پهلوانان قدیم : درباره تختی بزرگ پهلوان ایرانی

کشتی گیر آمریکایی که در حاشیه مسابقه نیز برخوردی صمیمانه و محترمانه با یزدانی داشت، در این کنفرانس مطبوعاتی که حالا ویدیوی آن وایرال شده و مخاطبان بسیاری هم در بین ایرانیها پیدا کرده، در حدود دو دقیقه ای که راجع به یزدانی حرف میزند، با احترام ویژه از او یاد کرده و قهرمان ایران را «عامل انگیزه» خود قلمداد میکند. به گزارش “ورزش سه”، کشتی دیوید تیلور با حسن یزدانی یکی از جذابترین رقابتهای المپیک 2020 توکیو بود که در بازی فینال وزن 86 کیلوگرم رقم خورد و با پیروزی کشتی گیر آمریکایی به پایان رسید.

تیلور که در 2018 بوداپست نیز حسن یزدانی را شکست داده بود، در حالی به مصاف کشتی گیر ایرانی رفت که این دیدار از نگاه بسیاری مهمترین نبرد کشتی جهان محسوب میشد و از این حیث مورد توجه بسیاری قرار داشت و در نشست خبری پس از مسابقه نیز خبرنگاران بسیاری از رسانههای بزرگ جهان در مقابل تایلور حضور یافتند تا از او پرسش کنند. دیوید تیلور زمانی که با سوالی درباره حسن یزدانی مواجه شد، به این شکل پاسخ داد: ببینید من نمیخواهم خیلی راجع به پیروزی مقابل این آدم (حسن یزدانی) صحبت کنم، چون او به من کمک کرده تا کشتی گیر بهتری باشم و هر دفعه که من باهاش کشتی گرفتم یک داستان متفاوتی بوده.

به گزارش “ورزش سه” به نقل از تسنیم، حمید باوفا که میهمان برنامه امروز دایره طلایی بود، درباره وقفه دو سالهای که در سرمربیگری او در تیم کشتی فرنگی جوانان به وجود آمد، اظهار داشت: من بین سالهای 2012 تا 2016 بهعنوان مربی در کادر فنی ردههای مختلف تیم ملی حضور داشتم و بعد از آن سرمربی تیم جوانان ایران شدم. سرمربی تیم ملی کشتی آزاد، با بیان اینکه غایبان مسابقات قهرمانی کشور، شانسی برای رسیدن به تیم ملی ندارند، گفت: همانطور که به همه شانس رسیدن به تیم ملی را قائل شده ایم، در مقابل نیز اگر کشتی گیری در چرخه حاضر نشود، شانسی برای حضور در تیم ملی نخواهد داشت.

رسول خادم میگفت نمیخواهم راجع به کشتی اظهارنظری بکنم حتی اگر کشتی هم در المپیک 2020 توکیو به موفقیت و مدالهای طلا دست مییافت! «عباس جدیدی» دارنده یک مدال طلا و دو برنز جهان و نایبقهرمان بازیهای المپیک 1996 آتلانتا هم همچون رسول خادم به هیچ عنوان حاضر نشد راجع به نتایج به دست آمده تیم ملی کشتی آزاد ایران در بازیهای المپیک 2020 توکیو و کلاً ورزش کشتی صحبتی داشته باشد و در جواب ما گفت اصلاً نمیخواهد درباره ورزش کشتی صحبتی کند چراکه اینطوری خیلی بهتر است. یکی دیگر از قهرمانان مدالدار جهان که نخواست نامش فاش شود در پاسخ به سؤال ما گفت: «من هم حاضر نیستم درباره ورزش کشتی اصلاً صحبتی داشته باشم.» و وقتی علت این مسأله را از او پرسوجو کردیم در جواب ما گفت من میترسم راجع به کشتی اظهارنظری بکنم چراکه برخی از دستاندرکاران و مسئولان فدراسیون کشتی توسط افراد وابسته به خود در فضای مجازی همانند اینستاگرام دارای «پیج»های متعدد و فراوانی هستند که منتقدان به آنها و اعضای کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد را مورد توهین، دشنام و فحاشی قرار میدهند و این اصلاً زیبنده ورزش پهلوانی کشتی نیست؛ بنابراین اگر ما راجع به وضعیت و شرایط حال حاضر کشتی هیچ صحبتی نکنیم خیلی بهتر است و از این طریق میتوانیم شخصیت ورزشی و اجتماعی خود را بین مردم حفظ کنیم.

