ما دنبال تشنج و دعوا نیستیم

در وزن ۷۹ کیلوگرم بهمن تیموری قبلا امتحان خود را پس داده و باید او را مدعی اصلی دانست. البته میثم نصیری هم که تغییر وزن داده و به یکباره به 2 وزن بالاتر آمده نیز میتواند مدعی باشد. سرمربی تیم ملی کشتی آزاد، با بیان اینکه غایبان مسابقات قهرمانی کشور، شانسی برای رسیدن به تیم ملی ندارند، گفت: همانطور که به همه شانس رسیدن به تیم ملی را قائل شده ایم، در مقابل نیز اگر کشتی گیری در چرخه حاضر نشود، شانسی برای حضور در تیم ملی نخواهد داشت.

همانطور که اشاره شد، تقریباً سه سال دیگر انتخابات ریاست فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی انجام میگیرد و بعید نیست که این ریاست از دست ایران خارج شود، این همان نکتهای است که سایر کشورها با برنامه خاصی برای رسیدن به آن در تلاش هستند، اما در داخل کشور اختلافات مانع تحقق اهداف میشود و بدون شک دود آن نیز به چشم ورزش ایران میرود. این مسابقات در حالی از فردا (پنجشنبه) با برگزاری رقابتهای کشتی فرنگی آغاز میشود که همانطور که در گذشته هم مرسوم بوده است بیشتر میدانی برای کشتیگیران جوان و جویای نام جهت مطرح کردن خود و از سوی دیگر برخی مدعیان کهنهکارِ پشت خط مانده برای اثبات مجدد تواناییهایشان برای پوشیدن مجدد دوبنده تیم ملی است.

وقتی ما می گوییم کشتی گیرانی مثل محمدحسین محمدیان که در المپیک حضور داشته یا رضا اطری هم باید در قهرمانی کشور کشتی بگیرند، خب جوانان هم باید بیایند و کارشان را از همان نقطه مسابقات قهرمانی کشور آغاز کنند. سرمربی تیم ملی کشتی آزاد درباره اهمیت این دیدار برای مردم دو کشور و حساسیت بالای آن، خاطرنشان کرد: ما به تمامی میادین به غیر از بازی های آسیایی و مسابقات جهانی، به عنوان تدارکات حضور در المپیک پاریس نگاه می کنیم و به همین دلیل کسب نتیجه چندان برای ما مهم نیست بلکه به دنبال اهداف خود هستیم. با رای اعضای مجمع قرار شد انتخابات کمیته ملی المپیک بعد از بازیهای آسیایی هانگژو و در مهرماه سال 1401 برگزار شود.

در مسابقات جهانی و بازیهای المپیک هر بار حدود 500 کشتی گیر قوی هیکل و زورمند از سراسر دنیا قدم به میدان مسابقه می گذارند که در آن میان کشورهای شوروی – آمریکا – آلمان – بلغارستان و ایران از قدرتهای برتر کشتی جهان به شمار می روند . در وزن ۹۷ کیلوگرم با صرف نظر از مجتبی گلیج که جواز حضور در مرحله نهایی را کسب کرده، باید علیرضا گودرزی ملیپوش ایران در مسابقات جهانی ۲۰۱۱ استانبول و اباذر اسلامی و امیر محمدی را در کنار حسین رمضانیان از مدعیان اصلی دانست. در وزن ۹۲ کیلوگرم بعد از تصمیم درست محمدجواد ابراهیمی به تغییر وزن و حضور در این وزن، بعد از سالها در یک تورنمنت رسمی، موفق به کسب طلای قهرمانی آسیا شد؛ حالا باید او را مدعی اصلی این وزن دانست، اما جمال میرزایی کهنهکار نیز که در مسابقات عمومی مقتدرانه قهرمان شد به نظر میرسد خیال کنارهگیری از کشتی و دوران قهرمانی را ندارد.

کشتی گیر عبدالرشید سعدالله اف در این مسابقات با 18 سال سن شرکت کرد و کمتر کسی فکر می کرد که وی بتواند در این مسابقات قهرمان شود، اما عبدالرشید سعدالله اف توانست در این مسابقات توانست کشتی های بسیار خوبی بگیرد و با شکست تک تک رقبای رده سنی بزرگسالان از جمله سلیم یاشار از ترکیه به فینال مسابقات راه پیدا کرد و توانست در دیدار نهایی رینیریس سالاس از کشور کوبا را شکست داد و قهرمان مسابقات جهانی 2014 شد.

هرچند او در این سالها بارها به عنوان نفر برتر وزن ۶۱ کیلوگرم عازم رقابتهای آسیایی و جهانی شده، اما نتوانست آنطور که باید انتظارات را برآورده کنند. در وزن ۶۱ کیلوگرم پیمان صادقی جوانِ باتجربه تیم ملی به عنوان شانس اصلی روی تشک خواهد رفت. دانیال شریعتی نیا، حسین شهبازی و اسماعیل نجاتیان سایر مدعیانی هستند که برای رسیدن به مرحله نهایی انتخابی تیم ملی باید با هم مبارزه کنند. نوری در مرحله نهایی بواسطه مدال برنز جهان مبارزه خواهد کرد. تمام مسابقات کشتی فرنگی روی یک تشک مبارزه گرد برگزار میشوند. تقریباً تمام کشورهای دنیا دو سبک المپیکی کشتی یعنی کشتی فرنگی و کشتی آزاد را پذیرفتهاند، تفاوت این دو در آن است که در کشتی فرنگی، که بیشتر در اروپای قارهای محبوب است، گرفتن پائین کمر و استفاده از پا ممنوع است اما در کشتی آزاد کشتیگیران اجازه همین اعمال را دارند.

پژمان درستکار در گفتگو با ایسنا، درباره اعلام چرخه انتخابی تیم ملی کشتی آزاد با هدف انتخاب ملی پوشان ایران در مسابقات قهرمانی جهان و بازی های آسیایی ۲۰۲۲، اظهار کرد: ما چند روز پس از مسابقات جهانی نروژ کار خود را برای تدوین این چرخه آغاز کردیم و تمام سعیمان این بود که روشی عدالت محور با توجه به شایسته سالاری که در آن همه موجودیت کشتی ایران شانس و انگیزه رسیدن به تیم ملی را داشته باشند، طراحی و اجرا کنیم.

مثلا در ۵۷ کیلوگرم همه می دانند سرلک اگر هم نقره جهانی گرفته، برای مسابقات بعدی انتخاب شده نیست و کشتی گیران این وزن می توانند عقب ماندگی خود در کسب مدال جهانی را از مسابقات قهرمانی کشور جبران کنند و برای رسیدن به تیم ملی به میدان بیایند. او دغدغه کشتی کشور را دارد و حمایتهای ویژهاش در مجلس شورای اسلامی از ورزش ملی کشور نشانگر این موضوع است. اساس این ورزش در رقابت و مسابقه است و در رقابت های کشتی افراد را بر حسب وزن و در بسیاری موارد برحسب پارامترهای دیگری مانند سن، جنس و درجه تجربه به گروه هایی تقسیم کرده و مسابقات را در درون گروه ها انجام میدهند.

بسیار متأسفم اعلام کنم که تیم ملی کشتی جمهوری اسلامی ایران بدلیل عدم اعطای روادید به 6 نفر از اعضای این تیم، عملا امکان حضور و شرکت در مسابقه دوستانه با تیم ملی آمریکا را ندارد. صالحی امیری نیز اعلام کرد که این مسئله به او ربطی ندارد. ، خاطرنشان کرد: این هم هست، نمی توانیم منکر شویم که باخت احتمالی چنین وضعیتی را پیش نمیآورد اما بحثی که هست، کادرفنی تیم ملی به اجماع رسیده که بچهها کشتی بگیرند. در وزن 87 کیلوگرم سامان عزیزی پس از کسب مدال طلای بازیهای داخل سالن آسیا با نظر کادرفنی از حضور در مسابقات قهرمانی آسیا بازماند و در مرحله اول انتخابی به دنبال اثبات شایستگیهای خود است.

او در فاصله سالهای ۷۶ – ۱۹۷۱ تعداد ۶ مدال طلا از بازیهای المپیک و مسابقات قهرمانی جهان به گردن آویخت . نزدیک بازیهای آسیایی به درد من نمیخورد. وظیفه من بود به عنوان ورزشکار قدمی برای کشتی و ورزش استانم بردارم. ورزش کشتی و ورزش باستانی در دوران صفویه و زندیه رونق زیادی در کشور ایران یافته است به طوری که در هر شهر صدها پهلوان و کشتی گیر بنام وجود داشته است. همانند 16 بار قبلی که ایران از سال 1995 در ایالات متحده به رقابت پرداخته است، این رویداد نیز برای حسن نیت از طریق ورزش و به عنوان فرصتی برای ورزشکاران دو کشور برای رقابت در بالاترین سطح بوده است.

کسانی که وارد این ورزش میشوند بدنشان قدرتمند ميشود و کم تر در برابر صدمات و بیماریها اسیب پذیر هستند. به گزارش “ورزش سه” به نقل از فارس، علیرضا دبیر در مورد موفقیت های کشتی اظهار داشت: این موفقیت برای یک تیم چند ساله است و روسای سابق هم زحمات زیادی کشیدند و ما هم ادامه می دهیم. به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، با تسلیت درگذشت محمدرضا یزدانی خرم، گفت: او سالهای زیادی برای کشتی زحمت کشید و امیدوارم جایگاه عالی داشته باشد.

به خودم تذکر میدهم و امیدوارم حرمت بزرگتر و مخصوصاً آنها که مربی ما بودند را حفظ کنیم. از وزارت خارجه هم میخواهم به آنها در فرودگاه ویزا بدهند. قد و وزن این آدمک ها متنوع بوده و افراد در سنین و با قدهای مختلف قادر به استفاده از آنها می باشند. با این حال کامران قاسمپور را باید مدعی اصلی مرحله اول انتخابی تیم ملی و رقابت با یزدانی و کریمی در مرحله نهایی دانست. با این حال کشتی در خون ایرانیان است و یک ورزش ملی و باستانی بهحساب میآید. پس اگر چنین موقعیتی پیش آید، کشتی گیر میتواند از “خون بند” (که داخل دوبنده خود قرار داده اند) برای بند آوردن جریان خون استفاده کند.

بدین ترتیب، میتوان فعالیت های رقابتی را بعنوان فعالیت های پایه تلقی کرد و کشتی گیران کودک و نوجوان را پیش از این که روش کشتي گرفتن را فرا بگیرند، بر مبنای سن، وزن، قد و قامت و قابلیت های جسمانی طبقه بندی کرد. کُشتی نوعی ورزش است که در آن دو انسان غیر مسلح با یکدیگر گلاویز شده و برای به زمین زدن یا بیتعادل کردن حریف خود تلاش میکنند.

با توجه به اینکه کشتی گیرها دائم با هم درگیر هستند و یکدیگر را روی تشک کشتی می کوبند، این وضعیت بوجود ميايد . کسانی که کشتی را بعنوان ورزش انتخاب نموده اند ، به علت اینکه دائم درگیر فعالیت های کششی هستند انعطاف بدنی شان را به خوبی حفظ ميکنند . گرچه این رویه تا حدودی احتمال بروز آسیب های بدنی در ورزشکار را کاهش میدهد با این حال در کشتی هم مانند هر ورزش دیگری احتمال آسیب وجود دارد. با حذف کشتی از المپیک ورزش ایران لطمات زیادی خواهد دید، چرا که کشتی رشته مدال آور و همواره امید کاروان اعزامی ما بوده است و نبود آن لطمات سنگینی به ورزش ما خواهد زد.

در ۸۶ کیلوگرم عزت الله اکبری با مدال طلایی که اخیراً در آسیا (البته در وزن ۷۹ کیلوگرم) گرفت جواز حضور در مرحله نهایی انتخابی تیم ملی را توسط شورای فنی به دست آورد، هرچند هنوز مشخص نیست در ۷۹ کیلو روی تشک خواهد رفت یا ۸۶ کیلوگرم، که به نظر میرسد گزینه اول گزینه درستتر میتواند باشد؛ وزنی که شاید باید رقابت در مرحله اول و نهایی در آن را به نوعی تشریفاتی دانست چرا که کشتیگیری مانند حسن یزدانی را بالای سر خود میبیند که با عملکرد درخشان و خیره کنندهاش در وزن چهارم المپیکی عملاً هیچ شانسی برای سایر رقبا نمیگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید