شعر کوتاه و گلچینی از اشعار کوتاه زیبا، ادبی و احساسی

همچنین مقاله ای با این نام از خانم مهدیه صفاری نطنزی در سایت کتابخانه ملی است که احساس میشود حق مطلب را ادا نکردهاند و هنوز آنطور که شایسته یک زن ایرانی است از دیدگاه حافظ سخن نگفتهاند و میطلبد که پیرامون این موضوع بیشتر کار شود و مطالب آن بزرگواران را کاملتر کرد بنابراین ضرورت دانستم که همان مطلب را از دیدگاه شاعران دیگر بطور اجمالی و خلاصه بیان و بررسی کنم و در نهایت با تورق دیوان خواجه ی شیراز ابیاتی که در آن جنسیت بکار رفته استخراج کرده و تحلیلی گذرا براینگونه ابیات داشته باشم. این مورد ، جای دقت و بحث مفصل دارد تحقیق و بررسی فراوان میطلبد .

پیرامون جایگاه زن در متون مختلف سخن فراوان گفته شده است و میدان گفتگو در این موضوع گسترده است ازآنجایی که سیمای زن در آثار ادبی جلوه روشن تری نسبت به سایر علوم دارد بررسی اشعار و متون ادبی و داستانهای مختلف می تواند فرایند دگرگونی سیمای زن را بهتر در مسیر تاریخ نشان دهد. حافظ را چیره دست ترین غزل سرای زبان فارسی دانستهاند موضوع غزل وصف معشوق، می، و مغازله است و غزل سرایی را باید هنری دانست ادبی، که درخور سرود و غنا و ترانهپردازی است. برسر این واژه باید قدری درنگ کرد یکی از مفاهیمی که میتوان پیرامون آن بحث کرد زن در شعر حافظ است در اشعار حافظ انعکاس موجودی است که خارج از جهان حس ظاهری در ذهن سیال شاعر حضوری متجرد دارد زیرا که بزرگان و حکیمان و فقها و عرفا از جذبه های عرفانی بهرهمندند.

فروغ فرخزاد با اسیر، دیوار و عصیان، کار خود را در قالب نیمایی شروع کرد و با تولدی دیگر و ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد، جایگاه خود را برای همیشه در شعر معاصر ایران ثبت کرد. او از کودکی زبان های انگلیسی، فارسی و عربی را آموخت و سرودن شعر را نزد دهخدا و ملک الشعرا بهار آغاز کرد. سهراب شعر خود را با سبک نیمایی آغاز کرد؛ اما به تدریج به شیوه جدید از دیدگاه انسان دست یافت که در حجم سبز مشخص می شود.

اشعار او به چندین زبان در دنیا ترجمه شده اند و بعد از نیما، بهترین شاعر معاصر ایران در سبک شعر نو است. از آثار بهار می توان به منظومه چهار خطابه، سبک شناسی، شعر در ایران و دیوان اشعار اشاره کرد. در این قسمت سعی بر این است که هر جا جنسیت بر شعر حافظ سایه افکنده است ابتدا از دیوان او استخراج نموده و سپس شیوه داوری شعر بررسی گردیده است .

در این پژوهش ضمن بررسی و جایگاه زن در آثار بزرگان و ستارگان طراز اول علم و ادب ایران مخصوصاً نقش زن در دیوان حافظ و جایگاهی که در ذهن و ضمیر حافظ داشته است تحلیل و بررسی میشود. شاید نتوان نشانه دیگری در افکار او یافت زن در این دوره سعی میکند به اتکاء زیبایی و لطافت و افسونگری جایی در دستگاه قدرتمندان بیابد و با پرستاری و همدمی و کمک به خانواده جایگاهی درخور بیابد.

گروه فرهنگ و هنر ستاره مجموعه غزل عاشقانه پارسی را پیش از این منتشر کرده است و هماینک شعرهای کهن، غزل معاصر، شعر نو و سپید، شعر کوتاه و شعر شاعران جهان درباره عشق را در مطلب پیش رو به شما تقدیم میکند. از این رو است که تفال به حافظ یکی از مهمترین کارهایی است که شاید شما هم تا به حال انجام داده باشید. از شما عزیزان دعوت میکنیم از ناب ترین اس ام اس و شعرهای عاشقانه به همراه متن و جملا عاشقانه غمگین و زیبا در این مطلب دیدن نمایید.

در ادامه این مطلب، بهترین شاعران معاصر ایران را به شما معرفی می کنیم. او را می توان شاعر، نویسنده، روزنامه نگار، سیاستمدار و ادیب ایرانی دانست که در کلام بی نظیر بود؛ به طوری که گفته می شود که بعد از جامی، شاعری چون بهار در کلام نداشته ایم. زیباترین شعرهای عاشقانه سعدی، اشعار عاشقانه سعدی، شعرهای زیبای رمانتیک، شعر عشق، زیباترین شعرهای عاشقانه، تک بیتی و دو بیتی را آماده کرده ایم و امیدواریم که از خواندن این مجموعه اشعار سعدی لذت ببرید. ما در این مطلب از پارسی نو در مورد بزرگترین شاعر ایرانی، یعنی حضرت حافظ مطالبی را گردآوری و منتشر کرده ایم.

زن در شاهنامه از نوعی طهارت، شان ، جایگاه و منزلت، حرمت و اعتبار خاص برخوردار بوده و بزرگترین و شاخصترین جلوه زن در شاهنامه این است که او به عنوان موجودی خردمند، هنرمند، صاحب رای، وفادار به شوهر و گاهی هم فتنهانگیز سخن رفته است. همیشه در ذهن داشته باشید زندگی را شاید بتوان به یک بازی تشبیه کرد که گاهی اوقات مراحل آن را با مهارت بالا طی میکنیم و برنده این بازی می شویم.

گوته میگوید: زن تاج سر آفرینش است ، او شریک زندگی و یار ساعات درماندگی است و نیز اقبال لاهوری می گوید: زن کانون پرفروغ خانواده ، مرکز مهر ، مظهر عشق ، نمایشگر پاکی ،نمونه عطوفت و چشمه عنایت است. شیلرمی گوید: هر کجا مردی یافت شد که به مقامات عالیه رسیده یقیناً زنی پاکدامن او را همراهی کرده است. حسین پناهی دژکوه در ۱۳۳۵ و در روستای دژکوه از توابع شهرستان کهگیلویه (دهدشت-سوق) در استان کهگیلویه و بویراحمد متولد شد. او موجب موجآفرینی و جریانسازی شعر در استان فارس شد.

حسین با وجود اینکه می دانست روغن نجس است، ولی این را در نظر گرفت که روغن حاصل چند ماه تلاش این زن روستایی است و او باید خرج سه چهار ماه خانواده اش را تامین کند. باید در هر کاری به امکان و عملی بودن آن کار ایمان داشت. البته نباید انتظار داشت که در آثار سعدی همه نیکی و نیکویی و جلوه جمال وجود داشته باشد. ای در دل من، میل و تمنا، همه ی تو! از تو عظیم تر نبوده است… با شوقی کودکانه ، ساده تر از سکوت ، عاشقانه … سکوت پر حرفی ست …

این شاعر پر آوازه در سال ۱۳۰۷ در مشهد متولد شد و اشعار او را می توان جزو سروده های اجتماعی-حماسی دانست. نباید نادیده گرفت که سعدی موارد فراوانی را از صفات مثبت زن و جایگاه او در عالم هستی بیان کرده است و این مهم را میتوان از لابلای حکایات در بوستان و گلستان دریافت. این ورق خطاطی زیبا با اشعار ناب و بسیار آموزنده ای از سعدی آراسته و خوشنویسی شده است. مجموعه ای زیبا از عکس نوشته ها و جملکس های رمانتیک، جمله و متن عاشقانه … کتابخانه فیدیبو مرجعی کامل از شعرهای عاشقانه است که با مراجعه به آن میتوانید متن و جملات زیبا از بزرگان را در قالبهای مختلف شعر نو یا کلاسیک بخوانید یا بشنوید.

البته سوژه امروز مجله پارس ناز اشعار نو هستند، زنجیر کلمه ها از شاعران بزرگی همچون: سهراب سپهری، فریدون مشیری، کارو، پزشک علی شریعتی، کیوان شاهبداغی، و… از میان سه نقش «مادری»، «همسری»،«معشوقی» ، نقش «معشوقی» پررنگ ترین نقش در آثار فروغ فرخزاد است.و البته همپای آن عاشقی است. واژه زن در آثار فردوسی سعدی، مولوی، حافظ، ، عطار و سنایی اشتراک لفظی دارد ولی نوع تلقی و حضور و جلوههای آن متفاوت است. و عینکها و پستیها را در آن راه نیست. گویا در این بیت تأکید بر عیسی است و مریم قافیهی غزل است .

خوشنویسی زیر شامل چهار بیت شعر فارسی است که توسط شرف الدین مقبل کرمانی در حدود سال 650 قمری سروده شده است. با مطالعه اشعار عارفانه مولانا میتوان به این نتیجه رسید که هر بیت از شعرهای مولانا در عین سوزناک بودن، دارای درس و عبرت هستند. با این حال، کیفیت، عرفان و زیبایی اشعار تا زمان ملاقات با شمس، در اشعار عارفانه مولانا دیده نمیشد. زیبایی کار حافظ در هم تنیدن عشق زمینی و عش عرفانی است در تفکر او و در دیوانش هم عشق آسمانی وجود دارد و هم عشق زمینی . بسیاری از بانوان این سرزمین او را بهترین شاعر معاصر ایران می دانند.

بهترین شاعر معاصر ایران کیست؟ رخشنده اعتصامی معروف به «پروین اعتصامی»، مشهور ترین شاعر زن ایرانی است که در سال ۱۲۸۵ در تبریز متولد شد. سهراب سپهری شاعر، نویسنده و نقاش ایرانی در سال ۱۳۰۸ در خطه کاشان متولد شد. میدان گفتگو در در این مورد بسیار گسترده است و مسلم است که یافتن شخصیت زن ایرانی در شعر شاعران و مخصوصا در شعر حافظ کار ساده ای نیست. این شاعر ایرانی در سال ۱۳۳۸ درگذشت. این شاعر جنوبی، تصریح کرد: دو شاعر دیگرهم در حدفاصل بین زندهیاد نصرالله مردانی تا خلیل ذکاوت، درتقویت موج شعر انقلاب در فارس نقشآفرین بودند؛ یکی زندهیاد محمدخلیل جمالی و دیگری هم حاج احد دهبزرگی که خدایش بسلامت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید