چیستی و اهداف تربیت

اَحَبُّ الاَعْمالِ اِلَی اللّهِ عَزَّوَجلَّ مَا داوَمَ عَلَیْهِ العَبْدُ وَ اِنْ قَلَّ؛ بهترین و محبوب ترین اعمال در نزد خداوند عزوجل عملی است که از سوی بنده تداوم یابد هر چند قلیل و اندک باشد. به عنوان نمونه، میفرماید: «یا ایُّها الّذین آمَنُواْ لِمَ تَقُولُونَ مَا لاتَفعلونَ» (صف: 2) یا امام صادق(ع) در روایتی میفرماید: «کونُوا دُعاةَ الناسِ بِغیرِ أَلْسِنتِکم».(صف: 2) تأکیدهای اینچنینی در روایات و آیات، همه حکایت از این واقعیت دارند که نحوة رفتار و عملکرد افراد در تربیت، به ویژه تربیت اخلاقی بسیار تأثیرگذار است. بر این تعریف کاستیهایی را میتوان برشمرد، از جمله اینکه بسیار فراخ و گسترده دامن است، چندان که بر اساس این تعریف، کمتر چیزی را میتوان یافت که عامل تربیت در آن دخیل نباشد.

از جمله عواملی که موجب میشود یک نظام تربیتی به اهداف مطلوب خود در باب تربیت انسان نرسد، عدم درک و شناخت صحیح از انسان است؛ چراکه برخی از متخصصان با پی بردن به بخشی از حقیقت وجود آدمی، آن را کل حقیقت وجود او میپندارند و بر اساس آن، اقدامات تربیتی را به گونهای برنامهریزی میکنند که محصول آن، به جای انسان کامل، مطلوبِ تربیت واقعی انسانی تکبُعدی میشود. طبق مطالعات مشاوره قبل طلاق هر گونه عصبانیت و خشونت و عدم وجود صمیمیت در خانواده تاثیر منفی و مخربی به کودکان و نوجوانان وارد می کند .

در تربیت فرزند پسرتان از خشونت و تنبیه بدنی بپرهیزید چون دقیقا اثر عکس دارد و نتیجه مثبتی در اختیارتان نخواهد گذاشت . پدر در به دست آوردن دید درست فرزند نسبت به دنیا نقش پررنگی دارد. هردو آنها نیازمند توجه و پیگیری هستند و نیاز به سرگرمی و خلق خلاقیت هستند . با توجه به این رویکرد، روشهایی که میتواند در تربیت اخلاقی مؤثر افتد و با میل باطنی فراگیر سنخیت داشته باشد، روشهایی از قبیل تذکر، انذار و تبشیر، قصه و داستان، فراهم کردن فرصت انجام اعمال دینی در مدرسه و ارائة الگوهای اخلاقی میباشد.

بیانگر ارزش بی همتای عنصر اخلاق در میان دیگر عناصر است؛ بنابراین می توان متعلق تربیت دینی را همان تربیت اخلاقی دانست. آنچه در پی میآید گفتوگوی خبرنگار خبرگزاری رسا درباره ضرورت و بایسته های تربیت اخلاق با حجت الاسلام محمد عالم زاده نوری است. کسی که صفاتش را در تورات و انجیلی که نزدشان است مییابند و آنها را به معروف دستور میدهد و از منکر باز میدارد پاکیزهها را برای آنها حلال میشمرد، ناپاکیها را تحریم میکند و بارهای سنگین و زنجیرهایی را که بر آنها بود (از دوش و گردنشان بر میدارد) آنها که به او ایمان آوردند و حمایتش کردند و یاریش نمودند و از نوری که با او نازل شده پیروی کردند، آنان رستگارانند.» (اعراف/751).

به این ترتیب، فرد و محیط بر یکدیگر تأثیر متقابل دارند.»20 بنابراین، نقش محیط و فضا را در تربیت به طور عام، و در تربیت اخلاقی به طور خاص، نمیتوان منکر شد. این تفاوت های رفتاری و ساختاری باید در تربیت فرزند پسر لحاظ شود . باید بدانید که در رفتار دختران و پسران تفاوت های بسیاری وجود دارد . نقش پدر : اکثریت گمان می کنند که مادران بیش ترین نقش و نقش اصلی را در تربیت فرزندان بازی می کنند اما برای آموزش بعضی اصول تربیتی به ویژه تربیت فرزند پسر پدر نقش بسیار پر رنگی دارد.

پسر ها معمولا در دوران کودکی خود عاشق آغوش و بوسه های مادرانشان هستند اما هرچه بزرگ تر می شوند علاقه کمتری به ابراز احساسات با مادران خود دارند و روانشناسان این امر را طبیعی می دانند و می گویند:پسران در سنین نوجوانی علاقه مند به ایجاد استقلال برای خود هستند و به همین دلیل از مادران خود اندکی فاصله می گیرند و بنابراین بهتر است والدین راه های مناسب برای ابراز احساسات خود به فرزندانشان را بیابند و به کار گیرند. سعی کنید در سنین کودکی که کودک شما نسبت به انجام اعمال دینی علاقهمند است این کارها را انجام بدهید .

از او بخواهید که از شخصیتهای دینی و مذهبی نیز الگوبرداری کند . اگر که والدین به روابط زناشویی خود اهمیت دهند و پیوسته آن را ارتقا ببخشند تاثیر مثبتی بر روی فرزندان خود خواهند گذاشت. این کودکان موازین اخلاقی و قوانین اجتماعی را بیشتر رعایت میکنند و به چارچوب خانواده و احترام به بزرگتر اهمیت بسیار میدهند . تمام راهکارهای شما برای تربیت فرزندانتان از هر جنسی سازنده آینده این کودکان است . یک خانواده مدرن باید بدانند که در تمام مسائل خانه باید عملکرد مشترک داشته باشند .

به این ترتیب می توانید بر روی این نقاط ضعف او تمرکز کرده و در صدد برطرف کردن آن ها در خانه باشید. همه اعضا خانواده باید در امور خانه مشارکت داشته باشند . زیرا عدالت از همه اینها بالاتر است. همه چیز تغییر کرده است ، شما در نتیجه ی محیط اجتماعی خود از پدرتان واهمه داشتید و به او احترام می گذاشتید هیچ دلایلی هم وجود نداشت ، شما بدون هیچ سوالی آن را قبول می کردید . شما باید بدانید که هر فرد باید اجازه ابراز احساسات را داشته باشد و این هیچ ربطی به جنسیت انسان ندارد .

در این مقاله، به فرایند رشد اخلاقی از منظر نظریههای گوناگون پرداخته شده است. توانایی فیزیکی : شما برای انجام این کار باید از توانایی فیزیکی بالایی برخوردار باشید به طور مثال در زمان مناسب بتوانید عکس العمل مناسب را نشان دهید تا در برخورد با کودکان دچار مشکل نشوید پس قدرت جسمانی خوب، تعامل و هماهنگی از مسائلی است که باید به آن توجه داشته باشید. 17) زمان شروع تربیت دینی از دوران نونهالی است؛ چرا که فطرت خداجوی کودک هنوز دست نخورده است و این، کار مربی را بسیار آسان میکند.

پس سعی کنید در تربیت فرزند پسرتان حتما از ابتدای تولد او را با داستانهای مذهبی و دینی آشنا سازید . از او بخواهید کتاب قران را بخواند . با خواندن این کتاب به راحتی میتوانید فرزند خود را کنترل کرده و عادات رفتاری مثبت را در او تقویت کنید. ما در این مقاله بهترین کتاب های تربیت فرزند را به شما معرفی کرده و هریک را به صورت مختصر مورد بررسی قرار دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید