شعر نو عاشقانه ، غمگین ، دلتنگی ، شاد ، زیبا و جدید

برای رسیدن به ایده آل هایی که در نظر داریم باید همواره نگاهی رو به جلو داشت و از هیچ شکستی ناامید نشد. از جنبه دیگر متاسفانه تمام این لحظه هایی که می گذرند، فرصت هایی است که از دست رفته و دیگر تکرار نخواهد شد. وقتی چیزی را بدست می آوریم، به خود افتخار کرده، حس خوبی به ما دست می دهد و به مرحله بالاتری از مهارت، احترام و فرصت ها گام می گذاریم. حافظ خواندن قرآن با چارده (چهارده) روایت را مایه افتخار خود میدانسته و گمان میرود به همین خاطر حافظ تخلص میکرده.

عالی بود ولی ایکاش همه چی رو به قرآن و اسلام وصل نکنین . شاید زمان آن کمی به طول بیانجامد ولی یقین داشته باشید که خدا هرگز برای بنده اش کم کاری نخواهد کرد. من بگویم “جان” ولی با بقیه بدتا کنی؟ مرده ام ، شاید که شد با بوسه ای “هستم” کنی! شاید کاجی افتاده باشد . از حسین می پرسد که فضله ی موشی داخل روغن محلی که حاصل چند ماه زحمت و تلاش ام بود افتاده است، آیا روغن نجس است؟

با مطالعۀ کامل این قصیده که دو بیت از آن در این نگاره آمده است، به روشنی می توان دریافت که شاعر در صدد بوده تا با این اشعار اغراق آمیز خود را نزد سلطان محبوب ساخته و توجه و لطف وی را بدست آورد و البته از دریافت مال و ثروت نقد نیز بی بهره نماند. برای مثال شعری که شهریار موقع دیدن معشوقهاش ثریا سروده است، نشاندهنده عشق شدید و درد جدایی شاعر است. داشتن اعتماد به نفس برای زنان از اهمیت زیادی برخوردار است همه زنان و دختران باید از همان دوران کودکی اعتماد به نفسشان را تقویت کنند و پی به جایگاه واقعی خود ببرند.

جز دوست داشتن تو.. گروه فرهنگ و هنر ستاره ابیات منتخب 10 بند از زیباترین بندها را برای شما برگزیده است. فروغ فرخزاد با اسیر، دیوار و عصیان، کار خود را در قالب نیمایی شروع کرد و با تولدی دیگر و ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد، جایگاه خود را برای همیشه در شعر معاصر ایران ثبت کرد. اشعار قروغ فرخزاد درباره زن | فروغ فرخزاد از بهترین شاعران معاصر ایران می باشد. از میان سه نقش «مادری»، «همسری»،«معشوقی» ، نقش «معشوقی» پررنگ ترین نقش در آثار فروغ فرخزاد است.و البته همپای آن عاشقی است.

نقش زن در شعر او به سادگی قابل دیدن است. تأکید بر حسن یوسف است ، زلیخا نقش منفعل دارد و قافیه شعر است. بین شاعران اشعار حافظ مانند جناب علامه حسن زاده بسیار سنگین است. مهدی اخوان ثالث از شاعران خوب ایران است که او را با تخلص م.امید می شناسند. در بیشتر اشعار شیرین معشوقه عمومی است صفت خاصی ندارد و نام او اغلب با صنعت ایهام بکار رفته است . از مهمترین آثار او می توان به دفترهای شعر (با نام های هوای تازه، باغ آینه، لحظه ها و همیشه، آیدا در آینه و غیره)، مجموعه داستان و فیلم نامه (مثل درها و دیوار بزرگ چین، میراث و…)، ترجمه ها و مجموعه کتاب کوچه او اشاره کرد.

این نگارۀ باشکوه، در حدود 1500 تا 1599 میلادی به تصویر درآمده و از نام خطاط و تاریخ ساخت آن نشانی در دست نیست. لازم به توضیح است که اشعار موجود در این مستطیلهای کوچک، از قبل در ورقی دیگر خوشنویسی شده و سپس به صورت دقیق برش داده شده و در تصویر اصلی چسبانیده شده اند. خداوند به همه انسانها کمک میکنه و اونها رو به راه های درست هدایت میکنه اما نکته مهم اینجاست که خود ما آدمها هستیم که هر روز و هر لحظه حق انتخاب داریم و انتخاب های ماست که آینده و سرنوشتمون رو رقم میزنه.

اما برخی از زنان خود نیز به این باور نرسیدهاند. شهریار در سال ۱۳۰۰ و با پایان یافتن دوران سیکل، برای ادامه تحصیل از تبریز به تهران رفت و در مدرسه دارالفنون (تا ۱۳۰۳) و پس از آن در رشته پزشکی ادامه تحصیل داد. جایی برای کسی نداری! شاید نتوان نشانه دیگری در افکار او یافت زن در این دوره سعی میکند به اتکاء زیبایی و لطافت و افسونگری جایی در دستگاه قدرتمندان بیابد و با پرستاری و همدمی و کمک به خانواده جایگاهی درخور بیابد. وقت آن شاید رسیده در«سراب» آید نمی! پروین در سال ۱۳۲۰، بر اثر بیماری درگذشت و تنها یک دیوان اشعار از او به چاپ رسیده که دارای ۶۰۶ شعر است.

این شاعر پر آوازه در سال ۱۳۰۷ در مشهد متولد شد و اشعار او را می توان جزو سروده های اجتماعی-حماسی دانست. در قطعۀ زیبای خطاطی هنری و ادبی زیر، اشعاری ناب و بسیار پر مفهوم قرار گفته اند که توسط شیخ بهایی، شاعر و عارف قرن دهم و یازدهم هجری سروده شده اند. بیشتر شعرهای امروزی در قالب «شعر نو» سروده می شوند و هدف شاعران معاصر، دوری از شعر کهن است.

در این مطلب مجموعه اشعار عاشقانه کوتاه، بلند و شعرهای رمانتیک زیبا از بزرگان و شاعران نامی ایران و جهان را می خوانید. همین غمزه ها در شعر حافظ است که یکی از زیباترین تصویرهای حافظ را رقم می زند تصویری که ، همهی جان ، همهی وجود حافظ به طواف معشوق می رود و حافظ را وادار می کند به کشته ی غمزه بودن خود اعتراف کند. جان به هوای کوی چه کسی خدمت تن نمی کند؟ به کام دل نرسیدیم و جان به حلق رسید…

هم دراین دم به عراقیم و خراسان من و تو! تو همه چیز من شده ای! بعد از مدتی که همه چیز به حالت نرمال باز میگردد. با این مقدمه به سراغ دیوان ۴۹۵ غزلی خواجه ی شیراز میرویم تا رد پای زن را در هزار توی شعر او با بضاعت نا چیز خود رد یابی کنیم. به همین دلیل ساز زدن را آموزش دیده بود و ساز مینواخت؛ اسم ساز او رباب بود. نیما یوشیج بنیان گذار سبک شعر نو در ایران بود؛ به همین دلیل لقب «پدر شعر نو» را به او داده اند.

دیدگاهتان را بنویسید