شعر عاشقانه ❤️ اشعار عاشقانه و رمانتیک برای عشق و همسر

اشعار ایشان به شدت تاثیر گذار و آکنده از حس زنانگی ست . شهرستان ادب: به خوانش صفحهای دیگر از پروندۀ ادبیات جنگ و دفاع مقدس سایت شهرستان ادب میپردازیم در ستون شعر. جلال الدین محمد بلخی معروف به مولانا و مولوی از مشهورترین شاعران ایرانی پارسی گوی و از بزرگترین چهره های ادب و عرفان است. خطاطی شعرهای فارسی زیبا و کوتاه این اثر به خط نستعلیق خوشنویسی شده اند و نام خوشنویس آن در پایین ورق مکتوب شده است.

در ضمن نام خطاط و خوشنویس این اثر نیز نامعلوم است. ولیئی تصریح کرد: در حوزه درباره شعر بهرغم وجود چند اثر چشمگیر، وضعیت در زمینه نقد و نظریههای ادبی چندان غنی نیست، امید است با همت شاعران و فرهیختگان و سازمانهای متولی این عرصه در سالهای آینده کارنامه درخشانی رقم بخورد. در این مطلب معنی شعر امید کلاس چهارم را بیت به بیت با معنی لغات و آرایه های ادبی آن میخوانید. بزرگ شدیم. کلاس سوممان تمام شد، جدول ضرب را فراموش نکردیم!

زمستان را بايد با تمام قنديل هاي آويزان ِ لبه ي پشت بامش دوست داشت. یاد گرفتیم یک روزهایی، باید نان و پنیر و گردویی که توی کیفمان هست را تنهایی بخوریم، و زمانی که تمام هم نیمکتی های دوران دبستانمان پزشک می شوند بابت شاعر شدنمان و کارمندی که توی جیبش به اندازه کافی پول خرد پیدا می شود احساس سر شکستگی نکنیم! مهم نبود که دستمال هایمان برای همیشه زیر درخت آلبالو گم می شد و کسی خبر نداشت، مهم نبود که گاهی وقت ها هیچکس نبود که بهمان بگوید خونه ی خاله از کدام طرف است و توی تنهایی بغض می کردیم و از خودمان می پرسیدیم از این طرفه یا از اون طرفه؟

عاشق کسی می شوی نه به خاطر ظاهر جذابش یا تیپش یا ماشین لوکسش، بلکه به این خاطر که او آهنگی می خواند که فقط تو قادر به شنیدنش هستی. نمی خواهم فقط دوستم بدارند، بلکه می خواهم دوست داشتن را به من ابراز کنند. بگذار راههای دوست داشتنت را بشمارم. عرفان شخصی و احوالی را بر میگزیند و چالشی تازه را با رئالیسم وانمودی در زندگی واقعی طرح میریزد . به عبارت دیگر این موضوعات کهنگی نمی پذیرند و همیشه جزو پرطرفدارترین مطالب و اشعار بر شمرده می شوند. شعر در مورد برادر و شعر در مورد مادر یکی از موضوعات زیبا است که سرشار از احساسات عاشقانه است.

شعر درباره مرگ برادر به خوبی می تواند رابطه ای احساسی و عمیق را که بر مبنای اعتماد، مهر و یکرنگی شکل گرفته است را توصیف کند. او از مهمترین تأثیرگذاران بر شاعران پس از خود شناخته میشود. ـ یکی دیگر از ترکیبات خلاقانه و ظریفی که از ذهن نازکاندیش بیدل تراویده ترکیب زیبا و دلنشین «آینهگری» میباشد که آن نیز مانند آیینهداری بهنوعی شغل محسوب میشود چراکه مفهوم استعاری آن سازندة آیینه است. تو دوست داشتنی ترین نسخه ای هستی که میشود پیجید به دست و پای زندگی من/ که هی قد بکشی تو لحظه هایم و حالم را خوب تر کنی.

یاد گرفتیم مهم این است که ما خودمان باشیم، خودمان را دوست داشته باشیم! یاد ایامی که در چشمم تو لنگر می زدی. و نه مصلحت بود که بلند شود و پرواز کند. بیدل در 10 سالگی اولین شعر خود را سرود .بیدل در مدتی که نزد دایی خود میرزا ظریف بود با شاعران بزرگی مراوده داشت زیرا میرزا ظریف مردی فاضل بود و فقه، حدیث و عرفان تدریس می کرد و برخی از شاعران و صوفیان برزگ هند مانند شاه قاسم هواللهی به مجلس او رفت و آمد می کردند.

وی در پایان گفت: با تأکیدات وزیر ارشاد ما شتاب بیشتری در توجه به ادبیات هم ادبیات داستانی و هم شعر در آینده خواهیم داشت، برنامههایی را تدارک دیدیم، باید وارد این حوزه شویم و اثرات عمومی و اجتماعی در حوزه ادبیات ایجاد خواهد شد. مهدی باقرخان، از هندوستان، در این مراسم ضمن اشاره به این نکته که شعر، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران مسیر جدیتری را پشت سر گذاشته است، گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شعر فارسی در ایران، متحول و هدفمندتر شد؛ شعر این زمان بسیار حماسی، عرفانی و پر از نوآوریهاست. رضا اسماعیلی، شاعر و پژوهشگر، نیز در این مراسم با ارائه یادداشتی ضمن اشاره به جریان شعر در انقلاب اسلامی، یادی کرد از زندهیاد سلمان هراتی، به عنوان یکی از شاعران تأثیرگذار در انقلاب اسلامی.

من شش سال بعد در اکسفورد با شعر ییتز اندکی آشنا شدم، در سال ۱۹۷۴ـ۱۹۷۵ که نزد کشیشی ادیب، شعر شکسپیر و الیوت را به درس میخواندم. من از پذیرفتن این امر نه تنها امتناعی ندارم که بدین کار افتخار هم میکنم، اما در آن سال که من شعر «نماز خوف» را سرودم، جز چند ترجمه محدود از شعر ییتز چیزی به زبان فارسی انتشار نیافته بود. روزهایی که ستاره و کارت های صد آفرین لای دفترمان بیشتر می شد و اسممان جزو خوب های روی تخته سیاه بود.

با توجه به اینکه بیدل را دانشمندترین شاعر زبان فارسی و یا شاعر فیلسوف نامیدهاند میتوان درک کرد که وی بیشتر از شاعر بودن به اندیشمند و فیلسوف بودن مشهور است و این نیز از خلال اشعار وی پیداست. شاملو در آغاز به مایاکوفسکی، از دریچه سلیقه هنری احسان طبری و اسلوب ترجمه او، بیشتر نظر داشت. شاعران معاصر ایرانی -از احمد شاملو و شعرهایی که برای عشق خود یعنی آیدا گفته، تا نیما یوشیج و شعری بهنام افسانه که برای عشق نافرجامش سروده- شعرهایی عاشقانه دارند که خواندنشان میتواند درون پرتلاطم و غمگین عاشقان را زیر و رو کند.

شاعران سنتی فارسی زبان مناجاتهایی زیبا به دیوانهای شعری خود افزودهاند و شاعران معاصر مناجاتهای خود را در دفاتر شعری یا به صورت قطعههای جداگانه منتشر نمودهاند. وی افزود: آنچه زبان فارسی را قوام داده بیان آن در شعر بوده و شعرای ما همواره در زمره حکیمان، فلاسفه و عرفای بزرگ بودهاند. ورود مولانا به عالم عشق، وی را دگرگون میکند. این یادداشت را عصمت زارعی، شاعر و پژوهشگر، نگاشته است و در آن به بررسی مفهوم «شهید» در شعر کلاسیک و سپس در شعر شاعر معاصر، مرتضی امیری اسفندقه، پرداخته است.

یکی از مهمترین این مفاهیم نیز مفهوم «شهید» و مباحث پیرامون آن است. این مسئله بالاترین هدف شناخت در شعر او را که تامل در پیکره واحد جهان صنع و زیبایی هستی است رقم میزند. به جرات میتوان گفت ادبیات ایران یکی از غنیترین ادبیات جهان با حضور شاعران و نویسندگان بزرگ است. مهم روزهای شادی بود که دست هایمان را حلقه می کردیم و ایمان داشتیم عمو زنجیر باف، با صداهای ما زنجیرش را از پشت کوه می آورد! صوفیان با استناد به حدیث:«کنت کنزاً مخفیاً فاجیبت ان اعرف فخلقت الخلق» معتقدند که خداوند «گنج مخفی» بود و خواست که شناخته شود.

طبع. لطيف. آدمي با. سعدی و حافظ این محافظه کاری را با کنایات آمیختند و خضر را مورد نقد ملیح قرار دادند؛ اما هیچ گاه، همچون صائب و دیگر شعرای سبک هندی نظیر: کلیم کاشانی، وحید قزوینی، دانش مشهدی، غنی کشمیری، بیدل و دیگران، کار را به ترک ادب شرعی نکشانیدند. کسی که فقط اسمش کافیست تا هیچ دشمنی نتواند بر شما غلبه پیدا کند. بی نوا هیچ نداند که خودش ، قربانی ست ! به نظر میرسد دو نگاه عارفانه و عاشقانه به واژۀ شهادت بارزترین چهره این واژه در شعر کهن است و آن وجه شهادت که بهواسطۀ رزم خونین حاصل میشود، مختصّ شعر معاصر است و جای آن در شعر کهن خالیست.

دیدگاهتان را بنویسید