علت جنگ ایران و عراق چه بود؟

مسلمانان بحرین تصمیم گرفتن که به فارس حمله کنن، و موفق شدن از راه دریا و ساحل خلیج فارس حمله کنن. «بنابر گزارشی، شرکتهای خصوصی امریکا در دهه 80 با گرفتن مجوز از طرف وزارت بازرگانی امریکا نمونه هایی از مواد بیولوژیکی و میکروبی را به عراق صادر کرده¬اند که این مواد از نوع ضعیف شده نبوده و قادر به تولید مثل بوده¬اند. نصرالله در بخش دیگر این گفتوگو، به تحولات خاورمیانه به ویژه فلسطین و سوریه پرداخت. هدف قرار دادن مستقیم امارات به این معناست که سران ایران گمان می کنند در شرایطی هستند که می توانند تنش ها را تشدید کنند هرچند در واقعیت، هم پیمانان آنها در یمن به علت پیشروی نیروهای وابسته به ائتلاف عربی، در موقعیت ضعیفتری قرار گرفته اند. اما اسلامی که نماز میخواند روزه میگیرد و به حج میرود و در مقابل اشغالگری سکوت میکند یا با اشغالگر سازش میکند و یا به هیمنه آمریکا تن در میدهد، آمریکا با آن مشکلی ندارد و این همان اسلامی است که امام خمینی آن را اسلام آمریکایی نامید، اسلامی آمریکایی این است که آمریکا با آن مشکلی ندارد، نماز بخوانید روزه بگیرید و به حج بروید، اصلا هر ساله به حج بروید، آمریکاییها با این موضوع مشکلی ندارند و مساجدی را در آمریکا ساختهاند و مشکلی ندارند، اما شما در قبال موضوع فلسطین و قدس و کشورت و منابع کشورت و امت ات و تصمیم گیری ات در کجا ایستاده ای؟

مشارکت آتشبارهای آمریکایی مستقر در منطقه در سرنگون کردن برخی موشک های حوثی ها، پیامی قاطع از سوی آمریکا به ایران است به این معنا که: من اینجا هستم! طلحه عبدالرزاق، کارشناس و پژوهشگر مسائل عراق در مؤسسه علوم راهبردی و امنیتی در دانشگاه اکستر، می گوید عراق از قبل به این درگیری ها وارد شده، زیرا الحشد الشعبی و گروههای جهادی شیعه با حوثیها روابط نزدیکی دارند و حملات پیشین علیه مجتمعهای اداری و تاسیسات نفتی عربستان از خاک عراق انجام شده است. همچنین بازی با آتش جبهه امضا کنندگان توافقنامه ابراهیم، ممکن است پیامدهای پیش بینی نشده ای به دنبال داشته باشد. دیپلماسی ایرانی: حمله پهپادی گروه مسلح عراقی کمتر شناخته شده الویه الوعد الحق به امارات متحده عربی در هفته جاری پرسش هایی را در مورد دخالت بغداد در تنش های منطقه ای بین شورشیان حوثی تحت حمایت ایران و ائتلاف تحت رهبری عربستان مطرح کرده است. در واقع دولت آمریکا خواهان دستیابی به توافق است ولی اقدامات ایران و شبه نظامیانش، دولت بایدن را در معرض خطر از دست دادن هم پیمانانش در منطقه از جمله عربستان و امارات و حتی اسرائیل قرار داده است. این جنگ میان دولت عبدربه منصورهادی، رئیس جمهوری یمن است که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شده است و علیه شورشیان حوثی مورد حمایت ایران است.

این خطاها در پایتخت ها و در بین رهبران سیاسی بیش از میدان نبرد و در میان فرماندهان نظامی اتفاق می افتد. تعهد آمریکا به حفظ امنیت شرکای خود در خلیج (فارس) فراتر از تلاش های دیپلماتیک برای امضای توافق با ایران است. یک تحلیل درباره علت تصمیم ایران برای هدف قرار دادن پایتخت امارات این است که با پیشروی نیروهای مورد حمایت امارات در مناطق تحت سیطره حوثی ها و عقب راندن آنها، ایران احساس کرده است که باید از اماراتی ها در کشور خودشان زهر چشم بگیرد و امنیت امارات را به عنوان هم پیمان اصلی عربستان در جنگ یمن، به خطر اندازد. حال با این تجربه و ضرورت احیای برجام و تحقق توافق خوب، ایران نه میتواند به همکاریهای خود با روسیه پشت پا بزند (آنچنان کشورهای عربی نیز در این موقعیت چنین نکردند و نمیکنند) و نه میتواند از خیر برجام بگذرد. با حملات اخیر حوثی ها به ابوظبی، گروه فشار هوادار عربستان و امارات در آمریکا، در موضعی قوی تر از گروه فشار هوادار ایران قرار گرفت. در خصوص اهمیت این میزان باید آن را با کل کمکهای مالی ایالاتمتحده در طول جنگ سرد به افغانستان مقایسه کرد که نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار بود.

اگرچه صدر خواستار پایان جنگ در یمن شده و مخالف عادی سازی روابط با اسرائیل است اما توسل به خشونت برای رسیدن به این اهداف را محکوم کرد. ضمن اینکه واقعیت این است که ایران در مسئله بحرین رودست خورد و در مسئله جزایر درس گرفت. ضمن اینکه مقاومت بریتانیا برای پسگرفتهشدن کمتر بود تا مسئله بحرین که برایش خیلی مهم بود، آنقدر مهم بود که همواره یک نماینده و مشاور انگلیسی آنجا مستقر بود. پیش از این خبرگزاری «رویترز» در گزارشی بر اساس مصاحبه با نظامیان آمریکایی پایگاه «عین الأسد» عراق نوشت که شدت آسیبهای وارده به نظامیان آمریکایی در پی حملات موشکی ایران به حدی بود که برخی احساس میکردند که یک کامیون به آنها برخورد کرده است. این حادثه نشان داد که امارات پس از سه حمله اخیر از سوی شورشیان حوثی در یمن، اکنون از شمال و جنوب هدف قرار گرفته است. دیپلماسی ایرانی: تصمیم حوثی های یمن به هدف قرار دادن مستقیم پایتخت امارات برای نخستین بار، بازتاب تصمیم بزرگی است که ایران در این خصوص اتخاذ کرده است و در عین حال توانایی حوثی ها را برای دست زدن به این گونه حملات موشکی از سواحل شرقی شبه جزیره عربستان، نمایان می سازد. روی آوردن ایران به راهبرد هدف قرار دادن عمق کشورهای عربی نشان می دهد که این کشور باور دارد متحدان بین المللی آن یعنی روسیه و چین، در سطح بین المللی ایران را تنها نخواهند گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید