طبقه بندی انواع خاک – عمران مدرن

هیستوسولها از انواع دیگر خاک هستند. از دیگر تفاوت ها این است که اگر خاک مقدار زیادی قلوه سنگ و تخته سنگ بزرگ داشته باشد، در ابتدا آن ها را جدا کرده و باقی مانده خاک دانه بندی می گردد. اما با این اوصاف چون هنوز زمینداران بزرگ روند اقتصادی جامعه را در دست گرفتهاند، هنوز هم تولیدات کشاورزی نسبت به امکانات طبیعی موجود در منطقه کمتر است. وی در رابطه با نقش سازمانهای استانی و کشوری در احیای تالاب بین المللی پریشان ادامه داد: چون استانها و استانداران از نظر سازمان برنامه و بودجه تا حدودی مستقل هستند و بودجهها و هزینههای استانی زیر نظر شخص استاندار و سازمان برنامه و بودجه است میتوان در چارچوبی برای ادارات مربوطه جهت احیا و نجات پروژههای حائز اهمیتی مانند تالاب پریشان بودجهای قرار داد و آن ادارات را ملزم به فعالیت صحیح در این چارچوب کرد. درس یکم تا نهم این فرادرس به ترتیب به آموزش روابط وزنی حجمی، طبقهبندی، تراوش، محاسبه تنش، روشهای توزیع تنش، محاسبه مقاومت، آزمایشهای مهم، محاسبه نشست و تحلیل شیروانیهای خاکی میپردازد. تحلیل رفتار خاک در بارگذاریهای مختلف، از شاخههای علوم خاک است که با عنوان مکانیک خاک شناخته میشود.

سرانجام طبقه بندی USGS با چند اصلاحیه از سوی اداره احیای اراضی ایالات متحده و گروه مهندسین ایالات متحده به تصویب رسید. این روش در ابتدا و اولین بار در سال ۱۹۲۰ توسط اداره راه های عمومی ایالات متحده جهت طبقه بندی خاک برای استفاده در بسترسازی بزرگراه ها توسعه داده شد. سیستم طبقه بندی خاک BS که بر اساس آیین نامه انگلستان تنظیم شده است، شباهت های زیادی به روش طبقه بندی USGS دارد و تفاوت اصلی آن ها در این است که در سیستم طبقه بندی BS ممکن است از چند حرف فرعی برای تشریح خاک ها استفاده شود. خاکهای موجود در فونداسیون، تاثیر زیادی بر روی انتخاب نوع سد دارد. در ساختمان سازی و یا ساخت هر سازه ای در مهندسی عمران ، یکی از تعیین کننده ترین عوامل موثر بر طراحی ، هزینه ، اجرا و … ﺧﺎک ﻫﺎی گروه A1، A2 و A3 مصالح دانه ای هستند که درصد عبوری آن ها از الک نمره ۲۰۰ کمتر از ۳۵ درصد است. از دیدگاه کلی،”خاک” اصطلاح بسیار گسترده ای است و به لایه سست زمین گفته می شود که سطح کره زمین را پوشانده است. بوی شالیزارهای برنج را از دور هم میشود استشمام کرد. در دل این روستا علاوه بر پوشش جنگلی زیبا و شالیزارها، دریاچه عروس را پیدا خواهید کرد.

علاوه بر راه آهن، مواد خاکی برای تسطیح و تغییر ارتفاع جادهها و پیادهروها نیز مورد استفاده قرار میگیرند. اندازه دانه های خاک می تواند از قطر ۲۰ سانتی متر در تخته سنگ ها تا کمتر از ۰.۱ میکرومتر در دانه های رسی تغییر کند. خاک متراکم تا متوسط ، شامل شن و ماسه متراکم تا متوسط یا رس های سخت با ضخامت بیشتر از ۳۰ متر جز خاک تیپ ۳ می باشند.سرعت موج برشی در خاک تیپ سه بین ۱۷۵ تا ۳۷۵ متر بر ثانیه است. سرعت موج برشی در خاک تیپ ۲ بین ۳۷۵ تا ۷۵۰ متر بر ثانیه است. در هنگام ساخت سد، ویژگیهای خاک بستر رودخانه، به عنوان یکی از عوامل تعیینکننده برای انتخاب بین سدهای وزنی، خاکی یا سنگریزهای مد نظر قرار میگیرد. از نقطه نظر عمومی، بافت خاک به ظاهر سطحی آن نسبت داده می شود. برای بازدید از سنگ مادر و دختر، میتوانید آدرس آن را از مردم محلی بپرسید. در بازدید رئیس جمهور از سواحل آزاد شده، شماری از مردم و گردشگران با رئیس جمهور گفتگو کردند. گونه سیاهماهی و قزلآلای رنگینکمان، بومی حوضه آبریز کن و منطقه چیتگر نیست؛ احتمالاً اینگونهها نیز همراه ماهیان پرورشی یا توسط مردم به دریاچه راه پیدا کردهاند.

گیاهان باغ معمولاً در خاک خنثی یا کمی اسیدی رشد می کنند، بیشتر آنها در خاک بسیار اسیدی یا خاک بسیار قلیایی رشد نخواهند کرد، اگرچه تعداد کمی از آنها برای چنین شرایطی نیز سازگار شده اند. سیروس مقدم که پیش از این سریالهای پرمخاطبی را برای تلویزیون در ژانرهای درام، کمدی و اجتماعی ساخته است، این بار با فیلمنامهای به قلم علی طالب آبادی به سراغ قصهای درام و اجتماعی رفته است. اين لايه بيشتر از شن و ماسه و لای و لجن تشكيل شده و بيشتر مواد معدنی و لجنش را به صورت آبی كه از ميان خاک می چكد (در فرايند شسته شدن) از دست داده است. خاک ها از نظر ترکیب و ساختار ذرات با هم متفاوتند. یک خاک مناسب و ایده آل شامل 45٪ مواد معدنی (خاک رس، سیلت و ذرات شن و ماسه ، 5% ماده آلی و 25٪ آب و هوا است) است.

دیدگاهتان را بنویسید