نجوم و اخترشناسی چه فایدهای دارد؟

، به مدت ۶ ماه و هفته ­ای ۲ تا ۳ روز در کلاس­های آمادگی برای المپیاد جهانی نجوم در باشگاه دانش­پژوهان شرکت می­کنند و پس از آن با توجه به نمرات کسب شده در آزمون­ های تئوری و علمی، ۵ نفر اول در قالب تیم «الف» و ۵ نفر دوم در قالب تیم «ب» به مسابقات جهانی المپیاد نجوم اعزام می­شوند. پس از اهدای مدال طلا به ۱۰ نفر برتر مرحلهی سوم (دوره تابستانه)، این افراد با توجه به برخورداری معافیت از کنکور، به جای شرکت در کلاس های سال دوازدهم (پیش دانشگاهی سابق)، به مدت ۶ ماه و هفته ای ۲ تا ۳ روز در کلاس های آمادگی برای المپیاد جهانی نجوم در باشگاه دانشپژوهان شرکت می کنند و پس از آن با توجه به نمرات کسب شده در آزمونهای تئوری و علمی، ۵ نفر اول در قالب تیم «الف» و ۵ نفر دوم در قالب تیم «ب» به مسابقات جهانی المپیاد نجوم اعزام میشوند.

اگر دانش آموز متوسطه اول و یا دانش آموز پایه دهم هستید و احساس ذوق و شور زیادی نسبت به نجوم در درون خود حس می کنید؟ اگر رویای فیزیک دان شدن را در سر دارید؟ یکی از کدخدایان، سرسفیل بود که ایرانیان او را در بحثهای نجومی خبره میدانستند و به دیدگاههای او عمل میکردند. در مرحله سوم، ۴۰ نفر برگزیده ­ی مرحله دوم خواهد بود در یک دوره آموزشی در تهران شرکت می­کنند و به آنها مباحثی بسیار پیشرفته­تر از مباحث قبل تدریس می­شود. زمان متوسط نصف النهار مرکزی هرقاچ به عنوان زمان رسمی سرتاسر آن قاچ تعیین می­شود.

به تاثیر کهکشان­ها بر روی هم یا خوشه­ های کهکشانی و برآیند آنها و همینطور انبساط جهان پرداخته می­شود. اوج شهرت رصدخانه در عالم اسلام مربوط به رصدخانه سمرقند است که به دستور الغ بیگ و با همکاری غیاث الدین جمشید کاشانی ساخته شد. در این رقابت ایران به ۴ مدال طلا، ۴ مدال نقره و یک مدال برنز شد. پاسخ به چند سوال انتخاباتی مهم چگونه مجلس با قانونگذاری زندگی ما را بهبود بخشید؟ هر سال وزن سوالات آزمون مرحله اول متفاوت است و برای اینکه عدالت آموزشی بیشتری برقرار باشد دقیقا مشخص نمیکنند که از مبحث چند سوال مطرح میشود.

زمانی که ابزارهای دقیق و تلسکوپها تولید شدند، دید بشر نسبت به جهان تغییر کرد و با گذر زمان به نظریات بیشتری در مورد علم نجوم و اخترشناسی ارائه کردند. پس از اینکه تمدنهای بابل، مصر باستان، یونان باستان، هند و چین ایجاد شدند، مشاهدات اخترشناسی نیز جمعآوری شد و فرضیات و نظریاتی در مورد اساس پیدایش کیهان و طبیعت آن ارائه شد. دانش آموختگان این رشته می توانند در رصدخانهها به فعالیت پرداخته و به تحقیق راجع به کیهان و کیهان شناسی بپردازند.

همچنین مسابقه تیمی نیز آزمون دیگری است که طی آن اعضای یک تیم به صورت مشترک سوال طولانی یا سختی را حل میکنند. البته در صورت جستجو در اینترنت می توانید برخی جزواتی که مدال آوران سالهای پیش برای این مباحث آماده کرده اند را دانلود و مطالعه نمایید. یک منجم با تلسکوپ خود میتواند مسیر های یک جرم آسمانی را دنبال کند، روی آن مطالعه کند و به اکتشاف نا شناخته های بپردازد. ۲۰۰ سال قبل از میلاد، یک ستاره شناس به نام هیپارکوس ابعاد ماه و فاصله آن از زمین را تخمین زد علاوه بر این ستاره شناسان بسیاری از ستارگان را نامگذاری کردند که امروزه هنوز از این نامهای انتخاب شده استفاده میشود.

ولی اگر در آغاز سال دهم هستید کتاب مقدمهای بر اخترفیزیک نوین (این کتاب را ممکن است به اسم مادرن هم بشناسید) نوشتهی کرول، اولین و بهترین منبع برای یادگیری اخترفیزیک است. و اگر قصد دارید ادامه زندگی خود را در دنیای فیزیک به سر ببرید، المپیاد نجوم یکی از عرصه هایی است که می توانید خودتان را محک بزنید، تا ببینید چقدر توان قدم گذاشتن در این راه را دارید و آیا واقعا فیزیک مسیر اصلی زندگی دانشگاهی شما خواهد بود؟ آیا واقعا تصمیم داریم در این رقابت سخت شرکت کنید و خود را محک بزنید؟ در این دوره، تیم ملی ایران از چهار دانش آموز دختر و سه دانش آموز پسر تشکیل شده بود که در مسابقات جهانی المپیاد نجوم در چین شرکت و با کسب یک مدال طلا، دو مدال نقره و سه مدال برنز و یک دیپلم افتخار، مقام چهارم جهان را کسب کرد.

در سال ۲۰۰۷ جمهوری اسلامی ایران با تیم ملی المپیاد نجوم خود (شامل دو دانش آموز دختر و شش دانش آموز پسر) در دوازدهمین المپیاد جهانی نجوم اوکراین موفق به کسب مقام اول جهان در رده سنی زیر ۱۷ سال شد. تیم ملی ایران با یک دانش آموز دختر و چهار دانش آموز پسر در این المپیاد شرکت کرد. همزمان با برگزاری المپیاد دوازدهم، با توجه به تغییرات عمده ای که در اساسنامه المپیاد جهانی نجوم ایجاد شده بود تیم ۵ نفره کشورمان در اولین المپیاد آزمایشی نجوم اختر فیزیک که در تایلند برگزار گردید ، شرکت و با کسب یک مدال طلا و چهار مدال برنز به کشور بازگشت.

بهمدت چهار و نیم میلیارد سال، هر یک از سیاره ها سفری باورنکردنی و پرماجرا سرشار از مناظر حیرتانگیز را از سر گذرانده است. به طوریکه برای نشان دادن آن روی یک کره جغرافیایی 30 سانتیمتری باید هر کدام از قطب ها “فقط نیم میلیمتر ” پایین تر از جایی که هستند که هستند نمایش داده شوند. از زمانی که دیوید آتنبرو، مستندساز نامدار و طبیعی دان انگلیسی مجموعه مستند بزرگ سیاره آبی Blue Planet را ساخت نزدیک به یک نسل می گذرد، در این گاه گذر سیاره آبی و زیبای ما تغییرات فراوانی را به خود دیده و متاسفانه بیشتر آنها خوب و سودبخش نبوده اند.

کیهان ­شناسی و دینامیک کهکشانی: کیهان­شناسی علم بررسی عالم در مقیاس­های بسیار بزرگ است بطوری که کوچکترین اجرام مورد بحث در کیهان­شناسی، کهکشان ­ها هستند و نه ستارگان و سیارات. برای این درس اولین و سادهترین کتاب، کتاب کیهان شناسی مقدماتی نوشتهی لیدل است. جلد اول کتاب مبانی فیزیک نوشتهی دیوید هالیدی، از بهترین و سادهترین منابع یادگیری فیزیک عمومی است. برای شروع یادگیری نجوم کروی از مثلثات کتابهای دبیرستان شروع کنید و سعی کنید با مباحث مربوط به هندسه فضایی هم آشنا شوید. فصلهای 24 به بعد هم در دستهی دینامیک کهکشانی و کیهانشناسی قرار میگیرند که در ادامه درباره آنها توضیح خواهیم داد.

بعد از برگزاری آزمونها، 3 نفر اول مشخص میشوند و مدال طلا میگیرند. چه کسانی در المپیاد نجوم مدال میگیرند؟ کسانی که نمرهشان بین ۷۸٪ تا ۹۰٪ میانگین سه نفر اول باشد، مدال نقره دریافت میکنند. معمولا به دانشآموزان توصیه میشود فصلهای 4 و 11 تا 24 کتاب نیز معمولاً از سرفصلهای مرحله2 المپیاد نجوم نیستند و برای دوره تابستانه توصیه میشوند. اسمی آشنا برای دانش آموزان علاقمند به نجوم. شایان ذکر است که خانم سارا فیض بخش، برنده مدال طلا، تنها دختری بود که در میان دانش آموزان دختر شرکت کننده از سراسر جهان در این دوره از المپیاد جهانی موفق به کسب مدال طلا شد.

در این دوره نیز مشابه سایر دورهها در هر جلسه تعداد بسیار زیادی مثال حل خواهد شد تا مباحث کاملا ملکه ذهن شما شود. کسانی که نمرهشان بین ۵۰٪ تا ۶۵٪ میانگین سه نفر اول باشد، دیپلم افتخار دریافت میکنند. ۵- کسانی که نمرهشان بین ۵۰٪ تا ۶۵٪ میانگین سه نفر اول باشد، دیپلم افتخار دریافت میکنند. با استفاده از بازسازی کامپیوتری؛ از هنگام تولد سیارهی زمین از سنگهای کیهانیِ اطراف خورشیدِ تا زمینِ امروز را شبیه سازی میکنیم. هنگام عبور سرخی سمت شرق آسمان (حمره مشرقیه ) بعد از غروب خورشید از بالای سر «مغرب» نامیده شده .

دیدگاهتان را بنویسید