کوروش در اواخر دهه ۵۳۰ ق

پس از پیروزی اعراب مسلمان بر ساسانیان ، دین اسلام در ایران استقرار یافت . قالی را می توان گفت که باغی است البته باغی از رنگها و نگاره ها که بر کف زمین گسترده است. در کل می توان گفت که در دوره معاصر فرش دستباف ایران رشد خوبی داشته است. زیرا مشخص ترین چیزی است که معرف فرهنگ و تمدن کهن ایران زمین است. اگر اهل خواندن تاریخ باشید و به تاریخ ایران علاقه داشتهباشید غیر ممکن است که تابهحال درباره ایران باستان چیزی نخوانده باشید یا درباره آن کنجکاوی نکرده باشید.

البته آن چیزی که همه ما ایرانیان به آن بالیده و آن را شناسنامه این سرزمین نازنین می دانیم چیزی جز قالی و فرش های ما نمی تواند باشد. همه این دست آفریده های پرنقش و نگار ایرانی با تلاش و کوشش زنان و مردانی است که با شوریدگی نگاره ها و گرمی رنگ دل های پاک ممزوج شده است. هر فصل از کتاب در واقع یک مقطع تاریخی را مورد بحث قرار می دهد که با یک حادثه یا تحول مهم آغاز شده و به یک تحول دیگر ختم می شود.

ما بایست همراه خود چیزهایی که افراد مریض به آن احتیاج داشتند برمیداشتیم؛ زیرا وزن چندانی نداشتند و اگر بیماری پیش میآمد بسیار مفید واقع میشدند. اگرچه چندین گروه قومی وجود داشتند و در قسمتی زندگی میکردند که ما امروزه آن را فلات ایران مینامیم، اما مردم ساکن در این منطقه قلمروهای خود را به شکل دولتهای بزرگ، امپراتوریهای منطقهای، امپراتوریهای جهانی و … یا در همین باره در کرده اول از هفتمین یشت بزرگ چنین می خوانیم: “در حقیقت از برای کسی سلطنت روا می داریم و آن را حق کسی می شناسیم و آن را برای کسی خواستاریم که بهتر سلطنت کند.

از پرتو این فروغ است که کسی به پادشاهی رسد، برازنده تاج و تخت گردد و آسایش گستر و دادگر شود و هماره کامیاب و پیروزمند باشد. بیشترین ویژگی دوران معاصر که مشکل آفرین شده است، وجود مراکز متعدد در امر تصمیم گیری در زمینه های طرح و رنگ و بافت و بازرگانی فرش ایران است. امیدوارم این مشکلات در چاپ های بعدی بر طرف شود. در این بخش اگر کد تخفیف دارید آن را در کادر مربوطه وارد کنید و سپس بر روی دکمه اعمال تخفیف کلیک کنید و به مرحله بعد بروید. دوره های ماد و هخامنشی از فروشگاه اینترنتی کتاب های دست دوم (کتابلازم)، پس از اضافه کردن این کتاب به سبد خرید، به بخش تسویه حساب بروید.

سپس قسمت آدرس صورتحساب و تحویل کالا را با دقت پر کرده و به مرحله بعد بروید. بهدلیل وجود نداشتن شواهد کافی از برگزاری این جشن در زمان ایران باستان، برخی از مورخان این جشن را به دوره ورود اسلام به بعد در ایران منسوب میکنند. اگر کد تخفیفی ندارید گزینه مرحله بعد را انتخاب کنید. نه تنها قالی را باید دوست داشت بلکه باید بدان خو گرفت و چشم و دل و جان را باید به گرمای آن سپرد. بسیاری از مردم آن دوران متاسفانه اعتقاد داشتند که آبی که شاه با آن دستهای خود را می شست شفادهنده بود و اگر تنها قطره ای به بیمار داده می شد او را درمان می کرد.

اما این را هم می دانیم که همیشه و در همه ادوار مختلف ایرانیان ذوق و سلیقه قابل ستایشی را داشته اند که تنها این سه گزینه بلکه بسیاری از هنرهای دیگر معرف این سخن است. در این دوره و امروزه فرش های زینتی و ابریشمی بسیاری به بازار عرضه می شود به غیر از اینگونه فرش ها، فرش های دیگری مانند دورو، حجم دار و نقش برجسته و … شاید هر زمانی چنین اراده ای در کار نباشد، که کارهای بزرگ نیازمند اراده های بزرگند.

در انواعی که دسته به فراخور طول تیغه متعادل و بلند بوده سلاح شبیه جی ان های چینی و با هندلینگ خوب بوده اما سنگین تر بوده است و در نمونه هایی که دسته ای کوتاه داشته اند تنه به تنه اقوام اروپایی خود زده اند و به همین دلیل باید دارای مچی قوی برای استفاده از آنها بود. دوره های ماد و هخامنشی را تهیه نمایید. کتاب حاضر که بخشی از مجموعة تاریخ ایران است به گونهای ویژه به مغولان میپردازد که خود حملات ایشان به ایران و تشکیل دولت ایلخانان را دربرمیگیرد. در آثار باقی مانده از ابوریحان بیرونی نیز، به ارتباط بین جشن سده با عدد ۱۰۰ اشاره شده است.

با مطالعه تاریخ ایران، متوجه فراز و فرودهای بسیار در این کشور می شوید. از دیگر موارد حائز اهمیت در کتاب، روایت تاریخ قدرتمندان کشور و تاثیر آنها بدون در نظر گرفتن شرایط زندگی مردم در آن دوران است. یکی از بزرگترین آثار فعالیت بشری، هنر و هنرمند بودن است. هنر و هنرمندان ایران زمین یکی از بزرگترین و شایسته ترین سرمایه ها و افتخارات این کشور بوده اند. در سال معاصر می توان از سازمان ملی فرش ایران نام برد که مطمئناً در امور هنر و صنعت و حرفه قالیبافی عکس العمل های خوبی خواهد داشت.

غزنویان یکی از حکومت های قدرتمندی بودند که حکومت خود را از افغانستان آغاز کردند و هندوستان را نیز فتح نمودند . پس از استقرار دین اسلام در سرزمین ایران که در نتیجه پیروزی اعراب مسلمان بر ساسانیان و فتح ایران توسط آنها روی داد، تحولات بسیاری در عرصههای اجتماعی، مذهبی و سیاسی در تاریخ ایران به وجود آمد. بر خلاف تمام دشواری موجود، آنها به باورهای خود به دو قدرت اصلی جهان ادامه دادند: یک دنیای روحانی خوب از جنس روشنایی و یک دنیای مادّی شیطانی از جنس تاریکی. آل زیار یا زیاریان ، خاندان کوچک در مناطق گیلان بودند که به تدریج حکومت تمام ایران را در دست گرفتند .

• زیاریان (۹۲۸ – ۱۰۷۰ م. آبراهامیان پس از گذراندن دوره ارشد خود به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد و در سال 1348 و در سن 29 سالگی موفق به گذراندن دوره دکترای خود در دانشگاه کلمبیا شد. آبراهامیان دانش عمیق خود را بر رویدادهایی متمرکز میکند که تا به امروز همچنان بر ذهنیت ایرانیان نسبت به خود و همچنین بقیهٔ نقاط جهان سایه افکنده است. بخش نخست مشتمل است بر تاریخ سیاسی و دودمانی ایلخانان، از حملة مغول تا سقوط حکومت ایلخانی و معرفی والیان مغول. منظره این تفرج گاه ها که برروی قالی نشسته و نمایان است تا حدی برای مردم این مرز و بوم آشناست.

همه جا به شکل باغی نمایان است که گل ها و درختان و … هر گلی و هر طرحی از این تفرج گاه، انعکاسی از گل های آن باغی است که در آبادی های سرسبز روئیده اتند. دولت عیلام اکثرا با بسیای از حکومت های تکامل یافته بین النهرین مانند اکدی ها ، بابلی ها ، سومری ها و آشوری ها در حال جنگیدن بودند. پاسخ به چند سوال انتخاباتی مهم چگونه مجلس با قانونگذاری زندگی ما را بهبود بخشید؟ این پادشاه ، دین رسمی کشور را زرتشتی اعلام کرد .

زمانی که در ایران سفر میکنید، در مورد ادیان باستانی نظیر آیین میترا، آیین زرتشتی و آیین مانی اطلاعاتی خواهید یافت. پوراندخت برای بهبود وضعیت مردم در سرزمین خود نهایت تلاش خود را انجام داد و زمانی که متوجه شد این سلسله با سرعتی خارج از کنترل او در حال نابودی است و او توان تغییر شرایط و سرنوشت مردمش را ندارد از مسند پادشاهی کنار رفت زیرا تصور می کرد که شاید تصمیات او به ضرر مردم ایران تمام شود. مانند «دیواری» در جلوی ستون از آنها محافظت میکرد و امکان میداد که همه افراد «داتابام» با دست باز به تیراندازی یا شمشیرزنی بپردازند.

الهه وهومن در دین زرتشت از حیوانات و چهارپایان محافظت میکرد.از مهمترین آداب جشن بهمنگان پرهیز از کشتار حیوانات و خوردن گوشت آنها بود. الهه آتش برای ایرانیان باستان گرمابخش و زندگی آفرین بوده است و از مقدسترین عناصر طبیعی به شمار میرود.از مهمترین کارها در روز جشن آذرگان، رفتن به آتشگاهها و افروختن آتش بوده است که امروزه نیز توسط زرتشتیان انجام میشود. هنری است که از جزء به کل سوق داده می شود. خود را می آراید و همه دلها و چشم ها را به دنیایی دگر کشانده و به سمت تفرج گاه سوق می دهد.

نام دیگر قالی را می توان به دست آفریده های پرنقش و نگار ایرانی نام نهاد. بعضی از این مردم بر این باورند که قالی از افسانه های گذشتگان تأثیر گرفته است. قالی ایران Ù هرگاه از آن سخنی به میان می اید آن طبع لطیف بافنده را بیان می کند، زیرا ساخته و دست پرورده زحمتکش ترین و رنجکش ترین مردم ایران زمین اند. او به من سرزمین پارس را عطا فرمود…

کتاب تاریخ ایران از زمان باستان تا امروز نوشته ادوین آرویدوویچ گرانتوفسکی می باشد و توسط کیخسرو کشاورزی ترجمه گشته است.اثر فوق در سال هزار و سیصد و هشتاد و نه به چاپ رسیده و در انتشارات مروارید چاپ گشته است.این نوشته با زبان فارسی و دارای تعداد ششصد و پنجاه و چهار صفحه است. فرشهایی مرغوب ابریشمی دارای رجشمارهای بالا بسیار زیاد شده است. این کتاب در واقع اثری است که از این استاد مسلم تاریخ انتظار میرفت: عالمانه، سنجیده، روشن و موجز.

دیدگاهتان را بنویسید