معرفی کتاب: کیهان شناسی

به سخن کنفوسیوس: “بمانند رودخانه ای جاری، سراسر گیتی جریان پیوسته شب و روز است.” هستی یعنی دگرگونی آهنگین بر پایه ی تائو. همچنین ملاک شرکت در دوره ارشد،فارغ التحصیلی تا شهریور 1401 هست یعنی تا قبل از ثبت نام در دانشگاه باید در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شده باشید و این مشکلی برای ثبت نام در کنکور ایجاد نمیکنه. در این بخش مسترحمی به راز نهان و چگونگی آفرینش جهان با استناد به برخی آیات علمی قرآن پرداخته است و رهنمودهای قرآن را کلی می انگار و معتقد است که خداوند طبق آفرینش انسان بر جستجوگری ،کاوش درباره این راز را بر عهده انسان قرار داده است،او با آوردن آیات 117بقره و 101 انعام اشاره به آفرینش همه جهان به دست خداوند بدون ماده اولیه میکند.او را به تفکر و تحقیق درباره راز نهان آفرینش اولیه وادار می کند.در جای دیگر اشاره به آیات 14انعام و 10 ابراهیم مبنی بر ایجاد ماده و مایه اولیه و همچنین آیات 27نازعات و 57 غافر اشاره به آفرینش آسمان ها که مستحکم تر از آفرینش انسان است می کند وطبق آیات 19-20 عنکبوت نویسنده انسان را کاوشگر و جستجوگر یادآور شده است .

این چگالی انرژی با ، که یک بیان پدیده شناسانه است و به طور بلقوه با رویکرد گروه بازهنجارش در نظریه ی میدان کوانتومی در حوزه¬ی فضازمان منحنی در ارتباط است، توصیف می شود. به عنوان محکومیت اودین به یک گرگ هار تبدیل شده است. هودر نیز تیر را با راهنمایی لوکی پرتاب کرد و تیر مستقیما به قلب بالدار خورد و بلافاصله کشته شد. در دهه 1920، الكساندر فریدمن، فیزیكدان روسی، معادله ای را توسعه داد كه هم اكنون معادله فریدمن نامیده می شود و خصوصیات جهان را از بیگ بنگ به بعد توصیف می كند، طبق یك آموزش آنلاین از دانشگاه ایالتی جورجیا به اثبات رسیده است.

یعنی می خواستند با یک رکن یعنی تجربه به نظریه برسند و کل جهان را توضیح دهند ،این نگرش ممکن بود برای بعضی از شاخه های «ساینس» جوابگو باشد مثلاً علم تشریح بدن با مطالعه بعضی از گیاهان و جانوران حتی در مورد بعضی از مواردی که با مواد مواجه بودند مثل علم شیمی اما در حوزه سایر علوم که احتیاج به نظریه پردازی داشت مثل دیرینه شناسی اعم از زیست و زمین شناسی و فیزیک با مشکل جدی مواجه می شد .

نویسنده این کتاب با رویکردی کم و بیش تاریخی چگونگی تحول کیهان شناسی و تحول آن را شرح داده است، چگونه در این مسیر رشته های مفهومی متفاوتی در کنار هم چیده شده و چگونه با پیشرفت های فناوری، راه های نوین کاوش گشوده شده اند. بیگ بنگ: این کتاب درآمدی بر ایده ها، روش ها و نتایج کیهان شناسی است. حسینی هدف والای آفرینش را بالندگی روح و اندیشه گونه انسان هوشمند و یافتن خوشبختی پایدار برای همه زمان ها عنوان کرد. بنابراین ، فلاسفه دیگر سعی کردند منشأ چیزها را فراتر از یک توضیح افسانه ای یا جادویی مطرح کنند.

طیف تولید شده از گرانش ها نیز با محاسبات استانداردی که در آن معمولاً یک انتقال ناگهانی از دسیته ی آغازین به فاز تابش در نظر گرفته می شود، مقایسه می گردد. در آیه ای دیگر خداوند متعال مخاطبین خود را این گونه مورد خطاب قرار می دهد که: «يا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ إِنِ اسْتَطَعْتُمْ أَنْ تَنْفُذُوا مِنْ أَقْطارِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ فَانْفُذُوا لا تَنْفُذُونَ إِلاَّ بِسُلْطان »162؛ «ي گروه جنّ و انس! اگر مى توانيد از مرزهي آسمان ها و زمين بگذريد، پس بگذريد، ولي هرگز نمى توانيد، مگر با نيرويي» «اقطار» جمع «قطر» به معني اطراف چيزي است و «تنفذوا» از ریشه نفوذ و به معني پاره كردن و عبور كردن است، و تعبير به «من اقطار» اشاره به اين است كه جوانب آسمان ها را بشكافيد و از آن بگذريد و به خارج آن ها سفر كنيد163.

