ده دانستنی جالب در مورد خورشید – مدیاسافت

7) انسان از ابتدای حیاتش در رابطه با خورشید و وجود آن می دانسته است. ابررایانه ها ماشینهای سودمندی هستند که در انجام آزمایشات و پژوهشات در زمینه های مختلف نقش حیاتی دارند و انسان را از شر بسیاری محدودیت ها نجات دادهاند. طباطبائی (ذیل نوح: 16) با توجه به اینکه در آیه اخیر از خورشید به عنوان سراج و از ماه با نام نور یاد شده، معتقد است که چون نور خورشید از خودش است سراج نامیده شده و ماه که پرتو خود را از خورشید میگیرد، نور خوانده شده است.در توضیح «کُوِّرَت» در آیه نخست سوره تکویر، سه قول ذکر شده است، یکی اینکه در قیامت، خورشید همانند دستاری به سختی پیچیده میشود و نور آن خاموش میگردد و سیاه میشود، دوم اینکه خورشید از فلک به پایین میافتد و سوم اینکه کور میشود (← طبری؛ فخررازی؛ طباطبائی، ذیل آیه). معروف است، بیان میکند که در دماهای خیلی پایین و با جفت شدن الکترونها به یکدیگر، مقاومت الکتریکی ماده به صفر میل کرده و ماده تبدیل به ابر رسانا میشود. اما این حالت خوش بینانه ای در کره زمین است که کره ماه دارای صفر میزان اتمسفر است و این بدین معنا است که کره ماه در مقابل اشعه های بسیار خطرناک، مقاوم نیست.

اتمسفر ماه صفر می باشد؟ اما دوره بین 1 ماه تا ماه جدید از دید زمینی 29.53 روز است که آن را ماه قمری می نامند. بیشتر کتاب های مرجع در این مورد این گونه اعلام کرده اند که هرگز نمی توان کره کامل ماه را از سطح زمین مشاهده کرد و حداکثر ما می توانیم نیمی از آن را مشاهده کنیم. اگر شما یک ابر رسانا را درون یک میدان مغناطیسی قرار داده و جریانهای الکتریکی را در سطح ابررسانا ایجاد کنید، مشاهده میکنید که این جریانها طبق قانون القای فارادی (به طور دقیقتر قانون لنز) در جهتی میدان مغناطیسی تولید میکنند که با میدان اصلی مخالفت و آن را خنثی کند. شاید جالبترین ویژگی ماه این باشد که همیشه یک طرف از صورت خود را به ما نشان میدهد اما با وجود این که ماه و زمین هر دو به دور خود و خورشید میچرخند چگونه چنین چیزی ممکن است؟ همچنین یکی دیگر از معانی کمبود اتمسفر در کره ماه، این است که هیچ صدایی در کره ماه قابل شنیدن نیست و آسمان همیشه سیاه و تیره می باشد! قطر کره ی ماه یک چهارم کره ی زمین است و هیچ سیاره ی دیگری در سامانه ی خورشیدی، نسبت به اندازه ی خود، دورگردی به این بزرگی ندارد.

از این رو 41 درصد باقی کره ماه به هیچ وجه قابل مشاهده از کره زمین نیست و قطعا اگر کسی در این 41 درصد ماه قرار بگیرد، قطعا نمی تواند کره زمین را مشاهده کند! اما حقیقت این است که در طول مدار بیضوی ما می توانیم حدودا 59 درصد کره ماه را از سطح زمین به خوبی مشاهده کنیم که شاید برای شما جالب باشد. خدمه آپولو ۱۵ یک مجسمه آلومینیومی را روی سطح به جا گذاشتند که نمادی از فضانوردانی است که به اکتشافات فضایی کمک کرده اند و زندگی خود را در این راه از دست داده اند و همچنین یک لوح یادبود با نام ۱۴ فضانوردی که تا آن زمان کشته شده بودند. لایه ی جوی که نور را پراکنده و باعث تشکیل سایه بر روی زمین می شود، در کره ماه وجود ندارد. در واقع بر خلاف باور عموم، ماه نیمه تاریک ندارد، تنها نیمهای است که ما هرگز نمیبینیم. در زمانی که ماه به دور زمین میچرخد زمانی را بین زمین و خورشید میگذراند و نیمهای از قسمت روشن ماه رو در روی ما قرار میگیرد. همچنین زمین در یک دوره ی 100000 ساله دستخوش تغییراتی در خروج از مرکزیت مدار خود می شود و این امر به تغییر زیادتری در فاصله ی مابین خورشید و زمین می انجامد.اکنون فرض کنیم که سه حالت در یک زمان صورت گیرد : (1) قطب شمال بر اثر کج شدن،از خورشید دور شود،یعنی در شمال زمستان باشد؛(2) به علت افزایش خروج از مرکز و حرکت تقدیمی زمین ،فاصله آن از خورشید دورتر از فاصله صدها هزار سال پیش شود؛(3)به علت دورتر شدن از خورشید،حرکت زمین در مدار خود کندتر،و بنابراین زمستانش طولانی تر شود.ترکیب همه این عوامل موجب ضخیمتر شدن یخی می شود که پس از ذوب شدن مقداری از آن در تابستان کوتاه بعد باقی می ماند.افزایش کلی در لایه های یخ میتواند عصر یخ بندان جدیدی را به وجود آورد.این نظریه طرفداران بسیاری دارد،اما کسان دیگری هم هستند که در این باره تردید می کنند و مدعی اند که اثر کلی این تغییرات برای ایجاد عصر یخبندان کافی نیست.کتاب نجوم دینامیکی نوشته رابرت تی.

این تربولانس نتیجه تابش خورشید بر خشکیها و گرم شدن سطح زمین است. سطح پر از چاله ماه نتیجه برخوردهای شدید اجرام آسمانی بین 4.1 تا 3.8 میلیارد سال پیش با سطح این کره است. مساحت سطح آن حدود ۳۸ میلیون کیلومتر مربع (دقیق تر ۳۷ میلیون و ۹۳۰ هزار) است که در مقام مقایسه از مساحت قاره آسیا کمتر است. نور خورشید و نوری که از کره ی زمین به ماه می رسد، برای تشکیل سایه روی ماه کافی است اما سایه ها بسیار تاریک تر هستند. فضانوردانی که به کره ماه رفتند خیلی زود متوجه می شدند سایه ی آن ها روی این سیاره بسیار تیره تر از روی زمین است. هر یک از «روز» ها به نام ۱۲ فضانوردی است که قدم به این سیاره گذاشته اند. عضویت در مجامع معتبر هوایی جهان همچون یاتا ، نرخ صعودی جابجایی مسافر ، گسترش شبکه پروازی ، جذب و آموزش نیروی متخصص ، ساخت آشیانه ها و کارگاه های متعدد مهندسی تعمیرات و دریافت گواهینامه های بین المللی از سازمان های معتبر هوایی تعدادی از افتخارات سالهای فعالیت در آسمان برای هواپیمایی آسمان است.

دیدگاهتان را بنویسید