی که توئیت ایران را مینوشته، حتی نسبت به حالت عادی خودش هم واکنشیتر بوده است و چهبسا تهدیدش علیه ایران هم نتیجه این حالت روانی او بوده و نه مستقیماً نتیجه مواضع مقامات ایرانی. در دوره رضاشاه نیز خودکامگی او و مصلحتاندیشیهای نابجا و ناموجهش موجب از دست رفتن بخشهایی از قلمرو ایران و نهاییشدن آن در پیمان سعدآباد ۱۳۱۶ شد که شامل دادن بخشی از ارتفاعات آرارات به ترکیه در مقابل شهر قطور، دشت ناامید به افغانستان در برابر «قول» آب هیرمند و عقبنشینی در برابر عراق در اروندرود میشد.

و تمام توجه شرکت معطوف به این بود که وسایل دفاعی حفظ معادن و پالایشگاه آبادان را تامین نماید.همینکه برنامه توسعه عملیات برای مقاصد جنگی شروع گشت و بر عده کارکنان شرکت افزوده گشت جمعیت آبادان رو به فزونی گذاشت و قضیه مسکن بی نهایت مشکل گشت و عدم رضایت بین کارکنان ایرانی شرکت هم روز به روز افزایش یافت تا اینکه بالاخره منجر به اعتصاب عمومی شد. نتیجة این مرحله از تماس با انگلستان برای قاجارها عینیتر بود. با جمع این عوامل، تفسیر عملکرد واحدهای نظامی با کمک تفاسیری از انگیزه های سیاسی یا پاسخ به تحرکات نظامی از راه برنامه ریزی سیاسی باعث دور شدن خط مقدم تماس نیروهای نظامی از اصول حرفه ای شده و به پاسخ های منجر می شود که واکنش متناسبی به یک وضعیت خاص نظامی نیست. هر بازیگر انتظار دارد که با شکست دادن دیگری در یک نقطه، انگیزه ها، محاسبات و رفتار او را در نقطه دیگر متاثر کند. آن سال ایران برابر هر حمله دریایی عراق درخلیج فارس یک هدف را میزد. در هر حال، ایران خرید این تانکها را با تعدادی کم شروع کرد، اما با افزایش قیمت نفت در سال ۱۳۵۲، این خریدها شتاب بیشتری گرفت. سال ۱۹۶۸ که دولت بریتانیا تصمیم گرفت از خلیج فارس خارج شود، سه سال طول کشید که این تصمیم عملی شود، پیشتر کویت و قطر مستقل شدند و سال 1969 و 1970 هم که مسئله بازگرداندن جزایر پیش آمد، شاه گفت من حق سرنوشت مردم بحرین را به رسمیت میشناسم.

سه روز بعد در ۲۸ فروردین ماه ۱۳۶۷(۱۷ آوریل ۱۹۸۸) سه ناو آمریکایی در اقدامی تلافی­ جویانه و به اتهام مین گذاری در آب­های خلیج فارس، سکوی نفتی ساسان در خلیج فارس را مورد تهدید قرار داده، همراه با آن ناوچه جوشن و سه قایق تندرو و دیگر در حوالی همان سکو را منهدم کردند. دیپلماسی ایرانی: مایکل یانگ، کارشناس کارنگی مرکز خاورمیانه، یک نظرسنجی از کارشناسان درباره مسائل مربوط به امنیت و سیاست گذاری خاورمیانه و شمال آفریقا انجام داده است. به بیان روشنتر، چه بریتانیا و چه ایران با توجه به توان دو طرف در رفع نیازهای گذرایی که جنگ (انگلستان با فرانسه و ایران با روسیه) اقتضا میکرد، یک دیپلماسی اضطراری را در دورة موردنظر توسعه دادند. مردم آمریکا درباره جنگ با ایران چه میگویند؟ در زمستان سال ۱۳۹۳ سپاه پاسداران اعلام کرد که در یک مانور نظامی ماکت ۳۳۳ متری یک ناو هواپیمابر نیمیتز آمریکا را با شلیک ۴ موشک ساحل به دریا و ۴۰۰ راکت، منهدم کرده است. حتی اگر تشدید تنش ها تا غرق کردن قایق های سپاه پاسداران نیز پیش برود، باز هم احتمال اینکه تحولات به یک جنگ تمام عیار بیانجامند، اندک است چراکه رهبران ایران و آمریکا جنگ نمی خواهند. بنابر فرضیه تحقیق، مبنای این تعامل دستکم در این مقطع، ضرورتهای گذرای ناشی از یک وضعیت جنگی بود.

رویترز خبر را چنین بازتاب داد: «ناوچه ۲۷۴۰ تنی ساموئل بیرابرتز روز پنجشنبه در منطقهای که عاری از مین اعلام شده بود به مین برخورد کرد. ایران گفت که منطقه برخورد مین به کشتی آمریکایی، در نزدیکی بحرین، مستمرا تحت کنترل نیروهای آمریکایی و کشورهای عرب بوده و ایران امکان مینگذاری در آن را نداشته است. به ­این وسیله، آمریکا با ایجاد «چتر حمایت راهبردی» فرصت و امکان مناسب را برای حملات ویران کننده عراق به پایانه­های نفت ایران و مراکز صنعتی و اقتصادی ایران، فراهم ساخت. نگاهی به سابقه حضور ناوگان آمریکا در خلیج فارس نشان میدهد که در طول 30 سال گذشته ناوگان نیروی دریایی ارتش آمریکا حضور مستمری در خلیج فارس داشته و در این بین ناوهای هواپیمابر آن نیز جز مواردی معدود که برای تعمیر و اورهال به آمریکا اعزام شدهاند از این حضور مستمر مستثنی نبودهاند. پیش از این در کوران رقابت های انتخاباتی چند روز پس از آخرین مواجهه کنترل شده ایران و آمریکا در خلیج فارس، او در بین هوادارانش در فلوریدا وعده داد که در صورت پیروزی در انتخابات به قایق ایرانی شلیک خواهد کرد. در آن حمله ۱۵ نفر از خدمه نفتکش زخمی شدند و یک ناخدای آمریکایی بیناییاش را از دست داد.

دیدگاهتان را بنویسید