دومین کرسی دار این پست نیوتون بوده و پاول دیراک، متخصص مکانیک کوانتوم نیز از سال 1932 تا سال 1969 اختیار دار این کرسی بوده است و از سال 1979 این کرسی معتبر در اختیار استفان هاوکینگ قرار گرفت. آیا قرار گرفتن فیزیک در صدر اخبار و توجه مردم، آن هم به خاطر اکتشافاتی نظیر بوزون هیگز و یا امواج گرانشی برایتان لذت بخش است؟ ما درباره ی تولید کیهانی امواج گرانشی، در یک کیهان تخت غیر تکینه که از چگالی انرژی «خلاء پویا» قدرت می-گیرد، تحقیق کرده ایم.

این علامت مشخصه-ی کیهان شناسی «خلاء پویا» به همراه آشکارسازهای موج گرانشی با فرکانس بالا و اندازه گیری های قطبش CMB (حالت های B)، پنجره ای جدید به سمت رویارویی با مدل های متداول تری از تورم را باز می کند. در دهه های اخیر، فیزیکدان استیون هاوکینگ، اظهار داشت کیهان بی پایان نیست، بلکه پایانی برای خود دارد. بر طبق محاسبات جدید هاوکینگ، نوسانات سطح سیاه چاله ها میتوانند باعث فرار اطلاعات شوند. هاوکینگ ابتدا میدان گرانشی شدید درون سیاه چاله را دلیل این امر میدانست.

کیهان شناسی به دلیل اهمیت و تاثیرگذاری بالا در مباحث کلی، از دروس اصلی رشته نجوم، فیزیک و اختر فیزیک در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. البته این یافتهها در زیست شناسی از یک جهت در راستای فیزیک است، زیرا به نوعی کاربرد یافتههای فیزیک در زندگی روزمره به شمار میروند. عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات در این نشست با اشاره به تعریف کیهانشناسی، گفت: کیهانشناسی یعنی هرگونه توصیف و تبیین از جهان به مثابه یک کل. این طور نیست که ریاضی صرفا به عنوان راهنمایی برای درک طبیعت به کار رود، بلکه خودش یک نوع متدولوژی علمی نیز به شمار میرود.

وی علیرغم مسائل و مشکلات ناشی از بیماری و زندگی نامتعارف شخصی خود دارای 3 فرزند و یک نوه است. بیگ بنگ: دکتر شان کارول(Sean Carroll) یک فیزیکدان نظری در موسسه فناوری کالیفرنیا است و اعتقاد دارد هوش مصنوعی میتواند در آیندهای نه چندان دور، در فیزیک نظری نیز کاربرد داشته باشد. اما این پیشرفتها (برای نمونه ویرایش ژنی) میتواند شمشیری دو لبه باشد. این استدلال میتواند به معنای تقدم حرکت مکانی بر مطلق تغییرات باشد، زیرا«تمام تأثیرات از تکاثف و انبساط منبعث میشوند». 2-متحرک:«آنچه که در حرکت میباشد». ارسطو با تمایزی که میان قوه و فعل برقرار کرده است، خود را قادر میبیند تا اصل حرکت و خصلت استمراری بودن را بپذیرد و از آن تعریفی ارائه دهد.

بخاطر ماهیت بسته و متناهی بودن کیهان، ما قادر به دیدن “خارج” از جهان خود نیستیم. وی با ارائه این نظریه شدت تراکم سیاهچالهها رابه شکلی که هیچ جسمی توانایی گریز از کشش گرانشی آنرا نخواهد داشت، رد کرده و نشان داد که نور و دیگر امواج قادر به عبور از میان این سیاهچاله ها خواهند بود. با این احوال کسی نگران کاربردهای بوزون هیگز و یا امواج گرانشی نیست. دانشگاه کمبریج قبلا اعلام کرده بود انتظار دارد هاوکینگ فعالیتهاي خودرا در کرسی ریاضیات کاربردی و فیزیک نظری بعنوان هدایت کننده گروههاي تحقیقاتی کیهان شناسی و گرانشی ادامه دهد. معادله ی موج گرانشی استخراج شده و بخش وابسته به زمان آن، از مرحله ی زمان آغازین دسیته، به صورت عددی انتگرال گیری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید