مروری بر نقش آمریکا و انگلیس در تحمیل جنگ به ایران – مشرق نیوز

به دلیل تاثیر بزرگان عرب در اکثر تصمیم گیری های جنبش های اعراب مخالف در برابر حاکمان بنی امیه در دمشق، امام حسین و یارانش نتوانستند راه به جایی ببرند. آن ها همچنین باید تعهد می دادند که در نقشه ها و تصمیم گیری های اعراب اشغالگر دخالت نکنند. دغدغه اصلی آن ها گسترش دین اسلام نبود زیرا در این مورد، تازه مسلمان ها دیگر مجبور به پرداخت مالیات نبودند. این عملیات 25 روز طول کشید و در نهایت نیروهای ایرانی خرمشهر را آزاد کردند ( خرمشهر در اسناد ارتش عراق، ص 304ـ 308؛ اردستانی، همانجا). بعد از حمله اعراب به ایران، زرتشتیان در سرزمین خود، ایران، باید مالیات پرداخت می کردند چرا که دین خود را با دین اعراب عوض نکرده بودند. آن ها علیرغم پذیرفتن دین اسلام، در میدان های جنگ برای این دین جدید نمی توانستند سوار بر اسب بجنگند یا اسلحه به دست داشته باشند. آمریکا مدعی بود که از سکوهای نفتی میدان رشادت برای پشتیبانی عملیات نظامی استفاده شده است.

وی با بیان اینکه امام و همراهانش و مردم انقلابی آمدند و رژیم شاه را ساقط و ۶۰ هزار مستشار آمریکا را اخراج و روابط با اسرائیل را قطع و آمریکا را از ایران بیرون کردند، تصریح کرد: «مردم انقلابی ایران با انقلاب خود، آمریکا را از کشور خود بیرون کردند. همچنین وقتی از نظر پیشرفت به ایران مینگریم، بین ایران در زمان شاه در سالهای ۱۹۷۸ و ۱۹۷۹ و ایران امروز در حوزههای علوم، تکنولوژی، دانشگاهها (تعداد دانشجویان در داخل و خارج و در تخصصهای علمی)، زیرساختی (همچون فرودگاهها و بندرها و بزرگراهها و مسکن و شهرسازی) و پیشرفت مالی بالا و در حوزههای خودکفایی و کشاورزی و صنایع و تجارت و موضوع صنایع نظامی و قدرت نظامی فرق زیاد را شاهد هستیم. دیدن فساد طبقات بالا، زوال ساختار اعتقادی آن ها، قوانین قومی و مسائل مالی باعث شد که ایرانی های طبقات اجتماعی پایین تر دلیلی برای حمایت از شرایط موجود نداشته باشند. نبود نظم و انضباط، وحدت و یکپارچگی در داخل پیکره اداری حکومت ساسانیان، راه را برای اعراب باز کرد تا با حمله ای مرگبار ایران را فتح کنند.

آغاز شد و تا سوریه پیش رفت. خلاصه اعقاب یزدگرد کاری از پیش نبردند، و شهرهای ایران بتدریج بدست عرب افتاد و دورهٔ جدید آغاز شد … استراتژی ایران هم عمدتا این بود که با استفاده از قایق های تندرو، موشک های کرم ابریشم و یا مینگذاری دریایی کشتی های کشورهای عرب متحد عراق را تحت فشار قرار دهد. برخلاف پروپاگاندای رسانه­ای ایجاد شده علیه دولت در ساعات گذشته، آنچه در نگاه منصفانه به مواضع قوه مجریه ایران در این جنگ مشهود است، عدم شتابزدگی در بحرانی پیچیده است که طرفین آن نیز به دلیل همین پیچیدگی در هرگونه واکنشی محتاط هستند، اروپا و کاخ سفید قصدی برای اعزام نیروهای ناتو به اوکراین ندارند، دبیرکل سازمان ملل از روسیه می­خواهد به رسم انسان­دوستی جنگ را متوقف کند، چین هم از روسیه خواسته است بحران را از طریق گفت­وگو حل کند. وجود نداشت و جلوگیری از ایجاد خوراک تبلیغاتی بیشتر برای آنها و درگیری فیزیکی ضرورتی اجتنابناپذیر بود، دولت وقت ایران بر تنشزدایی با اعراب خلیجفارس متمرکز شد. از آن جایی که بعضی از ایرانیان به رفتار بد اعراب با کشور و همشهریان خود واکنش نشان دادند، ارتش اعراب با گسیل تعداد زیادی نیرو آنها را سرکوب کرد.

ساکنان مناطق عراق امروزی قیامی علیه آنها شکل دادند که معروف ترین آن ها قیام مردم کوفه به رهبری امام حسین، پسر امام علی و سومین امام شیعیان بود. آن ها ایران را به مقصد گجرات هند ترک کردند و جامعه جدیدی از زرتشتیان را به نام “پارسیان هند” در آن جا برپا کردند. ارتش ابومسلم دمشق و دیگر شهرهای سوریه را فتح کرد و خشم خود را علیه امویان در آن جا فروریخت. نیروی دریایی آمریکا در کنار کشورهای دیگر چندین ناو جنگی خود را برای باز نگه داشتن تنگه هرمز به کار گرفت. پیروی از دین نیز دیگر برای این حاکمان اهمیت نداشت. به همین علت دو کشور برای اجتناب از جنگی که ارزش جنگیدن ندارد، باید گفت وگوهای حرفه ای تری را آغاز کنند که نظامیان عالی رتبه ایران و آمریکا نیز در آن دخالت دارند. با این حال، باید گفت این دو مخاطره چندان جدی نیست و بعید به نظر می رسد چنین اتفاقاتی رخ دهد. اولین جنبش بزرگ توسط یک زرتشتی به نام سنباد و دو ماه پس از مرگ ابومسلم آغاز شد.

دیدگاهتان را بنویسید