10 ابر کامپیوتر برتر جهان – سپهر انفورماتیک درخشان

شرط 1. خورشید، زمین و ماه، چون از بالا نظر شود، باید بر خطی مستقیم واقع باشند – یعنی ماه به حالت بدر از زمین دیده شود. این گونه خط ها را خطوط تلوریک (Telluric) می نامیم و معمولا به عناصری چون نیتروژن، اکسیژن، بخار آب، که در جو زمین یافت می شوند، مربوط اند. وقتی هلال ماه دیده شد فرد بگوید: «اللَّهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَیْنَا بِالْأَمْنِ وَالْإِیمَانِ وَالسَّلامَةِ وَالْإِسْلامِ رَبِّى وَ رَبُّک اللهُ عَزَّوَجَلَّ» و از حضرت رسول صلى الله علیه و آله منقول است که چون هلال رجب را مى دید، مى گفت: «اللَّهُمَّ بَارِک لَنَا فِى رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا شَهْرَ رَمَضَانَ وَ أَعِنَّا عَلَى الصِّیَامِ وَالْقِیَامِ وَ حِفْظِ اللِّسَانِ وَ غَضِّ الْبَصَرِ وَلاتَجْعَلْ حَظَّنَا مِنْهُ الْجُوعَ وَالْعَطَشَ». تمام ابرهای بالا نوعی سیروس است که یک ابر رایج است که می تواند در هر زمان سال دیده شود. همان گونه که می دانید، اتمسفر موجود در جو کره زمین، بدین معنا می باشد که می تواند با خاصیت هایی که دارد در مقابل اشعه های خطرناک و آسیب رسان کهکشانی و حتی در کاهش میزان نور خورشید به میزان قابل توجهی موثر واقع شود. اندازه لکهها در حین حرکت بر سطح خورشید، گسترش و کاهش مییابد و میتوانند به اندازهای برابر 80,000 کیلومتر (50,000 مایل) برسند، به گونهای که بزرگترین آنها از زمین بدون کمک تلسکوپ قابل مشاهده است.

کسوف زمانی روی میدهد که سطح زمین بخشی از مخروط سایه ی ماه را قطع کند. غسل: حضرت رسول اکرم صلى الله علیه و آله فرمودهاند: هر کس ماه رجب را درک کند و اول و وسط و آخر آن ماه را غسل نماید، از گناهان خود پاک میشود مانند روزى که از مادر متولد شده است. مدت دوام خسوف نسبتا زیاد است، زیرا قطر مخروط سایه ی زمین در نقطه ای که ماه از آن می گذرد در حدود 9،200 کیلومتر است. آنگاه روشن می شود که این سه جرم در حقیقت بر یک خط واقع نیستند. ولی در سال 1982 سه بار از آن گذشت. وقتی نظر مبارک آن حضرت بر من افتاد فرمود که آیا در این ماه روزه گرفته اى؟ گفتم: نه اى فرزند رسول خدا. فرمود: اى سالم هر کس یک روز از آخر این ماه را روزه بدارد خدا او را ایمن گرداند از شدت سکرات مرگ و از هول بعد از مرگ و از عذاب قبر و هر کس دو روز از آخر این ماه را روزه بگیرد از صراط به آسانى بگذرد و هر کس سه روز از آخر این ماه را روزه بگیرد، ایمن گردد از ترس بزرگ روز قیامت و از شدتها و هولهاى آن روز و برائت از آتش جهنم به او عطا کنند».

فرمود: آن قدر ثواب از تو فوت شده است که قدر آن را به غیر از خدا کسى نمى داند، به درستى که این ماهى است که خدا آن را بر ماههاى دیگر فضیلت داده و حرمت آن را عظیم نموده و گرامی داشتن روزه دار را در این ماه بر خود واجب گردانیده است. در تعلق خمس به زمینى که از غیر راه خرید، مانند هبه به ذمّى انتقال مىیابد و نیز زمین غیر مزروعى مانند خانه و مغازه، اختلاف است. بر اساس تحقیقات عمر خورشید ۴٫۶۰۳ میلیارد سال است و دمای آن با توجه به نقطهای که دمای آن را اندازهگیری میکنیم متفاوت است. ماه رجب هفتمین ماه از ماههای قمری، ماهی بسیار شریف و با فضیلت و از ماههای حرام است. همچنین در مواردی نظیر آیه 61 سوره فرقان، آیات 32 و 33 سوره ص و آیه 13 سوره نبأ به آن اشاره شده است. این واکنش در دمای هسته مرکزی که در حدود 15 میلیون درجه کلوین است به راه می افتد و ادامه می یابد. سه خسوف، حداکثر ممکن است و البته حداقل آن صفر است.

البته شایان ذکر است که زیارت از راه دور هم مورد قبول است ان شاءالله. البته خسوف های جزئی هم بعد و هم پیش از خسوف کلی واقع می شوند. در سال 1976 ماه حتی یک بار هم از میان مخروط عبور نکرد. یکی دیگر از ویژگی های متمایز کننده ابرکامپیوتر ها، استفاده آنها از حسگر برداری (vector arithmetic) برای پردازش است که باعث میشود ابرکامپیوتر ها بتوانند چندین هزار محاسبه را هم زمان پردازش کنند. در ماه رجب دعاها و اعمال خاصی وارد است که مهمترین آنها «اعمال ایام البیض» (۱۳ تا ۱۵ ماه) و اعمال امداوود و برنامه اعتکاف است. ماه رجب شرافت زیادی دارد و در فضیلت آن روایات بسیاری وارد شده است. و همچنین فرمود که: رجب نام نهری است در بهشت که از عسل شیرینتر و از شیر سفیدتر است و هر کس یک روز در این ماه روزه دارد، از آن نهر آب مینوشد».

دیدگاهتان را بنویسید