برای ارزیابی دقیق و روشن عملکرد تیم ملی کشتی آزاد ایران و نتایج به دست آمده کشتیگیران کشورمان در بازیهای المپیک 2020 توکیو و اینکه این عدم موفقیت را باید حاصل نبود برنامهریزی اصولی فدراسیون کشتی برای این المپیک دانست یا اینکه کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد و از جمله غلامرضا محمدی سرمربی این تیم مقصر نتایج به دست آمده در توکیو بودهاند، بر آن شدیم تا با تعدادی از قهرمانان پیشکسوت کشتی آزاد ایران جهان و المپیک گفتوگو کنیم ولی هیچکدام حاضر به انجام این گفتوگو نشدند و ترجیح دادند برای کشتی اصلاً صحبتی نکنند و سکوت اختیار کنند.

رئیس فدراسیون کشتی درباره تشکیل دو تیم برای بازیهای آسیایی و جهانی گفت: باید با مسئولان وزارت ورزش و کمیته المپیک بنشینیم و ببینیم چه کار باید کنیم. طی مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی که در سالن ۱۲ هزاری مجموعه ورزشی آزادی در تهران برگزار شد ، تیم های کشتی سوئد و مجارستان به رقابت با یکدیگر پرداختند که نتیجه این رقابت به نفع تیم کشتی مجارستان پایان یافت که در نتیجه ی آن تیم کشتی مجارستان توانست به مقام پنجم دست یابد .

مانند 16 مورد قبلی از سال 1995 که کشتیگیران ایران در آمریکا رقابت کردهاند، این رویداد هم با هدف نشان دادن حسن نیت از طریق ورزش تدارک دیده شده و فرصتی برای دو کشور بود تا در بالاترین سطح با یکدیگر رقابت کنند. حسن چوپان با افتخار میگوید که « من همیشه یک نمکفروش خواهم ماند» و ادامه میدهد: نمیدانم مسئولین از چه چیز میترسند شاید میترسند که نام من مطرح شود و من بزرگ شوم اما این را بدانند که من همانطور که از ۱۰ سال قبل نمک میفروختم الان همنمک میفروشم و اگر رکورد جهانی را ثبت کنم بازهم اینجا نمک خواهم فروخت من هرگز جوّ گیر نخواهم شد و من کوچک این کشور هستم و افتخار میکنم ایرانی و تبریزی و یک نمکفروش هستم هدف من فقط و فقط مطرح کردن نام کشورم در دنیا است.

ظاهراً آمریکاییها خودشان را برای شنیدن جواب منفی آماده کرده بودند و برنامهای جایگزین را نیز تدارک دیده بودند تا در صورتی عدم سفر کشتیگیران ایران به این کشور مجبور به لغو این رویداد دوستانه نباشند. کشتی ما در المپیک مثل همیشه چوب عدم برنامهریزی و نداشتن مدیریت درست و صحیح خود را خورد. در حالی که مشکل کشتی ما بسیار فراتر و اساسیتر از تغییر در ارکان کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد است و اینطور نیست که فقط کادر فنی تیم ملی را مقصر اصلی ناکامی تیمی دانست که در رقابتهای شش وزن المپیک توکیو بدون مدال طلا ماند و فقط توانست به یک مدال نقره و یک برنز دست پیدا کند.

باوفا در پاسخ به این پرسش که کرونا چقدر به کشتی پایه لطمه زده است، خاطرنشان کرد: اگر به سالهای قبل و بین 2016 تا 2018 که قهرمان دنیا شدیم، برگردیم میبینیم که در آن زمان پشتوانههای خوبی به کشتی تزریق شدند و کادر فنی تیم ملی هم توانست از پتانسیل موجود به نحوی شایسته استفاده کند. اگر ویزای من را هم ندهند ما نمیرویم. حرف اول و آخر رسول خادم 50ساله فقط این بود که دیگر سن و سالی از من گذشته و تمام امور فنی و اجرایی کشتی را باید به جوانترها سپرد. در حکم باران چشمه خطاب به امامی آمده است: با عنایت به تعهد، تخصص و تجربیات ارزنده و سوابق درخشان جنابعالی در ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی و تلاشهایتان در حوزه داوری این رشته در سالهای گذشته، به موجب این حکم از تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به عنوان رییس کمیته داوران کشتی پهلوانی فدراسیون منصوب می شوید.

یکی از این قهرمانان صاحبنام، «رسول خادم» رئیس سابق فدراسیون کشتی پیش از علیرضا دبیر رئیس کنونی فدراسیون کشتی و سرمربی پیشین تیم ملی کشتی آزاد و دارنده دو مدال طلا و یک نقره جهان و قهرمان بازیهای المپیک 1996 آتلانتا و برنده مدال برنز المپیک 1992 بارسلون بود که تمایلی برای صحبت کردن راجع به وضعیت حال حاضر کشتی ایران نداشت و بههیچوجه قبول نکرد دلایل اساسی ناکامی و شکست تیم ملی کشتی آزاد ایران را مطرح کند. تیم ملی کشتی آزاد کشورمان پس از حضور در ۸ دوره مسابقات المپیک و جام جهانی در رقابتهای جهانی ۱۹۵۹ ژاپن، پرافتخارترین حضور خود در تاریخ کشتی را رقم زد و با دریافت پنج نشان طلا، یک نشان نقره، یک نشان برنز و یک عنوان پنجمی به مقام قهرمانی کشتی آزاد جهان دست یافت.

از قهرمانان بنام جهان کشتی بودندکه افتخارات فراوانی در مسابقات المپیک و جهانی برای ورزش ایران به دست آوردند. تختی کاپیتان تیم ملی و پر تجربهترین کشتیگیر ایران که در این رقابتها در وزن هفتم به میدان رفته بود، پس از پیروزی در پنج دیدار با در مسابقهی نهایی با قبول شکست در برابر “ عصمت آتلی“ از ترکیه به گردن آویز نقره دست یافت. تبصره 3: در صورتی که کشتی گیر مجری و بدلکار هر دو همزمان بر روی پل 3 ثانیه مکث داشته باشند ، کشتی به نفع کشتی گیری که آخرین اجرای فن را داشته با ضربه فنی خاتمه خواهد یافت.

ما هر دفعه تا آخرین لحظه میجنگیم میدانید، احساسات و آماده سازی زیادی صرف مسابقه ای مثل فینال ما میشود. مشخص است فاصله زیادی در کشتی پایه ایجاد و قطعاً کار کردن سخت شده است. بالا بودن کیفیت تمرینات سخت ومشکل تنها از طریق تغذیه مناسب ممکن است. در برخی المپیکها هم اگر تکمدالهای طلایی به دست آمده، حاصل توش و توان و زحمات و تلاشهای طاقتفرسای تعداد معدودی از کشتیگیران ما بوده که از سکوی قهرمانی المپیکها بالا رفتهاند.

اگر به تماشای چند مورد از ورزشهای کم نظیر اسکیت یا دوچرخه سواری علاقه مند هستید ، تلویزیون ردبول یکی از بهترین سایتهای ورزشی است که می توانید از آن بازدید کنید. لازم به یادآوری است که زمانی که یک رقابت دارای قوانین براي بازي و برد است یا انجام قوانین مخصوص به برد همانند مسابقهٔ Last Man Standing زمانیکه حریف نقش بر زمین است داور تا ۱۰ می شمارد و بعد از تمام شدن شمارش، حریف K. O ميشود .

در کشتی فرصتی آماده ميشود تا کشتی گیر یا تیم، جوان مردی، مردانگی و حمیّت خود را به نمایش بگذارد. تبصره1: کلیه فنونی که مجری برای به پل کشیدن حریف ، ابتدا خود در موقیعت پل قرار می گیرد (کمتر از 3 ثانیه) و سپس حریف را به پل می کشد، 2 یا 4 امتیاز برای مجری به همراه خواهد داشت . وی سپس تصویری از کپی پاسپورت منتسب به خود را بین خبرنگاران پخش کرد و گفت: آنقدر بی عقل هستند که من را «فیمیل» (زن) نوشتند.

سپس از سال 2007 دبیر فدراسیون شده و موفقیتهایی را کسب کردیم، از جمله 2 دوره در سالهای 2009و 2011 قهرمانی جام جهانی و در سال 2010 عنوان سوم را به دست آوردیم. رئیس فدراسیون کشتی اظهار کرد: دوستان میگویند علی دبیر باج میخواهد. این مسأله سالیان متمادی است که گریبان کشتی ما را در المپیکها گرفته و باعث شده کشتی ایران نتواند در المپیکها به موفقیت دست پیدا کند. ولی در بیشتر کشتیهای باستانی رسم بر این بود که اگر هر قسمت از بدن البته به جز کف پاها با زمین تماس پیدا کند آن کشتی گیر بازنده اعلام شود .

دیدگاهتان را بنویسید