فلسفه ذهن – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

آگوستین یکی از تأثیرگذارترین فلاسفه اخلاق بود و با آراء خود به تبیین موضوعات فلسفه اخلاق از منظر مسیحیت کاتولیک پرداخت. یعنی مثلاً فرض کنید میگوییم که کمیتهای هست که کمیتهی کلام است و معلوم است که موضوعات کلامی به آنجا میرود و یا کمیتهی اخلاق و تربیت، کمیتهی تفسیری، کمیتهی فقه ما، چه معاملات و چه عبادات که هست. پس فلسفه زندگی معلوم شد. پس هدفش سرگرم کردن خود نبوده است. پس خالق هدفی از خلق جهان داشته است. خوب خالق چرا این مجموعه به این بزرگی را با چنین نظمی آفریده است؟

خالق قدرت فکر و اندیشه داشته است. انسان میتواند رئوف و مهربان باشد اما از قدرت بالایی هم برخودار باشد. کس دیگری نبوده که قدرت بی منتهای او را درک کند. بعضی از شما آقایان درس جناب آقای جوادی یا جناب آقای مصباح را درک کردهاید، شاید هم درک نکردهاید. حجة الاسلام انجوی نژاد را قبل از این کتاب با کانون فرهنگی رهپویان وصال شیرازش می شناختم. گفتنی است که کتاب فلسفهای برای زندگی زبانی ساده و صمیمی دارد و ترجمهی آن بسیار روان است. در درون خود آن صفات را پرورش دهند. عقل شما کدام یک از این دو فلسفه را باور دارد؟

عقل چه می گوید؟ عقل سلیم می گوید که قوانین تغییر ناپذیر و ناملموس در جهان وجود دارد. قوانین تغییر ناپذیر در جهان وجود دارد که پایه و اساس دنیا بر روی آن ها پایه گذاری شده است. آن ها شب و روز در حال انجام وظیفه هستند. این روش گرچه کمتر در فلسفه به کار می رود، اما درمباحثی از فلسفه مانند بحث معرفت شناسی و بحث اخلاق و ارزش ها مورد استفاده قرارمی گیرد. این همه نظم و ترتیب از عملی شدن برنامه ای نظاممند و سازمان یافته حکایت دارد. تا نظم جهان به هم نریزد.

برای مطالعه بیشتر ، دانلود کنید ؛ کتاب صوتی عشق را بجویید تا بیابید. همچنین جیم ران در این کتاب مانند سایر آثارش روی نظم تأکید دارد. نیروهای تصادفی در جهتی فعالیت می کنند که بی نظمی را افزایش دهند و نظم و ترتیب را از بین ببرند. به نظر شما این قوانین و نیروهای بزرگ تصادفی در کنار هم قرار گرفته اند؟ به همسران و دخترانت و زنان مؤمنین (مکارم شیرازی، 1380:ج3، ص: 631 ) بگو: جلباب ها (روسرى هاى بلند) خود را بر خویش فرو افکنند این کار براى این که شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است» و اگر تاکنون خطا و کوتاهى از آنها سر زده توبه کنند “یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْواجِکَ وَ بَناتِکَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلَابِیبِهِنَّ ذلِکَ أَدْنى أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ”(احزاب/59 ) هدف این است که زنان مسلمان در پوشیدن حجاب سهل انگار و بىاعتنا نباشند مثل بعضى از زنان بىبندوبار که در عین داشتن حجاب آن چنان بىپروا و لااُبالى هستند که غالبا قسمت هایى از بدن هاى آنان نمایان است و همین معنى توجه افراد هرزه را به آنها جلب مىکند.و از آنجا که نزول این حکم، جمعى از زنان با ایمان را نسبت به اعمال گذشته­شان پریشان مىساخت، در پایان آیه مىافزاید: «خداوند همواره آمرزنده و مهربان است»”وَ کانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحِیماً” (هر گاه از شما تاکنون در این امر کوتاهى شده چون بر اثر جهل و نادانى بوده است خداوند شما را خواهد بخشید، توبه کنید وبه سوى اوبازگردید،ووظیفه عفت وپوشش رابه خوبى انجام دهید.(طبرسی،1380:تفسیرآیه 59 سوره احزاب) و در روایات نیز به تاثیر روانی حجاب بر زن اشاره شده است؛ امام علی (علیه السلام) در وصیت خود به امام حسن (علیه السلام) می فرمایند: “اُکْفُفْ عَلَیْهِنَّ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ بِحِجَابِکَ إِیَّاهُنَّ فَإِنَّ شِدَّةَ اَلْحِجَابِ أَبْقَى عَلَیْهِنَّ ” (نهج البلاغه،1386 / نامه 31) زنان را در پرده حجاب نگاهشان دار تا نامحرمان را ننگرند، زیرا که سخت گیری در پوشش، عامل سلامت و استواری آنان است.

با توجه به احکام و فلسفه عبادی روزه، میتوان نتیجه گرفت، روزه یکی از بهترین عبادات و اعمال ایجاد تعادل در جسم و روح انسان و عامل مؤثر جلوگیری کننده از بسیاری بیماریها و امراض کشنده است. اخیراً در اروپا و بسیاری کشورهای دیگر بیمارستان هایی افتتاح شده که از طریق روزه، بسیاری از بیماری ها و امراض را معالجه می کنند. یا نه دست قدرتی مقتدر و توانا در کار بوده و با هدف و منظور مشخص جهان را آفریده است. آیا تصادف می تواند، مجموعه ای بی نهایت منظم و سازمان یافته و مرتبط با هم را ایجاد کند؟

طبیعی است که این واقعیت را نمی توان نادیده گرفت و از تأثیر احساس رضایت معنوی به هنگام انجام فریضه روزه بر سیستم ایمنی غفلت کرد. این تعریف مبتنی بر این اصل است که میان فعالیت علمی و تفکر درباره اینکه فعالیت علمی چگونه باید انجام شود، تمایزی وجود دارد و این تمایز لازم است که مطمح نظر قرار بگیرید.این نظر در باب فلسفه علم بعضی از جنبههای نظریات دوم و سوم را به هم میآمیزد و پیوند میزند. گویی در عصر ما هنوز زنونی نیامده است که یکسره زیرآب همه ی علوم را بزند و همه ی ساینتیست ها را به چالش بطلبد برای اثبات حقانیت و اعاده ی حیثیت از علم خودشون.

اما علوم تجربی، به بررسی پدیدار ها می پردازند و در پی کشف قوانین حاکم بر این پدیدارها هستند. بیشتر اعضای آن فیزیک دان و ریاضی دان بودند و با علوم زمانه ی خود آشنایی داشتند. زن ها در کوچه و وقت نماز، خمار داشتند. در اسلام، هم امر تربیت، یک امر بسیار مهم است و هم زمینه ها و بسترهاى تربیتى کاملاً هموار گشته است؛ اما از آنجایی که امر تربیت، یک امر بسیار ظریف است و همسان گل لطیف، انسانهای معمولى در این زمینه چندان موفق نبوده اند؛ زیرا اولاً: شناخت و آگاهى کافى در این امر وجود ندارد و ثانیاً: شیوه درستى در امر تربیت وجود ندارد.

بنابراین، حجاب و پوشش زن نیز به منزلهی یک حاجب و مانع در مقابل افراد نامحرم است که قصد نفوذ و تصرف در حریم ناموس دیگران را دارند. در همین فرصتهاست که میتوانید به ایدههای ناب برای رسیدن به یک زندگی متفاوت و عالی برسید. نظر شما در رابطه با فلسفه زندگی چیست؟ خداوند با تمام صفات کاملش وجود داشته است. از جمع آوری آن صفات در کل مخلوقات به صفات خداوند پی میبریم.

طوری که فعالیت کلی آن ها در مجموعه عالم، نظم و تعادل برقرار کرده است. در حقیقت وجود انسان مستند به حکمت و اراده کلی الهی است که در عرصه طبیعت جلوه نموده و شکوفایی­اش در گرو مسیری است که انتخاب می­کند؛ به این صورت که اگر در مسیر الهی گام بردارد، شخصیتش به شکوفایی خواهد رسید و در حیاتی معنادار خواهد زیست (جعفری، 1364، ج15، ص120). مسلماً در خلق این جهان، دست کسی یا چیزی بزرگ تر از مجموعه عظیم عالم در کار بوده است. یا هدفی برتر و بزرگ تر داشته است؟ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی / لوح تقدیر / مرکز برتر علمی و منتخب در همایش «خانواده پژوهی پنجرهای به سوی آینده».

آلن راین در تعریف فلسفه علم مینویسد: «فلسفه علم پژوهشی درجه دوم است که به تبیین و تحلیل عقلانی روشها و محصولات تحقیقات درجه اول(درباره عینیات)میپردازد». حتی آنچه امروزه به نام مسیحیت و یا اسلام شناخته می شود، تا حدود زیادی تحت تاثیر فلسفه تکوین یافته است. مسیحیت برای بقای نسل، تنها به قوانین ازدواج اهتمام ندارد؛ بلکه استمرار نسل و آیین مسیحیت را در تولید فرزندان و در فضای خانواده میجوید. جیم ران اعتقاد دارد که در مواجهه با مشکلات، به جای اینکه آرزو کنیم که سختی و چالشهای زندگیمان کوچک شوند و یا از بین بروند، باید خودمان را بزرگ و قوی کنیم؛ در این زمان است که قادر هستیم با هر سختی و مشکلی مقابله نماییم.

زن وقتی با سرمایه غریضه به جامعه آمد دیگر معلم عاطفه نیست. وقتی که در حال آموختن و یادگیری هستید، در واقع در حال سرمایهگذاری روی خود و آیندهتان میباشید. اما در عمل شاهد پایداری مجموعه جهان در طی میلیون ها سال هستیم. اِمانوئِل جیمز ران یا به اختصار جیم ران در شهر واشنگتن در سال 1903 چشم به جهان گشود. در سال 1614 دکارت به پوآتیه رفت، جایی که در سال 1616 مدرک حقوق گرفت. بنابراین باید نتیجه گرفت که شما باید زمان و وقت خود را با هوشمندی سپری کنید و بهترینها را در زمانی که دارید به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید